Ta piękna reklama w mądry sposób tłumaczy, dlaczego mali chłopcy powinni bawić się lalkami

Im szybciej rodzice to zrozumieją, tym lepiej.
Ta piękna reklama w mądry sposób tłumaczy, dlaczego mali chłopcy powinni bawić się lalkami
Fot. YouTube.com/Ogilvy Brazil
30.04.2019

Tzw. podwójne standardy zaczynają się już na bardzo wczesnym etapie życia. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że ma to miejsce nawet przed narodzinami dziecka. Już wtedy do danej płci są przypisywane konkretne cechy - jeśli ma się urodzić chłopiec, pokoik dla dziecka powinien być udekorowany na niebiesko. W przypadku dziewczynki wszędzie ma królować róż. Niedługo potem dzieciom zaczynają być wpajane konkretne role społeczne, właśnie ze względu na płeć. 

Zobacz również: LIST: „Czarny wózek, szary pokój, kremowe ubranka... Moją córkę wychowam BEZPŁCIOWO!”

Zgodnie z utartymi przekonaniami i stereotypami, chłopcy i dziewczynki powinni mieć inne zainteresowania i bawić się różnymi zabawkami, a także w inny sposób. Dziewczynki mają odgrywać role przyszłych gospodyni domowych, żon i matek, całymi dniami zajmujących się domem, podczas gdy chłopcy wcielają się w superbohaterów albo jako policjanci gonią złodziei czy ratują innych z pożaru niczym mali strażacy. Co więcej, chłopcom od małego wpaja się, że pewne zachowania, zainteresowania czy rozrywki powinny być dla nich zakazane, bo są uznawane za “niemęskie”. Doskonałym przykładem jest zabawa lalkami. Wielu rodziców z prawdziwą grozą w oczach patrzy na to, jak ich mali synkowie z zainteresowaniem sięgają po lalki do zabawy. Niektórzy są wręcz przekonani, że skłonność do zabaw lalkami to oznaka, że w przyszłości chłopiec stanie się homoseksualistą (sic!) i zabraniają mu takich “dziewczyńskich” zabaw. A przecież nie ma w tym niczego nienaturalnego, dziwnego czy niestosownego. 

Fot. YouTube.com/Ogilvy Brazil

Mało tego – eksperci są zgodni, że bawienie się lalkami ma bardzo dobry wpływ na małych chłopców. W taki sposób już od najwcześniejszych lat uczą się, jak opiekować się innymi, słabszymi, a także rozwijają empatię i odpowiedzialność. Bo kto powiedział, że troszczenie się o innych to tylko zadanie dziewczynek i kobiet? Właśnie na to w swojej nowej kampanii zwraca uwagę firma Hasbro, produkująca zabawki dla dzieci. Parę dni temu marka wypuściła nowy spot reklamowy, w którym pokazuje, jak mała dziewczynka i mały chłopiec wspólnie bawią się i opiekują lalką - tulą ją, karmią, czytają książeczkę. Hasło kampanii brzmi “We All Can Take Care”, czyli “Wszyscy możemy troszczyć się o innych”. 

Scenkom towarzyszą napisy, które głoszą: “Co dziecko robi z lalką? Uczy się, jak się o nią troszczyć. Rozwija swoją odpowiedzialność. Staje się lepszą osobą. Jeśli dziewczynka może odkryć tak wiele zajmując się lalką, dlaczego chłopiec nie mógłby zrobić tego samego? Wszyscy możemy opiekować się innymi”. 

Jak oceniacie taką kampanią firmy Hasbro? Uważacie, że mali chłopcy powinni być zachęcani do zabawy lalkami czy wręcz przeciwnie? 

Zobacz również: Mój synek bawi się lalkami. To powód do niepokoju?

Tak wygląda dziecko urodzone w pęcherzu płodowym
Tak wygląda dziecko urodzone w pęcherzu płodowym - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.05.2019 09:40
Mam syna i córkę. I Dawidek raczej woli bawić się samochodami a Zuzka lalkami. Wspólnie za to grają w planszówki. Miny jak Cytryny jedno i drugie uwielbia. Uważam, że to same dzieci powinny decydować czym chcą się bawić.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.05.2019 19:11
Babochłopy będą z małych chłopczyc.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.05.2019 10:45
Oby więcej takich akcji.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.04.2019 18:48
Uwielbiałam bawić się samochodzikami a mój kuzyn lalkami i wyrośliśmy na normalnych ludzi . A co niby miałoby się stać
odpowiedz
Marie Rose (Ocena: 5) 30.04.2019 16:12
Niech się bawią czym chcą
odpowiedz

Polecane dla Ciebie