„Matki, które nie chcą karmić dzieci piersią, są wyrodne”

„Wstyd mi za was” – pisze w mailu do naszej redakcji Dorota.
„Matki, które nie chcą karmić dzieci piersią, są wyrodne”
Fot. Unsplash
22.09.2018

„Wyrodne matki” to określenie, którego używa się dziś bardzo często. Słyszymy je, gdy kobiety włączają dziecku bajkę, a same idą wypić kawę, zamiast spędzić z nim czas. Tak samo w przypadku, gdy maluch dostaje w prezencie zabawkę gorszej jakości, bo jego matka chce sobie kupić coś nowego do ubrania. Jeszcze inna sytuacja, którą można przytoczyć, dotyczy nazywania dziecka bachorem, a jego płaczu - rykiem. Klasykiem gatunku jest jednak karmienie dziecka butelką, a nie piersią i wspominanie, że to ostatnie bardziej przypomina powolne torturowanie niż jakąkolwiek przyjemność.

„Przyjaciółka karmiła przy mnie piersią. To obleśne!”

Do nazywania wyrodnymi matek, które nie karmią potomków piersią, przyłącza się Dorota. Młoda mama wydała na świat dwoje dzieci. Jedno ma 4 lata, a drugie właśnie skończyło 2. Dorota dopiero co odstawiła młodszą pociechę od piersi. Pierworodnego malca również karmiła do 2-go roku życia.

Kobieta uważa, że karmienie buduje między matką a dzieckiem więź, której w żadnej sposób nie można zastąpić. Dorota potępia matki, które rezygnują z karmienia piersią, chociaż mogłyby to robić. W mailu do naszej redakcji wyjaśnia swoje stanowisko w tej sprawie.

- Moja babcia karmiła piersią, moja matka karmiła piersią i ja karmiłam piersią. Karmienie piersią to cudowne przeżycie, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Nie ma bardziej intymnej formy obcowania z maluchem niż podawanie mu piersi. Żałuję, że te chwile już się skończyły. Może czekają mnie przy kolejnej pociesze, ale nie jestem pewna, czy się na nią z mężem zdecydujemy.

Od początku wiedziałam, że będę karmiła piersią. Słyszałam o pogryzionych sutkach, obolałych piersiach, cieknącym mleku, a także dziecku łapiącym za bluzkę i domagającym się cyca w najmniej spodziewanych momentach. Żaden z tych argumentów mnie nie przekonał, tym bardziej, że moja mama i babcia mówiły: „Warto się poświęcić. Po pewnym czasie będziesz wspominać karmienie z rozrzewnieniem”. I tak się stało.

Początki były trudne, nie przeczę. Zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Syn na początku miał problemy z ssaniem. Ile nerwów się przez to najadłam! Chwytał pierś, puszczał ją i tak na przemian. Potem przez kilka dni piersi bardzo mnie bolały. Okazało się, że źle go przystawiam. Potem było trochę lepiej, ale nadal mnie bolało. Chyba przez ponad miesiąc się męczyłam, aż nagle przestałam odczuwać dyskomfort. Ba! Powiedziałabym nawet, że karmienie zaczęło sprawiać mi przyjemność. Byłam zadowolona, że przemęczyłam się przez ten najgorszy okres. Po nim nastąpiła frajda. Cieszyłam się intymnymi chwilami z synkiem.

8 zasad prawidłowego karmienia piersią

Karmiłam Miłosza przez dwa lata. W trakcie czekały mnie takie „przyjemności” jak masowanie „zastojów”. Nabawiłam się także zapalenia sutka. Mimo wszystko miałam przekonanie, że było warto. Trwa do dnia dzisiejszego.

Z drugim dzieckiem – Niną, nie było wcale lepiej. Piersi bolały mnie chyba jeszcze dłużej niż przy Miłoszu. Ninę odstawiłam od cyca dopiero teraz. Chciałabym podsumować to doświadczenie.

Dorota twierdzi, że tych dobrych momentów podczas karmienia było więcej niż złych.

- Pomijając „zastoje”, bolące piersi i zapalenie sutka, krępujące było też ciąganie mojej bluzki i domaganie się cyca przy gościach, ale w takich sytuacjach reagowałam szybko. Przepraszałam przybyłych i wychodziłam do drugiego pokoju. Nie raczyłam ich widokiem karmienia. Wiem, że niektórych to obrzydza.

Naprawdę miło wspominam karmienie. Tak ogólnie. Teraz na dodatek widzę efekty. Miłosz poza katarem nie nabawił się żadnej choroby. To na pewno zasługa karmienia piersią. Mała Nina też jest zdrowym dzieckiem. Oboje rozwijają się prawidłowo. W przedszkolu panie nie mogą się nachwalić Miłosza, że jest takim rozumnym i kreatywnym dzieckiem. Nie ukrywam – dopatruję się w tym wpływu karmienia piersią. Taka bliskość matki świetnie wpływa na rozwój. Czytałam o badaniach, z których wynika, że karmienie piersią stymuluje inteligencję.

Kobieta wspomina też o innych zaletach.

- Moje dzieci prawie nie miały kolek. Karmienie piersią zmniejsza częstotliwość ich występowania. Poza tym zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, zapobiega wadom zgryza i wymowy oraz chroni przed chorobami w wieku dorosłym. Są też plusy dla mnie. Po pierwsze szybszy powrót do dawnej wagi, a po drugie przyspieszenie zwijania się macicy.

Wiele kobiet pisze o obwisłych piersiach. Moje nadal wyglądają dobrze, a wykarmiłam dwójkę pociech.

Dzieci karmione piersią są odporniejsze! TO UDOWODNIONE!

Karmienie piersi niesie ze sobą tyle ważnych zalet, że nie wiem, jak niektóre matki mogą z niego świadomie rezygnować. Wiadomo, że brak pokarmu to nie ich wina, ale jeżeli mają pokarm, a nie chcą karmić to... nie mam słów na egoizm takich matek. Jesteście wyrodne. Bardziej myślicie o wyglądzie swoich piersi niż dobru maluszków. Wstydźcie się matki. Ja bym nie chciała mieć takiej matki.

Polecane wideo

Najpopularniejsze imiona 2018 roku z podziałem na województwa
Najpopularniejsze imiona 2018 roku z podziałem na województwa - zdjęcie 1
Komentarze (31)
Ocena: 4.23 / 5
gość (Ocena: 1) 17.02.2020 12:10
artykuł napisany przez laktoterrorystów, typowe argumenty, brak szacunku dla kobiet i matek, które z jakiś przyczyn nie karmią piersią. Jednostronne spojrzenie na sprawę, bez głębszej analizy. Dodatkowo merytoryczne dno, dobrze jakby autor doszkolił się w temacie, chociażby to że dawno zostało udowodnione że karmienie piersią nie ma wpływu na wieź z dzieckiem. Nie ma na świecie również badań, które by jednoznacznie odpowiedziały na to czy kp rzeczywiście wpływa na lepszą odporność, bo takie badania by były nieetyczne, nikt ich nie przeprowadzi. Natomiast z obserwacji naukowców wynika, że nie ma większych różnic w zdrowi dzieci długo kp czy tych na mm. Podkreśla się ewentualnie że kp do 4 miesięcy może w jakimś stopniu zmniejszyć ryzyko alergii. Jest to kolejny artykuł napisany przez przedstawiciela "sekty sutkowej", która z mleka matki i kp próbuje zrobić coś nadzwyczajnego, nie biorąc pod uwagę że mleko to tylko pożywienie a najważniejsze jest to aby dziecko było najedzone. Niedożywienie noworodka niesie za sobą olbrzymie ryzyko utraty zdrowia. Na końcu dodam jeszcze jedną uwagę, prośbę o mniejszą pogardę dla kobiet. "Sekto sutka" naciskacie na młode matki z tym karmieniem, tworzycie presję zupełnie nie potrzebną. Zamiast doprowadzać kobiety do często stanów depresyjnych (nie każdej mamie pomimo chęci udaje się karmić, niska podaż mleka jest zjawiskiem fizjologicznym i coraz częściej obserwowanym) zacznijcie może je wspierać, podwajając dobre rady, angażując się w realu, w szpitalach czy szkołach rodzenia. Propagujcie mądrze karmienie piersią bez oceny drugiego człowieka czy też jego osobistych wyborów.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.03.2019 20:06
Czyli kobiety po mastektomii które nie mogą karmić piersią mają słabszą więź z dzieckiem? I co idzie za tą logiką zdaniem tej kobiety pewnie nie da się też tak naprawdę pokochać adoptowanego dziecka, bo nie nosiło się go 9 miesięcy w brzuchu. Moim zdaniem każda kobieta ma prawo do wyboru i to w każdej kwestii, a wyjątkowo bolesne karmienie piersią może nie tylko wcale nie zbudować szczególnej więzi, ale też stworzyć u kobiety niechęć do dziecka.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.03.2019 11:30
Karmiłam piersią ale wiesz co miłe to dla Mnie nie było. Nie wciskaj kitu jakie to cudowne i przyjemne, zboczona babo
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.02.2019 12:15
Kobiety, które nie karmią nie są grosze, ale ich dzieci mają gorzej. Tyle w temacie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.01.2019 10:36
Kto dał Wam prawo do oceniania innych? Za kogo, przepraszam, się macie? Jest piękne powiedzenie: nie rób drugiemu, co tobie niemiłe... Rozumiem, że każdego dnia, w każdej minucie jesteście kryształowe bez najmniejszej rysy.... Obrażacie bliźnich, ale do kościoła chodzicie?...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie