Czy słuchanie muzyki może przyspieszyć rozwój dziecka?

Okazuje się, że wspólne słuchanie, tworzenie muzyki pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości i wpływa na lepszą koncentrację przy nauce.
Czy słuchanie muzyki może przyspieszyć rozwój dziecka?
fot. iStock
27.01.2020

Śpiewanie uwalnia od stresu, zwiększa energię i pomaga rozwinąć więź między dzieckiem, a rodzicem.

Można by w jednym krótkim zdaniu napisać: im więcej muzyki w twojej rodzinie tym lepiej. I niech nie zraża cię brak umiejętności na skalę Edyty Górniak.

No dobrze, czy do umuzykalnienia twojej pociechy powinnaś sięgnąć po profesjonalnego nauczyciela śpiewu? Niekoniecznie.

Zobacz również: 6 najgorszych rzeczy, które rodzic może zrobić swojemu dziecku

Oto 6 prostych i bardzo skutecznych zajęć muzycznych dla dzieciaków, które z powodzeniem wykonasz w domu. 

#1 Śpiewaj ważne słowa i frazy

Jedno jest pewne, uczenie się piosenek od najmłodszego wieku poszerza słownictwo i zwiększa umiejętności zapamiętywania. Dodatkowo, umieszczenie ważnych zwrotów w melodii tworzy swojego rodzaju wzór, który dzieci mogą z łatwością zapamiętać. Kochana mamo lub tato, jeśli chcesz, żeby twoje dziecko coś zapamiętało wyśpiewaj te frazy w piosence.

#2 DIY

Za oknem pogoda nie zachęca do długiej, wielogodzinnej aktywności na dworze, a ty nie masz pomysłu jak spędzić ten czas w domu? Przecież możesz łatwo tworzyć instrumenty muzyczne z przedmiotów gospodarstwa domowego. To świetna zabawa móc tworzyć muzykę na „domowych” instrumentach. Wspólny koncert? Czemu nie.

#3 Zagrajcie w „talent show”

Twój maluch naśladuje uczestników popularnych talent show? Z wypiekami na twarzy ogląda zmagania uczestników? Zachęć go do przebrania się, włącz ulubioną piosenkę i zacznijcie zabawę.

#4 Muzyka w tle

Wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, poprawia humor, jest napędem do działania oraz pomaga się skupić. Dlatego używaj muzyki w tle podczas wykonywania różnych czynności.

#5 Słuchaj i rysuj

Ustaw ulubioną muzykę twojego dziecka. Następnie zorganizuj kartki papieru, kredki i zachęć pociechę do narysowania tego co „widzi” w danym utworze. Zachęć dziecko do wyrażenia swoich emocji poprzez dobór kolorów, kształtów, linii, kropek, kresek, wszystkiego co kojarzy się z danym instrumentem muzycznym.  

#6 Zagraj w „znam tę melodię”

Gwiżdż, bucz, nuć rytm piosenki i sprawdź czy twoje dziecko potrafi odgadnąć melodię. Następnie zamieńcie się miejscami i zobacz czy odgadniesz melodię, którą zanuci twoje dziecko. Ubaw gwarantowany.

Zobacz również: O tym efekcie ubocznym macierzyństwa rzadko się mówi. Ona przełamała tabu.

Pokazała brzuch po ciąży bliźniaczej. Nie wszyscy byli gotowi na taki widok
Pokazała brzuch po ciąży bliźniaczej. Nie wszyscy byli gotowi na taki widok - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie