7 momentów z dzieciństwa, których nigdy nie zapomnimy

Niektóre są dobre, a inne złe.
7 momentów z dzieciństwa, których nigdy nie zapomnimy
Fot. iStock
28.05.2018

Dorośli pamiętają bardzo dużo ze swojego dzieciństwa. Co prawda niektóre wspomnienia się zacierają, ale wiele z nich pozostaje jak żywe. Dotyczy to zarówno dobrych, jak i złych momentów w życiu. Wszystkich, które wywołały bardzo silne emocje. To z tego powodu, że u dzieci najlepiej działa pamięć funkcjonalna.

Wyznanie Oli: „Przez dziecko zaprzepaściłam karierę. Żałuję, że zostałam matką”

Za kilka lat nasze dziecko może nam wypomnieć to, co złego od nas doświadczyło. Albo podziękować za dobre rzeczy. Kontakty z rodzicami rozluźniają się z czasem właśnie przez niezbyt przyjemne wspomnienia, zwłaszcza jeżeli było ich znacznie więcej niż tych dobrych. A może tylko te złe. Dzieci znacznie częściej pozostają z rodzicami na zażyłej stopie w przypadku, gdy dominują przyjemne wspomnienia. Chociaż zdarzają się różne przypadki.

Mimo wszystko wspomnienia są bardzo ważne. Poniżej dokładniej wyjaśniamy dlaczego. Zacznijmy od tego, które momenty najczęściej pozostają w naszej pamięci.

Klaps

To jedno z najbardziej upokarzających doświadczeń, jakich może doświadczyć dziecko. Dziecko jest takim małym człowiekiem i też ma godność. Gdy rodzic przymierza się do klapsa, czuje strach i upokorzenie. Chociaż niektórzy mówią, że kary fizyczne powinny wrócić do wychowania, ponieważ bezstresowe przynosi złe efekty, lepiej chyba wymyślić inną karę. Na przykład zabranie na jakiś czas ulubionej zabawki. Wiele dorosłych osób przyznaje, że pamięta klapsy z dzieciństwa.

co pamiętają dzieci

Fot. unsplash.com

Okrutne słowa

„Mam cię dość”, „Nie chciałam cię”, „Żałuję, że się urodziłaś” – aż trudno w to uwierzyć, ale niektóre dzieci słyszą takie słowa. Potem pamiętają je przez wiele lat, a nawet przez całe życie. Mówi się, że to właśnie słowa ranią najbardziej i chyba coś w tym jest. Dla niektórych stają się piętnem, które przez lata niszczy ich życie na wielu płaszczyznach.

To, w jaki sposób zwracali się do siebie rodzice

Rodzice są dla dziecka wzorem. Patrząc na nich, uczy się nie tylko postępowania, ale także okazywania uczuć i traktowania drugiego człowieka. Dziecko wyczuwa, czy pomiędzy rodzicami panuje chłod uczuciowy, czy są ze sobą bardzo blisko. Liczą się również słowa, jakie rodzice kierują do siebie, sposób, w jaki się nazywają. Jeżeli rodzice są zgrani, dziecko będzie czuło się bezpiecznie i zapamięta to uczucie. I na odwrót. Niezbyt udana relacja pomiędzy rodzicami również zostanie zakodowana.

Chwile spędzone z rodzicami

Wspólne pieczenie ciasta, robienie ozdób choinkowych, czytanie bajek i zabawa zostaną zapamiętane przez dzieci. Wbrew pozorom są bardzo istotne. Gdy rodzic poświęca dziecku czas, ono postrzega to jako sposób na okazywanie mu miłości. Nie wystarczy dać dzieciom jeść i zostawiać je same sobie. Najważniejszy jest właśnie czas i bezpośrednie okazywanie uczuć.

co pamiętają dzieci

Fot. unsplash.com

Sposób, w jaki rodzice patrzyli na dziecko

Dziecko, które widzi uśmiechających się do niego rodziców, czuje się bezpieczne i kochane. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, gdy rodzice krzywią się na widok dziecka. Wtedy czuje się ono bardzo niepewnie i nie wie, dlaczego rodzice mają takie miny. Jeżeli zdarza się to często, może mieć w przyszłości problem z poczuciem własnej wartości.

Nowy trend: Rodzice nadają dzieciom... roślinne imiona

Chwile, gdy czuło się bezpiecznie albo bardzo niepewnie

To bardzo ważne, aby ukoić lęki dziecka. Na przykład wtedy, gdy ma koszmary. Przytulając je, rodzic sprawia, że czuje się bezpiecznie. Dziecko będzie pamiętało taki moment. Ale zapamięta także słowa krytyki, które wywołują u niego niepewność. Na przykład „Nic z ciebie nie będzie”, Nie dasz rady”, „Ja to za ciebie zrobię”, „Mogłaś postarać się bardziej”. Właśnie przez takie słowa dzieci mają później kompleksy i problem z podejmowaniem decyzji. Krytyka może zrujnować dziecku życie. Co innego delikatna uwaga, poparta racjonalnymi argumentami, a co innego bezwzględne komentarze na jego temat.

Frustracja i niezadowolenie rodziców

Rodzice, którzy przez całe życie idą ze zwieszonymi głowami, są wiecznie niezadowoleni i wyładowują na dziecku swoje frustracje, wyrządzają mu ogromną krzywdę. Te chwile pozostaną w jego pamięci i zaważą na relacji z rodzicami w dorosłym życiu. Mogą też mieć wpływ na relacje z innymi osobami.

Komentarze (9)

Ocena: 4.56 / 5
gość (Ocena: 5) 28.05.2018 12:55
Niektórzy nie powinni mieć dzieci, bo nie potrafią ich wychować. Klapsy ? Oprócz tego, matka biła mnie po głowie czy po twarzy za jakieś przewinienia.... czy to jest normalne ?! Takie coś powinno być zakazane i KARALNE więzieniem. Może wtedy pop*erdoleni, chorzy rodzice zrozumieliby, że dziecko to mała, słaba istota, która nie potrafi się sama obronić i jest całkowicie zależna od rodziców, a przede wszystkim, MA SWOJE PRAWA i jest nietykalna ! Jestem ZA wprowadzeniem do Polski surowego prawa, jakie panuje w Szwecji w sprawie ochrony praw dziecka.
zobacz odpowiedzi (4)
ag (Ocena: 5) 28.05.2018 09:43
Okrutne słowa dla mnie to były: jesteś jakaś głupia, masz w sobie samo zło, chcesz mieć faceta-zrobisz mu krzywdę. Mam już trochę lat a doskonale to pamiętam. Tak, chodzę na terapię.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo