Jak rozpoznać i leczyć ospę wietrzną?

Ospa wietrzna nie należy do niebezpiecznych, jednak warto podjąć działania profilaktyczne i nie narażać na ewentualne powikłania.
Jak rozpoznać i leczyć ospę wietrzną?
fot. iStock
13.05.2019

Ospa wietrzna jest najpopularniejszą chorobą zakaźną występująca u dzieci. Wywoływana jest przez wirusa ospy – herpeswirus VZV. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z chorą osobą. Zachorowania dotykają 70% dzieci przed 6. rokiem życia oraz aż 95% dzieci przed ukończeniem 12. lat.

Objawy i powikłania ospy wietrznej u dzieci

Ospa wietrzna postępuje kilkuetapowo. Podczas przebiegu choroby występują charakterystyczne wykwity skórne, które zmieniają swój wygląd. W pierwszej kolejności możemy zauważyć plamki, potem grudki, a następnie pęcherzyki. Ostatnim etapem są strupki, które po pewnym czasie odpadają, nie zostawiając śladów. Swędząca wysypka najpierw pojawia się na tułowiu, a kolejno na policzkach, skórze głowy, ramionach i udach. Zmiany skórne mogą być rozsiane po całym ciele dziecka, nawet na błonach śluzowych narządów płciowych, co jest dla dzieci szczególnie nieprzyjemne. Podczas choroby czasami występują gorączka, ból głowy i złe samopoczucie, jednak nie jest to regułą.

Należy pilnować, aby dziecko nie drapało swędzącej wysypki, co zazwyczaj bywa trudne. W ten sposób może dojść do nadkażenia bakteryjnego, a w konsekwencji na ciele pozostają blizny. Do najczęstszych powikłań należą również objawy neurologiczne oraz problemy ze strony układu oddechowego. Wirus namnaża się przez 2-3 tygodnie, by następnie uderzyć z dużą siłę. Okres choroby to zwykle 10-14 dni – w tym czasie chory zaraża.

Szczepienie – zapobiegawczo w ospie wietrznej

Ospa wietrzna może zaatakować w dowolnym momencie oraz wiązać się z różnymi powikłaniami. Wystarczy zaledwie kontakt z innym dzieckiem, np. w przedszkolu lub szkole, aby zarazić się wirusem. U osób dorosłych można zaobserwować ostrzejszy przebieg choroby oraz częstsze powikłania. Największa zachorowalność przypada na okres od stycznia do maja. Najlepszym sposobem zapobiegania ospie wietrznej jest oczywiście szczepienie. Na czym ono polega? Dziecku podaje się dwie dawki szczepionek zawierające żywy, osłabiony szczep wirusa. Skuteczność tej szczepionki szacuje się na około 85%, pozostałe 15% zaszczepionych osób choruje (przeważnie na skutek przyjęcia tylko jednej dawki szczepionki). Druga dawka powinna zostać podana w czasie od 6 tygodni do 3 miesięcy.

Jak leczyć ospę wietrzną?

Możemy wyróżnić leczenie przyczynowe i objawowe. W przypadku tego pierwszego podaje się prolek - acyklowir, który uaktywnia się wyłącznie w komórkach zakażonych wirusem. Łagodzi on objawy ospy oraz skraca czas jej trwania. Acyklowir powinien być zaaplikowany w ciągu trzech dni od zaobserwowania pierwszych objawów choroby.

Leczenie objawowe stosuje się u dzieci poniżej 12. roku życia i uzależnione jest ono od symptomów. Polega na obniżeniu gorączki oraz łagodzeniu swędzenia za pomocą środków przeciwświądowych. Ryzyko nadkażeń bakteryjnych można zmniejszyć poprzez obcięcie dziecku paznokci, zakładanie rękawiczek oraz dzięki częstym kąpielom i zmianom pościeli. Ponadto chore dziecko powinno stosować zbilansowaną dietę oraz przyjmować dużo płynów. W przypadku gorączki nie należy podawać dziecku aspiryny, ibuprofenu ani naproksenu. Lepszym rozwiązaniem jest paracetamol. Wykwitów skórnych nie wolno smarować gencjaną ani pudrami płynnymi. Obecnie najskuteczniejsze są specjalne preparaty do smarowania skóry.

Jak leczyć uporczywy świąd skóry?

Leczenie przeciwświądowe jest bardzo ważne szczególnie w przypadku dzieci, które nie mogą powstrzymać się od drapania. W przeciwnym wypadku mogą powstać nieestetyczne blizny. Preparatem przeciwświądowym polecanym przez lekarzy i farmaceutów jest wyrób medyczny ViraSoothe® przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca życia. Działanie ViraSoothe® polega na łagodzeniu świądu poprzez schłodzenie skóry, a co za tym idzie – ograniczenie przymusu drapania. Ponadto żel przeciwświądowy pomaga zmniejszyć ryzyko nadkażeń bakteryjnych, powstawania blizn i wspiera naturalne gojenie się skóry. Można go stosować również na wykwity zlokalizowane w okolicach intymnych. Jest dostępny w aptekach bez recepty w postaci żelu w tubie (do stosowania punktowego) lub w postaci żelu w sprayu (do nanoszenia na większe obszary skóry).

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.05.2019 12:06
Najlepiej dziecko zaszczepić i nie martwić się ani zachorowaniem, ani leczeniem. Wszystkim sceptycznym (i nie tylko) mamusiom serdecznie polecam poczytać www.zaszczepsiewiedza.pl. Bardzo dużo informacji o szczepieniach, ich bezpieczeństwie, możliwościach... super.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie