Jak nazwać swoje dziecko? Przewodnik po imionach staropolskich ♥

Te imiona wracają do łask!
Jak nazwać swoje dziecko? Przewodnik po imionach staropolskich ♥
Fot. iStock
13.10.2016

Moda na stare, polskie imiona trwa. I tak na świat przychodzą Antosie, Jasie, Helenki, Marysie, Zuzie oraz Zosie. Jednak niektórzy, pragnąc być oryginalni, a może chcąc oddać hołd polskiej tradycji, decydują się na typowo staropolskie nazewnictwo.

Staropolskie imiona pochodzą aż z okresu przed chrześcijaństwem. Nasi przodkowie – Słowianie - tworzyli je na podstawie słów, których używali. Bardzo często były powiązane z dawnymi obyczajami i magią. Miniona tradycja mówi o dwóch rodzajach imion. Pierwsze było nadawane po urodzeniu i miało charakter zastępczy. Jego celem była ochrona przez złem czyhającym dookoła. Przykładem takiego imienia może być Nielub. Imię właściwe było nadawane dopiero w okresie postrzyżyn. Przypominało ono o cnotach, którymi pownien kierować się człowiek lub `zapewniało` przymioty charakteru. Cechowały je zabobonność oraz abstrakcyjność.

Chociaż niewątpliwie oryginalne, staropolskie imiona stają się coraz modniejsze. Zdecydowałabyś się na nazwanie dziecka w podobny sposób? Oto najciekawsze przykłady imion.

Zobacz także: LIST: „Rodzice skrzywdzili mnie imieniem. Jestem Vanessa i wstydzę się przedstawiać!”

imiona staropolskie znaczenie

Fot. iStock

Dziadumila

Chociaż obecnie imię to może mieć negatywny wydźwięk, tak naprawdę chodzi o to, aby być miłą swojemu dziadkowi, przodkowi. Dziadumila powstało na podstawie dwóch słów Dziadu- i -miła. Imieniny Dziadumily przypadają na 1 lutego.

Boguwola

Boguwola albo Bohuwola również jest grą dwóch słów. W tym przypadku Bogu- oraz -wola. Prawdopodobnie oznaczało oddanie dziecka pod opiekę dobremu losowi. Boguwola obchodzi imieniny 8 grudnia.

imiona staropolskie znaczenie

Fot. iStock

Nieluba

Imię Nieluba nasuwa raczej złe skojarzenia. Składa się z członu nie- który jest przeczeniem oraz -luba, czyli po prostu miła. Być może imię to oddawało niedobry charakter dziecka. Jest także odpowiednik męski Nieluby – Nielubiec.

Wyszeniega

Imię Wyszeniega możemy zinterpretować w następujący sposób. Pierwszy człon oznacza po prostu ceniona ponad wszystko, a drugi, czyli -niega, to rozkosz. Wyszeniega obchodzi imieniny 21 lutego oraz 4 kwietnia. Z pewnością to bardzo oryginalne imię, a jednocześnie ma pozytywne znaczenie.

Zobacz także: Imiona, którymi skrzywdzisz dziecko

imiona staropolskie znaczenie

Fot. iStock

Niedomira

Niedomira składa się aż z trzech członów. Nie-, do- (dać), -mira (mir – spokój, dobro). Możemy się domyślić, że określało dziewczynkę, która była uciążliwa i nie dawała innym spokoju. Niedomira obchodzi imieniny 14 lutego. Jest także męski odpowiednik tego imienia – Niedamir.

Częstobrona

Imię to występuje także w wersji Częstobronka. Składa się z członów często- i -brona. Może tu chodzić o osobę, która często się broni albo jest bardzo waleczna i często udaje jej się obronić. Częstobronę można zdrabniać. Np. Częstocha czy Częstochna.

imiona staropolskie znaczenie

Fot. iStock

Dalibór

Imię Dalibór składa się z człona Dale- (daleko, oddalać się) oraz -bor (walka). Oznacza osobę, która stroni od walki oraz konfliktów albo walczy gdzieś daleko. To imię nadal jest nadawane na Bałkanach i posiada damski odpowiednik – Dalebora. Imieniny Dalibora przypadają na 29 czerwca.

Borzymir

Borzymir jest mężczyzną walczącym o pokój. To za sprawą dwuczłonowego imienia. Pierwszy człon, czyli Borzy- to inaczej walka, a -mir oznacza pokój i dobro. Borzymir świętuje imieniny 9 stycznia.

imiona staropolskie znaczenie

Fot. iStock

Chociemir

Imię Chociemir prawdopodobnie oznaczało mężczyznę ceniącego pokój. Jak już wiemy człon -mir znaczy pokój, a Chocie- to `chcieć`. Jego imieniny przypadają na 5 maja oraz 13 czerwca.

Wojemił

Człon Woje- oznacza wojownika, a -mił to po prostu ktoś miły. Wojemił powinien więc być osobą lubianą przez swoich towarzyszy.

imiona staropolskie znaczenie

Fot. iStock

Mścigniew

Mścigniew to imię znaczeniowo nietrudne do rozszyfrowania. Oznacza osobę, która się mści i pała gniewem. Jest także żeński odpowiednik tego imienia – Mścigniewa. Mścigniew obchodzi imieniny 19 grudnia.

Jutrowuj

Jutro- (jutro, ranek, świt) oraz -wuj (brat matki) to człony, z których składa się staropolskie imię Jutrowuj. Osoba nazwana tym imieniem ochodzi imieniny 18 maja. Jutrowuj jest osobą bardzo rodzinną, która przedkłada więzy krwi nad pozostałe. Ma również zdolności organizatorskie.

Zobacz także: Te gwiazdy zmieniły swoje imiona! Jak nazywały się wcześniej?

Źródło: www.wikipedia.pl,www.imiona.info

Polecane wideo

Komentarze (18)

Ocena: 4.56 / 5
Ola (Ocena: 5) 16.10.2016 22:20
Każde ładne oprócz imienia Gabriela to imię jest strasznie szpecące nie nazwałabym swojej córeczki tak :( bo to takie blachary..
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 16.10.2016 22:11
Każde ładne oprócz imienia Gabriela to imię jest strasznie szpecące nie nazwałabym swojej córeczki tak :( bo to takie blachary..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.10.2016 22:09
Tylko nie Gabriella Gabrycha
odpowiedz
Ala (Ocena: 1) 16.10.2016 18:24
Takie imiona to już czysta przesada. Są okrone!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.10.2016 21:22
ten artykuł powinien mieć chyba tytuł jak skrzywdzić swoje dziecko imieniem..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie