Prośba Justyny: „Doradźcie mi, czy wybrałam dla syna ładne imię”

Znajomi kobiety je odradzają...
Prośba Justyny: „Doradźcie mi, czy wybrałam dla syna ładne imię”
Fot. Unsplash
05.09.2017

Brajan jest obecnie jednym z najbardziej wyśmiewanych imion. Kojarzy się głównie z środowiskiem patologicznym i wysokimi aspiracjami rodziców. Taka postawa przejawia się zwłaszcza wśród ludzi, którzy pochodzą z tzw. trudnych rodzin, mają tylko podstawowe wykształcenie, a czasami także problemy z prawem. Co nie znaczy, że musi tak być. Na pewno są też przypadki, gdy to imię po prostu wyjątkowo trafiło w gust, jak dzieje się w przypadku wielu rodziców wybierających imię dla dziecka. Jest mnóstwo osób, w tym także celebrytów, które decydują się na nadanie potomkowi zagranicznego imienia. Mimo wszystko niektóre są uznawane za obciachowe – m. in. Bryan w spolszczonej wersji Brajan. Etykietka została przylepiona. Chłopcy o tym imieniu raczej nie będą mieli łatwego życia w szkole.

Justyna uważa, że imię Brajan jest piękne i niesłusznie spotyka się z krytyką oraz wyśmiewaniem przez innych. Kobieta jest w pierwszej ciąży. Spodziewa się syna i przez pewien czas myślała o tym, żeby nazwać go Brajan. Przeczytała jednak opinie w Internecie i uznała, że to bardzo zły pomysł. Utwierdzili ją w tym również członkowie rodziny oraz koleżanki. Wtedy Justyna zdecydowała, że musi znaleźć imię, które będzie stanowiło kompromis pomiędzy jej gustem a gustem otoczenia. Na jakie imię padło? Justyna podjęła decyzję i pyta się was, co o nim myślicie.

Zobacz także: Imiona, którymi skrzywdzisz dziecko

imię dla chłopca

Fot. unsplash.com

Panuje jakaś dziwna moda na wyśmiewanie się z niektórych imion – zaczyna Justyna. - Przeczytałam np., że lepiej nie wybierać dla dziecka imienia Brajan, Jasper, Denis czy Nikola, bo to świadczy o byciu amebą umysłową, ciemnogrodzie i patologii. Cytuję dosłownie niektóre określenia. Ja osobiście uważam, że są to ładne imiona – może niekoniecznie wpisujące się w mój gust, ale na pewno nie najgorsze. Niektórych razi zwłaszcza spolszczanie imienia, ale mnie nie. Przyznam też, że przez pewien czas chciałam nadać synowi imię Brajan.

Sporo czytałam o różnych imionach i wtedy zorientowałam się, że Brajan nie spotyka się z uznaniem otoczenia. Widziałam nawet memy. Wtedy stwierdziłam, że nie zrobię tego swojemu dziecku.

Mimo wszystko polskie imiona nie podobają mi się tak jak zagraniczne. Postanowiłam, że mój syn będzie takie miał. Wśród wielu propozycji odnalazłam tę, która podbiła moje serce. To Rajan. Prawie jak Brajan, ale jednak jest różnica. Z Rajana nikt się nie śmieje, nie znam też żadnego dziecka o tym imieniu. Poza tym muszę wspomnieć o kolejnym plusie – mój syn nie będzie w klasie kolejnym Antosiem, Frankiem czy Szymkiem.

Justyna ma problem, bo jej mąż nie zgadza się na Rajana. Również cała rodzina próbuje wyperswadować kobiecie ten pomysł.

imię dla chłopca

Fot. unsplash.com

- Ustaliliśmy z Kamilem – moim mężem – że jak urodzi się córka, on wymyśli imię, a jak syn, to do mnie będzie należał wybór. Ponieważ spodziewamy się męskiego potomka, mam decydujący głos, ale teraz Kamil nie chce przyjąć tego do wiadomości. Wszystko przez imię, które wybrałam. Twierdzi, że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy Brajanem a Rajanem i nie chodzi o ewentualne skojarzenie. Jego zdaniem nasze dziecko i tak może spotkać się z brakiem akceptacji i szykanami, bo oba pochodzą z tej samej ligi zagranicznych spolszczonych imion. Zupełnie nie rozumiem jego argumentów. Kłócimy się, a on dosłownie rozkłada ręce.

Jemu z kolei podoba się imię Mieszko. Jest zapalonym historykiem i tradycjonalistą. Jeśli o mnie chodzi, daję plusa za oryginalność, ale mam wrażenie, że to oryginalność na siłę. Poza tym Mieszko? Serio? Niektóre starodawne imiona są fajne, ale istnieją pewne granice... Już słyszę te komentarze na szkolnych korytarzach „Mieszko Mieszko, mój koleżko”. Dzieciaki na pewno będą się wyśmiewać. Tymczasem Rajan brzmi przepięknie. Jeszcze nie zdecydowałam się, czy wolałabym oryginalną pisownię czy spolszczoną, chociaż nie wiem, czy ta oryginalna - Ryan - jest dopuszczalna. Muszę sprawdzić.

Koleżanki również nie były zachwycone nowym pomysłem Justyny. Wszystkie przyznały, że każde imię będzie lepsze niż Brajan, ale Rajan jest do niego niepokojąco podobne.

- Moja przyjaciółka odważyła się nawet stwierdzić, że innym będzie kojarzyć się z liniami lotniczymi. Właściwie to wszystkie znajome przekonywały, że Rajan jest złym pomysłem, chociaż nie zaperzyły się tak bardzo jak przy Brajanie. Jestem im wdzięczna za wszystkie uwagi, ale chcę pozostać przy Rajanie. Poza tym, czy mam się sugerować zdaniem kobiet, które mają dzieci o imionach Eryk, Hania, Zuzia i Kacper? Bardzo oklepane. A Kacper kojarzy mi się z bohaterem bajki.

imię dla chłopca

Fot. unsplash.com

Wydaje mi się, że do każdego imienia można znaleźć niepochlebne skojarzenie. Jeżeli ktoś chce, zrobi to, a jak nie - to wymyśli. Ludzie lubią żyć cudzym życiem i krytykować każdy wybór. Nie wiem, czy chcą się przez to poczuć lepsi? Rozumiem, że akurat koleżanki mają na myśli dobro moje i dziecka, ale gdyby nie taka postawa, może imię Brajan nigdy nie byłoby wyśmiewane. Przecież wszystko wyszło od ludzi. Brajan to normalne imię, a co za różnica, w jakim środowisku jest nadawane najczęściej. Najbardziej krytykują ci, którzy mają problemy ze sobą.

Justyna twierdzi, że jej osoba przeczy stereotypom dotyczącym imienia Brajan.

Uczę matematyki w gimnazjum, a mój mąż historii. Jesteśmy normalnym małżeństwem. Obracamy się w normalnym środowisku. Żaden z naszych krewnych nie jest alkoholikiem, nikt też nie używa wulgarnego słownictwa. Chciałabym uczulić wszystkich na bezpodstawne ocenianie. Mnie naprawdę podoba się imię Rajan. Nie planuję dla swojego syna kariery, zaakceptuję jego każdy wybór. Przez nadanie mu imienia Rajan nie zamierzam być na siłę oryginalna czy światowa. Niektórym podoba się Mikołaj, innym Daniel, a mnie Rajan.

Mimo to chciałabym się was zapytać o zdanie. Czy skrzywdzę swoje dziecko imieniem Rajan?

Zobacz także: LIST: „Kuzynka UKRADŁA MI IMIĘ dla dziecka! Ona urodzi wcześniej, więc niewiele mogę zrobić...”

 

Komentarze (47)

Ocena: 4.49 / 5
Obiektywny (Ocena: 1) 14.09.2018 13:23
Brajan (ang. Brian, Bryan) – imię męskie pochodzenia celtyckiego, wywodzące się najprawdopodobniej od słów bruaich „wzgórze”, brigh „wysoki”; „szlachetnie urodzony” lub bri „silny”. Do Polski trafiło z języka angielskiego i zaczęło być nadawane częściej dopiero w latach 90. XX wieku. Popularne jest w krajach anglosaskich, gdzie funkcjonuje zarówno jako samodzielne imię, jak i jako forma zdrobniała od Bernarda i Barnaby. Brajan imieniny obchodzi 10 grudnia. Najsłynniejszy Brajan w Polsce to Brajan Chlebowski, bohater z Łodzi. O nim jest też książka "Brajan i ogniowe smoki"
odpowiedz
Kitka (Ocena: 5) 30.09.2017 20:39
jest to imię coraz bardziej popularne, myślę, że jak najbardziej okej, chociaż ja wolę bardziej polskie popularne imiona typu Piotr, czy Szymon i właśnie dla syna wybraliśmy Piotr ;) Szykuje się o porodu, jeszcze zamawiam kilka drobiazgów np. body na psoty. com i czekamy na maleństwo...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.09.2017 14:28
a co uwazacie o imieniu Mieszko, ktoro chce nadac maz autorki? jak dla mnie jest tragiczne i dla malego chlopca a tym bardziej doroslego faceta..brzmi wrecz smiesznie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.09.2017 09:26
a moze Trajan? To imię istnieje w polskim indeksie imion, ale nie jest powszechnie używane.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 06.09.2017 17:06
Skoro mamy Eryka, Hani, Zuzi i Kacpra nie powiedzą ci nic mądrego to ja jako matka Darii i Wojtka tez nie :) U mnie wybieraliśmy imiona razem z partnerem. Poszliśmy na kompromis, bo to nie były pierwsze imiona jakie chodziły nam po głowach. Tylko zapisując w urzędzie swojego Rajanka nie zapomnij zmienić swojego imienia z Justyna na KARYNA.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo