Imiona dla dzieci zainspirowane literaturą. Są wyjątkowe i mają piękne znaczenie!

Te imiona mają nie tylko piękne brzmienie, ale kryją się za nimi także wyjątkowe cechy.
Imiona dla dzieci zainspirowane literaturą. Są wyjątkowe i mają piękne znaczenie!
Fot. iStock
04.01.2019

Jak nazwać swoje dziecko, żeby z jednej strony jego imię wyróżniało się na tle wielu rówieśników, a z drugiej nie skrzywdzić go przesadną oryginalnością? To niełatwy wybór. Bywa, że rodzice wybiorą dla swojej pociechy wyjątkowe imię, a potem okazuje się, że ich "oryginalny" wybór okazał się boleśnie pospolity i dziecko chodzi do jednej klasy z pięcioma innymi Julkami, Zuziami, Frankami czy Tadziami.

Zobacz również: LIST: „Współczuję właścicielkom imion typu Kaśka, Magda czy Anka. Bardzo pospolite”

Z tego powodu poszukując wyjątkowego i oryginalnego imienia dla swojego dziecka coraz więcej rodziców zwraca się w stronę literatury - nieco zapomnianej dziś formie sztuki, zwłaszcza w obliczu kultury masowej. Na przestrzeni wieków powstało całe mnóstwo dzieł literackich, które kryją w sobie prawdziwe inspiracje dla rodziców szukających nietypowego imienia dla swojej pociechy. Poniższe propozycje zachwycają nie tylko brzmieniami imion, ale także znaczeniami, jakie się za nimi kryją. Nazwałabyś tak swoje dziecko?

Beatrix 

To piękne imię może być zdrabniane na wiele sposobów, m.in. Bea, Trix czy Trixie. Nawiązuje oczywiście do słynnej autorki Beatrix Potter, spod pióra której wyszła taka klasyka dziecięcej literatury jak “Piotruś Królik”, opatrzona ponadto pięknymi ilustracjami. 

Byron 

Byron to szlachetne imię idealne dla chłopca. To też ukłon w stronę Lorda Byrona, a właściwie George’a Gordona Byrona, jednego z największych angielskich poetów i dramaturgów. To właśnie Lord Byron podarował światu takie niezapomniane dzieła jak “Giaur” czy “Oblężenie Koryntu”.  

Fot. iStock

Zora 

W języku staroangielskim znaczenie tego imienia jest wyjątkowo piękne - oznacza “jutrzenkę”, czyli świt. Inspiracją dla tego imienia, idealnego dla dziewczynek, jest postać autorki Zory Neal Hurston, słynnej pisarki pochodzenia afroamerykańskiego. 

Atticus 

Atticus Finch to jedna z najsłynniejszych postaci w historii światowej literatury. To broniący sprawiedliwości prawnik i kochający ojciec z powieści “Zabić drozda”, autorstwa Harper Lee. Warto dodać, że “Zabić drozda” została uznana jako najważniejsza powieść wszech czasów dla Amerykanów. 

Zobacz również: EXCLUSIVE: Mam najpiękniejsze imię w Polsce

Arya 

Arya to imię dla dziewczynek, które od paru lat bije rekordy popularności w różnych rankingach. Wszystko za sprawą kultowego już serialu “Gra o tron”, w którym buntownicza Arya Stark odgrywa jedną z najważniejszych ról. Oczywiście serial nie powstałby, gdyby nie seria książek autorstwa George’a R.R. Martina. 

Robb 

Tym razem to propozycja dla miłośników “Gry o tron”, którzy oczekują narodzin syna. Robb to kolejne imię z książek i serialu, które cieszy się dużą popularnością. Od klasycznego Roba odróżnia go dodatkowe “b”. Serialowy Robb Stark był niezwykle odważny i honorowy, dlatego rodzice, którzy pragną nazwać tak swojego syna mogą mieć nadzieję, że ich dziecko będą odznaczać właśnie te wyjątkowe cechy charakteru. 

Fot. iStock

Rue 

To oryginalne imię pochodzi z kultowych już książek i filmów “Igrzyska śmierci”. Słysząc ten tytuł większości ludzi od razu przychodzi do głowy imię głównej bohaterki, czyli Katniss, ale coraz więcej rodziców skłania się właśnie ku temu, by właśnie tym imieniem obdarzyć swoje córki. 

Huxley 

To imię podbija serca rodziców dzięki swojemu wyjątkowemu brzmieniu, a także postaci, która się za nim kryje. Chodzi o Aldousa Huxley, który był słynnym angielskim powieściopisarzem, eseistą i poetą. Jednym z jego najsłynniejszych literackich dzieł jest antyutopijna powieść science-fiction zatytułowana “Nowy wspaniały świat”. 

Które imię z tej listy podoba wam się najbardziej?

Zobacz również: Te imiona zrobią furorę w 2019 roku. Będą królować w rankingach

 

 

Twój znak zodiaku zdradza, ile będziesz miała dzieci!
Twój znak zodiaku zdradza, ile będziesz miała dzieci! - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 4.11 / 5
gość (Ocena: 1) 06.01.2019 22:26
Imiona z zagranicznej strony, dorzucone jedno zdanie żeby pokazać że niby wyszło spod pióra redakcji. Dramat.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.01.2019 14:06
A czy w polskiej literaturze naprawdę nie ma pięknych imion? Czy wszystko musimy małpować z zachodu czy tylko redaktorzy tej strony nie mają za grosz inwencji by zajrzeć do naszej polskiej literatury i coś znaleźć?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.01.2019 18:18
I Konrad. Szkoda, ze zapomnieli o tym, co nasze. A ten Axley - suuuper. Rece opadaja...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.01.2019 17:08
Huxley Wacławek, Rue Pawlik, Atticus Sowa, Robb Misiak, Arya Pieczara. Idę w to, przecież brzmi świetnie.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 04.01.2019 16:53
Co wy tak prawie wszystkie artykuły o imionach kopiujcie z angielskiego? To już polskich imion nie ma? Czy się szukać nie chce?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie