Historia Ilony: „Wszyscy śmieją się z imienia mojego syna. Ja uważam, że jest piękne!”

Ilona jest oburzona zachowaniem ludzi, którzy wyśmiewają się z tego imienia.
Historia Ilony: „Wszyscy śmieją się z imienia mojego syna. Ja uważam, że jest piękne!”
Fot. iStock
13.06.2017

Co kilka lat w Polsce zmienia się moda na imiona. Jakiś czas temu na topie była Amelia, Zuzanna czy Kacper, a obecnie prym wiodą m. in. Hania, Lena i Szymon. Są też imiona, z których ludzie się wyśmiewają. Należą do nich Janusz, Dżesika, Nikola i Brajan. Większości osób kojarzą się z obciachem oraz środowiskiem patologicznym. Mimo wszystko nadal nie brakuje chętnych do nadawania swoim dzieciom właśnie tych imion. Niektórzy przekonują wręcz, że są piękne i nie powinno się utożsamiać ich z biedą umysłową. Tak jak w każdym przypadku są one kwestią gustu.

Ilona ma dwoje dzieci. Jej najstarszy syn nosi imię Brajan. Kobieta ma dość naśmiewania się ludzi z tego imienia i próbuje nas przekonać, że jest normalną kobietą, a wyboru dokonała świadomie i wcale go nie żałuje.

- Mój syn ma osiem lat i bardzo cierpi z powodu szyderstw i złośliwych uwag na temat swojego imienia. Koledzy i koleżanki ze szkoły są bezlitośni. Przykro jest mi to mówić, ale nauczyciele także. Poza tym nie tylko środowisko szkolne dopuszcza się uszczypliwości wobec Brajanka. Wszędzie, gdzie tylko musi podać swoje imię, spotyka się ze złośliwymi uśmiechami i niedowierzaniem. Np. zwierzył mi się, że jedna z nauczycielek parsknęła śmiechem, gdy po raz pierwszy czytała listę. Zatrzymała się przy Brajanie i skomentowała, że „rodzice zaszaleli”. Kilka dni później udałam się do szkoły, żeby złożyć skargę na tę nauczycielkę. Udało mi się dopiąć swego i Brajan został przez nią publicznie przeproszony. Mówił mi jednak, że przez ten incydent kobieta wyraźnie go nie lubi i nie zawsze traktuje sprawiedliwie.

Zobacz także: Imiona, którymi skrzywdzisz dziecko

imię dla chłopca

Fot. iStock.com

Niestety moja interwencja nie zawsze jest możliwa. Spośród  złośliwych komentatorów najgorsze są chyba inne dzieciaki. Niektóre nie chcą się bawić z synem i przezywają go paskudnie. Nie powiem jak, bo to nie wypada. Gdybym spotkała tych małych łobuzów, porozmawiałabym sobie z nimi. Wizyty w szkole i skargi kierowane do wychowawczyni nic nie pomogły. Rozmawiała z dzieciakami, ale ona powiedziała swoje i był spokój przez około tydzień, a potem sytuacje zaczęły się powtarzać.

Ilonie jest przykro, że inni ludzie pochopnie oceniają ją i jej rodzinę.

- Cały czas spotykam się z opinią, że imię Brajan jest nadawane tylko w rodzinach patologicznych, w których rodzice są niewykształceni i zaniedbują swoje dzieci. Dowiedziałam się, że wśród nich są popularne także takie imiona jak Denis, Kewin czy Vanessa. Przyznaję, że byłam bardzo zdziwiona. Może nie mam wyższego wykształcenia, ale nie uważam się za ignorantkę, a już na pewno nie za patologię społeczną. Pracuję w sklepie odzieżowym, a mój mąż pełni funkcję kierowniczą. Jesteśmy normalną rodziną. Nie pijemy, nie zaniedbujemy dzieci, nie należymy też do biednej warstwy społeczeństwa. Całkiem nieźle nam się powodzi. Brajan jest dobrym dzieckiem i osiąga dobre wyniki w nauce, a zwłaszcza w sporcie i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie uprzedzenia ludzi do jego imienia. Córka ma na imię Pamela i czasami też widzę krzywe uśmieszki ludzi w odpowiedzi na to, jak ją przedstawiam. Ale nie ukrywam, że w przypadku syna jest o wiele gorzej.

Ilona zwierzyła się, że już wtedy, gdy była w ciąży i poinformowała resztę rodziny, jakie imię chce nadać synowi, krewni zareagowali dziwnie. Jej szwagier parsknął śmiechem, bo myślał, że żartuje. Kobieta powiedziała mu, że tak nie jest, naprawdę ma zamiar dać synowi na imię Brajan i nie życzy sobie podobnych komentarzy. Nic już na to nie odparł. Reszta próbowała ją przekonać, że to nie jest dobry pomysł, bo imię brzmi dziwacznie i inne dzieci będą się śmiać z Brajana. Ona jednak nie dała wiary ich słowom, ale obecnie przyznaje, że pod tym względem mieli rację.

imię dla syna

Fot. iStock.com

- Ksiądz też próbował wyperswadować mi to imię przed chrztem, argumentując, że jest amerykańskie i powinnam wybrać proste, polskie imię, a najlepiej święte, żeby dziecko miało patrona. Ja jednak byłam nieugięta. Pani w urzędzie także krzywo się spojrzała i pokręciła głową, gdy zgłaszałam narodziny Brajana do urzędu.

Kobieta uważa, że Brajan to piękne imię, a inni ludzie wpłynęli negatywnie na to, jak jej syn się z nim czuje.

- Brajan wielokrotnie wracał ze szkoły z płaczem i mówił, że ma brzydkie imię. Tłumaczyłam mu i pocieszałam go, że wcale tak nie jest i to zachowanie jego rówieśników aż się prosi o uwagę. Niestety nie na wiele się to zdało. Doszło nawet do tego, że Brajan poprosił nas, żebyśmy zmienili mu imię na Bartek i tak go nazywali. Gdy powiedzieliśmy, że to niemożliwe, przez kilka dni odmawiał chodzenia do szkoły. W końcu jakoś go przekonaliśmy. Mąż dał mu do zrozumienia, że jak skończy 18 lat sam będzie mógł to zrobić, ale do tego czasu na pewno zmieni zdanie i przekona się, że ma piękne, oryginalne imię - niczym z filmu. Trochę jeszcze marudził, ale w końcu doszedł do siebie i teraz jest chyba bardziej odporny na zaczepki i szyderstwa. Zresztą jak tylko mogę, interweniuję i często rozmawiam z synem. Pytam się go, jak było w szkole i czy nikt mu nie dokucza. Teraz, gdy minęło trochę czasu i dzieciaki się poznały, zdążyły się przyzwyczaić. Kpiny zdarzają się rzadziej, a syn już tak bardzo się nie przejmuje.

Wiele osób pyta Ilonę, czy doświadczenia syna nie przekonały jej, że podjęła złą decyzję odnośnie imienia.

imię dla syna

Fot. iStock.com

- Gdybym miała wybrać jeszcze raz, nadałabym synowi imię Brajan. Dla mnie jest najpiękniejsze i mam nadzieję, że w przyszłości moje dziecko dojdzie do podobnego wniosku. To ludzie powinni zmienić swoje podejście. Ich zachowanie źle o nich świadczy. Jak można kogoś pochopnie oceniać i to na podstawie imienia? Mnie z kolei nie podoba się imię Franek, Mikołaj czy Szymon – obecnie wszystkie są bardzo modne, ale nie wyśmiewam się z dzieci, które je noszą, i nie staram się zakwalifikować ich rodziców na tej podstawie do jakiejś grupy społecznej. Imię Brajan jest piękne i nikt nie ma prawa oceniać mojego gustu.

Ilona i jej rodzina wydają się łamać stereotyp dotyczący imienia Brajan. Czy Waszym zdaniem kobieta ma rację?

Zobacz także: LIST: „Kuzynka UKRADŁA MI IMIĘ dla dziecka! Ona urodzi wcześniej, więc niewiele mogę zrobić...”

Polecane wideo

Komentarze (368)

Ocena: 4.41 / 5
gość (Ocena: 5) 28.11.2018 12:34
"Nikt nie ma prawa oceniać mojego gustu" XD. Estetyczna myślozbrodnia.
odpowiedz
DużyGość (Ocena: 2) 28.11.2018 09:38
artykuł w 100% udowadnia, ze wlasnie niziny spoleczne staraja sie (w swojej prostej glowie) nadajac dziecku orgialne, "zachodnie" imie, otowrzyc mu drzwi do kariery. A dziala to mniej wiecej jak tatuaz HWDP na czole. Wiadomo, ze jestes juz srodowiskowo zepsuty
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 22.10.2018 02:25
Nadawanie dziecku imienia, ktòre jest fonetycznym zapisem imienia angielskiego jest z całą pewnością złym pomysłem. Mnie osobiście kojarzy się nie z żadną patologią, ale na pewno z pretensjonalnością i zamiłowaniem do zagranicznych telenowel słabej jakości. Imię Brian, podobnie jak Jessica, jest imieniem anglosaskim i tak powinno być zapisywane. Dziwne, że jeszcze nie spotykamy takich imion jak Czak (Chuck Norris), Truman (ostatecznie imię prezydenta), Dżek, Dżon, Klint, a dla dziewczynek Kejt albo Ejpril czy Hołp. Biedny mały...
odpowiedz
Ja-mama (Ocena: 5) 12.08.2018 16:54
Nie ma takiego imienia, które podobałoby się wszystkim. Mój syn ma na imię Natan. Jedni mówili, że piękne, biblijne imię. Ale inni, jak np babcia męża, wyśmiewała, bo jak to pisać, jak wymawiać, bo będą się śmiać itd. Tłumaczyłam, że jak się mówi, tak się pisze. Proste imię i bardzo ładne. Po za tym jest dużo chłopców z tym imieniem i jakoś nikt się nie śmieje. Córka ma na imię Oliwia. Znów znalazły się osoby, które imię krytykowały. Jedni mówili, że jak oliwa, inni, że znają jakąś i to zołza, wredna s*ka itd. Ale nam się to imię podobało, żadnej Oliwii nie znaliśmy i tak chcieliśmy. Tym razem oczekujemy przyjścia na świat kolejnej córki. Wybraliśmy dla niej imię Alicja. Uważamy, że jest śliczne i zdecydowaliśmy o tym razem z dziećmi, tak, żeby naszej czwórce się podobało. Ale tym razem nikt nie dowie się jakie imię wybraliśmy. Po co mamy się denerwować i wysłuchiwać? Dowiedzą się po fakcie i nie będą już namawiać do swoich racji i namawiać na zmiany. Każdy powinien dać dziecku na imię takie jakie mu się podoba. A te stereotypy, wyśmiewania itd. to wina dorosłych i tych wszystkich, którzy uważają, że tylko imiona, które im się podobają mają prawo bytu.
zobacz odpowiedzi (1)
Internauta (Ocena: 2) 07.10.2017 15:46
Gorzkie żale nie zmienią faktu, że to imię nie jest polskie i jest kontrowersyjne w naszym społeczeństwie i w naszej rzeczywistości. Każdy ma wybór. Ale jak się powiedziało A i nadało się takie a nie inne imię dziecku to teraz trzeba powiedzieć B i zmierzyć się z konsekwencjami. W tym wszystkim najbardziej to szkoda mi dziecka...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie