Pełny przemiał, pełnia zdrowia

Dlaczego w diecie najmłodszych powinny pojawić się zboża z pełnego przemiału?
Pełny przemiał, pełnia zdrowia
10.02.2017

Produkty zbożowe to istotny element jadłospisu niemowląt i małych dzieci. Są źródłem cennych składników odżywczych i energii. Na dalszym etapie wprowadzania posiłków uzupełniających do menu malucha szczególnie cenne są produkty zbożowe z ziaren z pełnego przemiału, które odpowiadają potrzebom niemowląt po 8. miesiącu życia.

1000 szczególnych dni

1000 pierwszych dni życia, czyli okres od poczęcia przez pierwsze lata życia dziecka, to czas, w którym kształtują się jego preferencje smakowe. Czynniki zewnętrzne (takie jak m.in. dieta), są wtedy jednym z kluczowych aspektów wpływających na budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych malucha. To także okres, w którym powinno się rozpocząć rozszerzanie jego diety – nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu[1]. Należy pamiętać, że w tym czasie, zwanym również „oknem możliwości”, zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych może negatywnie oddziaływać na rozwój wrażliwego organizmu.

Wyzwanie pełne smaków

Rozpoczęcie przygody z wprowadzaniem nowych smaków do jadłospisu dziecka to wyzwanie dla każdego rodzica. Konsekwentne podawanie niemowlęciu odpowiednio różnorodnych produktów w tym czasie przekłada się na budowanie jego prawidłowych nawyków żywieniowych. Badania pokazują, że aż 50-60% preferencji smakowych dzieci w wieku 2-3 lat może przetrwać nawet do 17.-22. roku życia![2]

Uzupełnianie diety

W czasie rozszerzania diety dziecka jego organizm zapoznaje się ze smakami innymi niż mleko mamy. Biorąc pod uwagę fakt, że rodzimy się z naturalnym upodobaniem do smaku słodkiego, rozszerzanie diety rozpocząć należy od mniej słodkich warzyw, a następnie wzbogacić jadłospis o owoce i kaszki zbożowe. Podawanie dziecku słodkich owoców w pierwszej kolejności może sprawić, że maluch mniej będzie akceptować podawane mu później warzywa[3]. Produkty dla niemowląt powinny mieć także dopasowaną do wieku i umiejętności dziecka konsystencję. Na początek przygody z rozszerzaniem diety tworzone są proste i delikatne receptury, z czasem skład i konsystencja produktów stają się odpowiednio urozmaicone, aby odpowiadać potrzebom niemowląt w różnym wieku i rozwijać ich umiejętności ssania, gryzienia, żucia oraz przełykania.

Pełna siła zbóż

Maluchom po 8. miesiącu życia można już podawać kaszki zawierające zboża z pełnego przemiału. Produkty te, zwane inaczej pełnoziarnistymi, zawierają wiele wartościowych składników odżywczych. Są m.in. źródłem węglowodanów, które dają dziecku energię do odkrywania świata. Zawierają również witaminy, w tym z grupy B. Dzięki temu stanowią ważny element odpowiednio zbilansowanej diety.

Bezpieczeństwo to podstawa

Należy zwracać uwagę na to, aby zbożowe posiłki malucha były przygotowane z bezpiecznych i najwyższej jakości surowców. Powinny również odpowiadać etapowi rozwoju dziecka – pomocne będzie umieszczone na produkcie oznaczenie – np. po 6. czy 8. miesiącu życia.

„Kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ powstają  aż z 8 różnorodnych zbóż (w tym m.in. prosa, gryki, jęczmienia, żyta). Wśród nich znajdziemy także warianty z ziarnami z pełnego przemiału. Każda partia naszych zbóż, jeszcze przed przyjęciem do fabryk, przechodzi nawet ponad 600 testów jakości. Produkty te spełniają także restrykcyjne normy. Wszystko po to, aby rodzice mogli mieć pewność, że podają dziecku to, co sprawdzone i wartościowe” – tłumaczy Mariola Darzycka, doradca żywieniowy marki.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 

[1] http://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf.

[2] S. Nicklaus, et al.,  A prospective study of food preferences in childhood, Food Quality and Preference Volume 15, Issues 7–8,  October–December 2004, Pages 805–818.

[3] Barends C. i in., Effects of repeated exposure to either vegetables or fruits on infant’s vegetable and fruit acceptance at the beginning of weaning,Food Quality and Preference , 2013; 29:157–165.

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gzymsik (Ocena: 5) 12.02.2017 00:13
oj to też pewnie jeszcze się sto razy zmieni, później jakiś składnik znajdą co nie będzie pasował. dlatego ja jem wszystko tak jak zawsze - różnorodnie. tylko fastfood max raz na tydizeń i do tego tabsy iqacai. w ten sposób już miesiąc się żywię i schudłam 6 kilo :) nidy tak małym nakładem sił tyle jeszcze nie schudłam :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie