ZŁE MATKI: Jakie jest prawdopodobieństwo, że wychowasz dziecko na mordercę?

Dr Elisabeth Yardley doszła do przerażających wniosków...
ZŁE MATKI: Jakie jest prawdopodobieństwo, że wychowasz dziecko na mordercę?
Fot. iStock
07.09.2017

Jak to się dzieje, że ludzie stają się mordercami? Profesor kryminologii, dr Elisabeth Yardley z Birmingham City University przekonuje, że sami ich sobie wychowujemy. Kobieta wyróżniła trzy typy matek, które się do tego przyczyniają. „Uważam, że to matki prędzej doprowadzą do ostateczności ze względu na swoją naturalną rolę” - otwarcie mówi w rozmowie z "The Huffington Post" (amerykańska witryna newsowa i blog polityczny – przyp. red.). Ta najbliższa dziecku osoba, która ma mu zapewnić bezpieczeństwo i obdarzyć bezinteresowną miłością sprawia, że jego życie zamienia się w piekło. 

Jakie typy matek wychowują morderców?

Antymatka

Charakteryzuje się z tym, że pochodzi z rodziny, którą w profesjonalnej terminologii określa się mianem „dysfunkcyjna”. Ma syndrom DDD (dorosłe dziecko z rodziny dysfunkcyjnej – przyp. red.). Najbliżsi nie wypełniali wobec niej podstawowych zadań wychowawczych. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o domy, w których królował alkohol. Równie dobrze przyczynę stanowi obciążanie dziecka obowiązkami, które powinni wypełniać rodzice, złe traktowanie, przemoc fizyczna i psychiczna, brak uwagi, wsparcia oraz życie w poczuciu niepewności. Takie dziecko ma trudności m. in. w nawiązywaniu kontaktów, odnajdowaniu się w roli rodzica i wyrażaniu uczuć. Wyróżnia się cztery typy spośród DDD.

Zobacz także: Codziennie słyszą, że nie powinni jej pokazywać. Ich córka urodziła się BEZ TWARZY!

toksyczna matka

Fot. Bruno Nascimento unsplash.com

Kozioł ofiarny – miewa problemy w szkole, może słabo się uczyć i wdawać w bójki. Rodzina wykorzystuje to do obwiniania go o różne problemy w domu i wyładowuje na nim emocje.

Powiernik - jeden z rodziców obarcza go swoimi problemami.

Bohater rodzinny – przejmuje rodzicielskie obowiązki, często świetnie się uczy, jest podporą dla innych. Takie dziecko nie doświadcza prawdziwego dzieciństwa.

Dziecko niewidzialne – nie widać go i nie słychać. Jest wycofane i często ucieka w świat literatury albo muzyki.

Będąc jednym z tych typów, kobieta często powiela błędy swoich rodziców. Nie wie, jak powinna funkcjonować prawdziwa rodzina, czasami wiąże się z nieodpowiednią osobą, a gdy pojawiają się problemy, zaprzecza im albo zachowuje się jak członek rodziny, który kiedyś ją skrzywdził.

toksyczna matka

Fot. Laura Lee Moreau unsplash.com

Ubermatka

To kobieta, która pochodzi z tradycyjnej rodziny. Została wychowana w przekonaniu, że jej życiowym celem jest założenie rodziny i poczęcie dziecka. Dążąc do niego i realizując go, uświadamia sobie, że jej inne potrzeby zostały zepchnięte na boczny plan. Nie chce tego samego dla swoich dzieci, dlatego za bardzo wczuwa się w swoją rolę. Analizuje każdy aspekt ich życia i chce być zawsze na bieżąco z wszystkimi problemami. Pragnie chronić potomstwo i pomagać mu we wszystkim. To typowa matka-kwoka. Pomimo dobrych intencji, krzywdzi swoje dzieci.

Matka pasywna

Żyje po to, aby spełniać oczekiwania innych ludzi. Jako dziecko przestrzegała wszystkich norm etycznych i stosowała się do wymogów społeczeństwa. Gdy jej dzieci buntują się i wykraczają swoim zachowaniem poza to, co zostało przyjęte jako dozwolone, nie reaguje. Kieruje nią przekonanie, że z tego wyrosną.

Dr Elisabeth Yardley doszła do tych wniosków, analizując życiorysy słynnych morderców. Winą za ich czyny przypisuje właśnie matkom.

Co myślicie o tej teorii?

Zobacz także: Historia K.: „Wszyscy szydzą z imion moich córek. Ja uważam, że są genialne!”

Źródło: kobieta.wp.pl, poradnikzdrowie.pl

 

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.09.2017 12:23
Coś w tym jest. Gwałtu też dokonują faceci, którzy mają niezdrowe relacje z matką.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.09.2017 03:14
coś w tym może być. Jak w przypadku tego mordercy Eda Geina, co miał jakąś psychiczną matkę ,która robiła pranie mózgu dzieciom od małego. Ale też nie zawsze matka czy też ojciec są winni. Czasami rodzą się jednostki bez sumienia i empatii, i zwyczajnie zabija kiedy poczuje się bezkarny.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie