Ulubione imiona silnych i niezależnych kobiet. Feministki nadają je swoim córkom

Kilka z nich już króluje w polskich rankingach!
Ulubione imiona silnych i niezależnych kobiet. Feministki nadają je swoim córkom
Fot. iStock
20.11.2018

Dla niektórych imię to tylko kilka liter w akcie urodzenia, które pozwalają nas zidentyfikować. Dla innych - znaczący komunikat wpływający na całe życie człowieka. Jego historia i znaczenie ma przekładać się na charakter i dalsze losy. Jedna z użytkowniczek forum dyskusyjnego Mumsnet bardzo w to wierzy, dlatego postanowiła poprosić internautki o pomoc.

Zobacz również: 10 polskich imion, z których śmieją się obcokrajowcy. W ich języku mają bardzo dziwne znaczenie

Młodej mamie zależy na tym, by nazwać córkę w naprawdę wyjątkowy sposób. Jej imię ma się kojarzyć z kobiecą siłą. Postacią nietuzinkową, wojowniczą, zaprzeczającą wszelkim stereotypom, ambitną i można tak jeszcze długo wymieniać. Chodzi o jasny komunikat: ta dziewczyna da sobie w życiu radę.

Uczestniczki dyskusji podeszły do tematu bardzo poważnie i zarzuciły autorkę wpisu feministycznymi propozycjami. 10 z nich powtarzało się najczęściej. Całkiem możliwe, że staną się inspiracją dla wielu polskich rodziców. Niektóre już teraz robią u nas furorę.

1. Diana

Imię to tłumaczy się jako kobietę niebiańską, czy wręcz boską. Nawiązuje do greckiej bogini, a współcześnie kojarzy się choćby ze zmarłą księżną Walii.

2. Emmeline

Pochodzi z czasów średniowiecznych i oznacza kobietę pracowitą. Nie bez znaczenia jest fakt, że imię to nosiła Emmeline Pankhurst, założycielka brytyjskiego ruchu sufrażystek.

3. Amelia

Prawdopodobnie nawiązuje do łacińskiego słowa aemulus, czyli naśladować. Jego właścicielka ma być dla wielu autorytetem i wzorcem. Bardzo popularne w Polsce.

4. Hilda

Występuje już w języku staronordyjskim i oznacza nic innego, ale bitwę. Kobieta nosząca to imię jest osobą waleczną, nieustępliwą i konsekwentną.

5. Maya / Maja

Pochodzi albo z języka hebrajskiego - wzbudzająca radość lub egipskiego terminu oznaczającego ukochaną przez Boga. Imię to nosiła też grecka nimfa i rzymska bogini przyrody.

Zobacz również: Polskie imiona, które sprawiają największy problem obcokrajowcom

6. Thora

Źródła tego imienia trzeba szukać w Skandynawii, gdzie oznacza boginię burzy. Osoba gromowładna jest świadoma swojej siły i nie daje sobie w kaszę dmuchać.

7. Rosa / Róża

Nawiązuje nie tylko do pięknego kwiatu, ale także Rosy Parks - słynnej afroamerykańskiej działaczki na rzecz praw człowieka.

8. Eleanor / Eleonora

Imię to pochodzi z greki i oznacza osobę jasną, błyszczącą, promieniującą, czyli uczciwą, godną naśladowania i wpływową. W sam raz dla silnej i niezależnej kobiety.

9. Mary / Maria

Oznacza kobietę zdecydowaną, pracowitą, kochającą, ale też zaborczą. Niektórzy twierdzą, że to idealne połączenie, by odnieść sukces.

10. Valentina / Walentyna

W łacinie oznacza osobę silną i zdrową. Dziś kojarzy się również z Walentiną Tierieszkową, czyli pierwszą kobietą w kosmosie.

Zobacz również: Dziś Brajan i Dżesika, a kiedyś? Z tych imion śmiała się cała Polska

Najpopularniejsze imiona 2018 roku z podziałem na województwa
Najpopularniejsze imiona 2018 roku z podziałem na województwa - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.11.2018 19:29
No właśnie Judyta :) piękna historia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2018 17:26
Szkoda, że nie ma Judyty w jakiejkolwiek wersji językowej - zwłaszcza, że ta biblijna postać ujebala (podstępnie, ale mimo wszystko) łeb typowi, który wraz ze swoim wojskiem okupował jej miasto. Ale wróć. Przecież religia prowadzi do zniewolenia kobiet. Już ogarniam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2018 13:21
Xena wojownicza księżniczka!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2018 08:17
A ja myślałam, że ktoś podrzuci Xena.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2018 00:29
a ja myślałam, że będzie tutaj Fanaberria , Decydora albo jakaś Dysputia....
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie