5-latka z kampanii społecznej: Moje ciało, moja sprawa. Przestań mnie przytulać i całować!

Według pomysłodawców dorośli zbyt często naruszają nietykalność dzieci.
5-latka z kampanii społecznej: Moje ciało, moja sprawa. Przestań mnie przytulać i całować!
źródło: Facebook (facebook.com/safekidsthrivingfamilies)
21.12.2016

W ostatniej dyskusji na temat aborcji na każdym kroku powtarzane było hasło „moje ciało, moja sprawa”. Kobiety podkreślały w ten sposób swoją niezależność i autonomię. A także odpowiedzialność za własne decyzje. Można się zgadzać w takim podejściem do tematu albo nie, ale dorosła osoba ma prawo głosić podobne opinie. Czy na to samo pozwolimy dzieciom? Jedna z nowozelandzkich fundacji jest za.

Wystarczył jeden niepozorny post na Facebooku, by w Internecie zawrzało. Organizacja troszcząca się o bezpieczne i dostatnie dzieciństwo zabrała głos w sprawie nietykalności nieletnich. Sugerując, że tulenie i całowanie pociech, kiedy same o o to nie poproszą, może być przejawem przemocy, a nawet molestowania.

Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać…

Zobacz również: Polska blogerka pokazała ZDJĘCIE Z PORODÓWKI! „Cud narodzin” czy „obrzydliwość”?

 

okazywanie uczuć wobec dziecka

źródło: Facebook (facebook.com/safekidsthrivingfamilies)

Fotografia małej dziewczynki opatrzona jest opisem: „Mam 5 lat. Moje ciało jest MOIM ciałem. Nie zmuszaj mnie do pocałunków lub przytulania. Uczę się tego, na co mogę pozwalać innym i twoje wsparcie pomoże mi być bezpieczną w moim dalszym życiu”.

Hasło oznacza jedno - nie możesz okazywać uczuć swoim dzieciom, jeśli te same nie wyjdą z inicjatywą. Lepiej wyrazić swoje emocje słowami, niż „molestować” własną córkę lub syna buziakiem w policzek albo tuleniem na dobranoc. Dziecko ma prawo decydować, kto może je dotykać, a kto nie.

Post w kilka tygodni został udostępniony ponad 50 tysięcy razy.

Zobacz również: Ta mama wywołała skandal. Jak wygląda 5-letnia dziewczynka po KONTUROWANIU TWARZY?

 

okazywanie uczuć wobec dziecka

źródło: Facebook (facebook.com/safekidsthrivingfamilies)

„I tak oto zupełnie niewinne okazywanie uczuć zostaje zrównane ze zboczeniem. Z naszym światem dzieje się coś nienormalnego. A naukowcy już dawno udowodnili, że ludzie potrzebują dotyku, by się rozwijać i żyć szczęśliwie” - komentuje Donna.

„Zostałam nauczona, żeby całować i przytulać członków rodziny oraz przyjaciół. Np. witając się albo na pożegnanie. Tego samego uczę moje dzieci. Jakoś nie wyrosłam na rozwiązłą i zdeprawowaną kobietę” - przekonuje Michelle.

„Niektórym trudno to zrozumieć. Jeśli dziecko nie chce się całować i tulić, to nie powinniśmy tego robić. Dla ciebie to być może niewinne, ale dla malucha to bardzo niekomfortowa sytuacja” - broni kampanii Courtney.

 

okazywanie uczuć wobec dziecka

źródło: Facebook (facebook.com/safekidsthrivingfamilies)

„Wspieram moje wnuki, które poznają, czym jest przyzwolenie i zgoda. Nigdy nie przytulam ich, ani nie łaskoczę, kiedy powiedzą stop. Dzięki temu będą bezpieczniejsze” - przekonuje babcia z kampanii.

 

okazywanie uczuć wobec dziecka

źródło: Facebook (facebook.com/safekidsthrivingfamilies)

Nie zmuszajcie dzieci do siadania na moich kolanach! Mam dosyć rodziców, którzy nie pozwalają pociechom podejmować własnych decyzji dotyczących ich ciała. Niech maluch przytuli mnie, przybije mi piątkę lub pomacha, kiedy sam tego chce” - apeluje Święty Mikołaj.

Zobacz również: 6 rzeczy, których rodzice nie powinni robić w social mediach

Polecane wideo

Komentarze (17)

Ocena: 4.94 / 5
gość (Ocena: 5) 22.12.2016 22:05
mama mi nie okazywała uczuć, nie przytulała itp. a bo nie było czasu, a to że byłam pierwszym dzieckiem i nie umiała tego wszystkiego itp. I jest teraz tak że mama chcę mnie przytulić np przy składaniu życzeń ja tego nie chce, nie czuje się komfortowo, nie ma też żadnej zażyłości między nami. Wypominam jej że mnie nie przytulała a brata tak. Więc kontakt fizyczny wg mnie jest wskazany
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.12.2016 13:41
Ludziom to już calkiem się w glowach poprzestawiało. to ze przytulam swoja 3- letnia corke albo robia to dziadkowie czy rodzina oczywiście nie na sile to nie znaczy ze dzieje się dziecku krzywda. Nie długo to nawet oddychać nie będzie wolno bo to tez będzie molestowanie.
zobacz odpowiedzi (1)
eli (Ocena: 4) 21.12.2016 20:11
Nie powinno zmuszać się dziecka do kontaktu fizycznego. To najgorsze co może być. Nienawidziłam kiedy ojciec chciał mnie przytulić, albo miałam mu dać buzi. To samo tyczyło się innych nie lubianych przeze mnie osób. nie miało to charakteru molestowania, jakiś przytulanki na powitanie czy buzi w policzek ale mimo to jako dziecko czułam obrzydzenie. Potem przez wiele lat kontakt fizyczny z ludźmi ograniczałam do podania ręki. Dla mnie jako dziecka dotyk osób których nie lubiłam był po prostu obrzydliwy.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 21.12.2016 16:13
Zgadzam się w całej rozciągłości. Będąc dzieckiem nienawidziłam tego przytulania, całowania, łapania za policzki i włosy. W końcu się zbuntowałam i zaczęłam tylko podawać rękę. Do dzisiaj nie znoszę jak mnie ludzie dotykają. Chyba, że jest to najbliższa osoba i mam na to ochotę. Rękę podaję tylko kilku znajomym osobom i nikt mnie nie zmusi żebym podawała ją nieznajomym, wystarczy "dzień dobry". Nigdy nie wiadomo, co obca osoba przenosi na dłoniach. Całowanie na powitanie w ogóle nie wchodzi u mnie w grę, nawet ze znajomymi. Nie mam takiej potrzeby i w imię czego miałabym udawać, że jest inaczej? Przeczytałam tu takie stwierdzenie: "...czasami trzeba zrobić coś, czego się nie chce, na rzecz tego co wypada". Bzdura! Ja nic nie muszę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.12.2016 11:08
Jest w tym sporo racji. Mam 3,5 córkę która jest nieśmiała i wstydliwa jak kogoś widzi pierwszy raz lub ma z nim mały kontakt. Ludzie nie rozumieją że to dla niej stres. Często wbrew jej woli łapią ja za policzki, na siłę łapią za rękę na powitanie nawet podnoszą. Najczęściej wtedy płacze. Ktoś może powiedzieć że jest niewychowana a to nie jest prawda bo jest grzecznym dzieckiem. Po nie lubi jak ktoś obcy ja dotyka. Dziecko jak chce podać rękę samo to zrobi. Jak kogos zna lubi sie przytulac wyglupiac itp. Dzieci maja uczucia i rozne usposobienia. Szanujmy to.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie