Czy powinnaś zajść teraz w ciążę? (Odpowiedz SZCZERZE na 10 pytań)

Być może nie jest to dobry moment na dziecko.
Czy powinnaś zajść teraz w ciążę? (Odpowiedz SZCZERZE na 10 pytań)
Fot. Thinkstock
15.07.2017

W pewnym momencie życia przestajesz patrzeć z irytacją na dzieci i poddajesz się instynktowi macierzyńskiemu. Zastanawiasz się, jakby to było mieć dziecko. Powoli zaczyna dojrzewać w Tobie decyzja. Wreszcie stało się! Jesteś pewna, że chcesz mieć potomka.

To jednak nie takie proste. Pomijając fakt, że w dzisiejszych czasach niektóre kobiety z niewyjaśnionych przyczyn mają problem z zajściem w ciążę, liczą się także inne aspekty. Kobiety czasami je lekceważą. Pragnienie posiadania malucha jest w nich tak silne, że ignorują głos rozsądku. Mimo wszystko powinnaś sobie zadać kilka pytań, zanim zajdziesz w ciążę. Od nich zależy to, czy decyzja zapadła we właściwym momencie oraz, kiedy możesz zacząć się starać o potomka. Nie wierzysz? Przeczytaj.

Czy moja sytuacja finansowa jest stabilna?

Dziecko wiążę się z nieustającymi wydatkami. I tak będzie przez co najmniej 18 lat. Prawdopodobnie dłużej, jeżeli chcesz, aby Twoja pociecha skończyła studia. Wskazane jest także założenie lokaty dla malca. Jeżeli nie ani Ty, ani ojciec dziecka nie macie stabilnej sytuacji materialnej, lepiej trochę poczekać.

Zobacz także: EKSTREMALNY PORÓD: Kobieta urodziła prawie 8-kilogramowe dziecko!

dobry czas na ciążę

Fot. iStock.com

Czy mogę liczyć na ojca dziecka?

Bycie samotną matką nie jest łatwe. Dlatego utwierdź się w przekonaniu, czy Twój ukochany pragnie dziecka tak samo jak Ty. Czy przechodziliście już jakieś trudności w związku? Jak on zachowywał się w trudnych sytuacjach? To właśnie w takich momentach możesz się przekonać, jakim człowiekiem jest wybranek.

Czy wyleczyłam wszystkie zęby?

Mamy nadzieję, że nie śmiejesz się, czytając to pytanie. Jest naprawdę ważne. Podczas ciąży zazwyczaj nie można leczyć ubytków. Zakazowi podlega zwłaszcza leczenie kanałowe, gdyż substancje wykorzystywane przez stomatologa mogą przeniknąć do krwiobiegu matki, a potem dotrzeć do płodu i zaszkodzić dziecku.

Czy nie przeżywam trudności na tle psychicznym?

Kobieta, która pragnie zajść w ciążę, powinna być zdrowa nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Dziecko w łonie matki wyczuwa wszystkie jej nastroje, które mogą wpłynąć na jego późniejszy rozwój emocjonalny. Niektóre kobiety decydują się na potomka, gdy przechodzą trudny okres w życiu i widzą w tym dla siebie ratunek. Np. próbują uratować związek lub chcą mieć kogoś do kochania. Najpierw należy rozwiązać problemy natury psychicznej, a dopiero potem starać się o malucha.

dobry czas na ciążę

Fot. iStock.com

Czy prowadzę zdrowy styl życia?

To ważne, aby na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę zmienić dietę. Przede wszystkim powinnaś zrezygnować z alkoholu, papierosów oraz kofeiny, która w przypadku kobiet zmniejsza szanse na zajście w ciążę. Może Ci zaszkodzić nawet niewielka ilość kawy czy coli. Twoje posiłki powinny być pełnowartościowe, zawierające dużo wapnia oraz kwasu foliowego. Jedz warzywa liściaste, orzechy, zboża zawierające skrobię, cytrusy, pij mleko i zażywaj witaminy. Jeżeli chodzi o te ostatnie, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Czy chorowałam na różyczkę? Czy byłam szczepiona?

Jeżeli nie chorowałaś na różyczkę, koniecznie powinnaś się zaszczepić. Gdybyś zachorowała podczas ciąży, dziecku grożą poważne wady rozwojowe. Niektórzy decydują się na potrójny pakiet, czyli szczepienie przeciwko odrze, różyczce oraz śwince. Takie szczepienie robi się na 3 miesiące przed poczęciem. Skonsultuj decyzję z lekarzem.

Czy zażywam leki?

O zażywaniu leków powinnaś porozmawiać z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki. Być może należysz do osób, które przyjmują je na stałe. Np. chorują na astmę. W takim przypadku lekarz wyznaczy odpowiednie dawki. Ale jeżeli planujesz ciążę, zalecane jest ograniczenie zażywania nawet zwykłych środków przeciwbólowych.

Zobacz także: Lewandowska skrytykowana przez pediatrę. Co zrobiła?

dobry czas na ciążę

Fot. iStock.com

Czy uważam na szkodliwe warunki pracy?

Pracodawca ma obowiązek zadbać o warunki pracy kobiety w ciąży. Najlepiej dostarczyć mu odpowiednie zalecenia lekarskie. Również Ty sama powinnaś zwrócić uwagę na to, jak pracujesz. Ile godzin spędzasz, siedząc? Jak długo patrzysz w ekran monitora? Czy nie dźwigasz ciężkich przedmiotów? Koniecznie jest zachowanie ostrożności i zadbanie o warunki pracy, jeżeli na poważnie myślisz o dziecku. Pamiętaj, że masz po swojej stronie prawo.

Czy ojciec dziecka prowadzi zdrowy styl życia?

Nie tylko Ty musisz uważać na zdrowie, ale także ojciec. Niewskazane jest palenie papierosów oraz wszelkie używki. Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to podstawa zdrowego stylu życia przyszłego taty. Ważna jest także walka ze stresem, wypoczynek oraz sen. Zajście w ciążę może utrudnić słaba jakość plemników. Wymienione czynniki mają na nią bardzo duży wpływ.

Czy jestem aktywna fizycznie?

Aktywność jest bardzo ważna. To dzięki niej kobieta nabiera siły orz wytrzymałości, które tak się przydają przy porodzie. Ma również znaczenie w odniesieniu do Twojej wagi. Czy przypadkiem nie chudniesz i nie tyjesz na przemian?  Niestety podobna huśtawka ma zły wpływ na organizm. W zachowaniu równowagi oprócz zdrowej diety pomogą Ci właśnie ćwiczenia. Poza tym, jeżeli masz nadwagę, dobrze jest zrzucić zbędne kilogramy przed poczęciem dziecka. Dieta w czasie ciąży to zły pomysł. Lepiej zacząć uprawiać sport trochę wcześniej również z tego względu, że początki ciąży mogą nie sprzyjać zmianom. Np. wahania nastrojów, senność, brak siły.

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.07.2017 16:51
Zachodząc w ciąże spełniałam tylko część tych punktów. Co do zdrowia psychicznego, to oczywiście byłam zdrowa, ale w ciąży hormony tak buzują, że trudno nie przeżyć huśtawki nastrojów. Ja na zmianę płakałam i śmiałam się bez większego powodu, zachowywałam się jak chora psychicznie, chociaż w momencie zajścia w ciąże byłam zdrowa, po porodzie też nagle "wyzdrowiałam". I znaczna większość kobiet w ciąży to przechodzi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo