Wysypka u małego dziecka?

Sprawdź, czy pierzesz w hipoalergicznym proszku
Wysypka u małego dziecka?
26.08.2016

Skóra noworodka i niemowlęcia jest cieńsza i delikatniejsza niż naskórek dorosłego człowieka. Jest też bardziej podatna na podrażnienia. Jeśli więc u malucha wystąpiły objawy uczulenia, przyczyną tego mogą być nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i niewłaściwy proszek do prania. Sprawdź, jak dbać o skórę dziecka.

Statystyki epidemiologiczne podają, że niemal co trzeci mieszkaniec naszego globu ma alergię. Co dziesiąty Polak cierpi na uczulenie na środki chemiczne i detergenty. Niemowlęta i małe dzieci również – w ich wypadku objawy uczulenia są wyjątkowo przykre, wysypka i świąd mogą bowiem doprowadzić do zaburzeń snu i zakażeń bakteryjnych z powodu podrażnienia delikatnego naskórka.

Alergolodzy są zgodni, że najlepszym sposobem na pozbycie się uczulenia jest eliminacja alergenu z bezpośredniego otoczenia. Aby więc uchronić wrażliwą skórę dziecka, należy poszukać produktów, które są przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Te produkty są hipoalergiczne, to znaczy, że w swoim składzie nie zawierają substancji będących najczęstszymi alergenami: barwników, alkoholu, środków zapachowych i konserwantów.

 

Jak prać ubranka dla niemowląt?

 

Niemowlęce ubranka nie powinno się prać razem z odzieżą pozostałych – dorosłych – domowników. Przez co najmniej pół roku (a najlepiej dwa lata) od urodzenia dziecka, w trosce o jego wrażliwą skórę, tekstylia, z którymi maluch ma do czynienia na co dzień (więc też pościel w łóżeczku, kołderki, maty, ręczniki) powinny być czyszczone osobno przy użyciu delikatnego hipoalergicznego proszku do prania. Wyjątek stanowią tu wyłącznie ubrania mamy, z którymi niemowlę ma kontakt: koszulki, stanik do karmienia, chusta do noszenia. Temperatura prania tej odzieży nie powinna być zbyt wysoka. Dziecięce ubranka są bowiem produkowane z delikatnej bawełny, która szybko się niszczy we wrzątku. Szkodzą ciuszkom również wysokie obroty wirówki. Prać można więc ręcznie, jeśli jednak zdecydujesz się na korzystanie z pralki, pamiętaj o ustawieniu trybu dodatkowego płukania – dzięki temu będziesz miała pewność, że środki piorące zostały dokładnie wypłukane i nie będą podrażniać skóry dziecka. Po tym jak ubranka wyschną, pamiętaj, by je uprasować. Podczas prasowania ginie większość szkodliwych drobnoustrojów, a tkanina staje się miękka i przyjemna w dotyku.

 

W czym prać dziecięce ubranka?


Nie każdy proszek do prania nadaje się do czyszczenia ubranek dla niemowląt. Nawet jeśli jest określany przez producenta jako delikatny i łagodny dla skóry, niekoniecznie musi być hipoalergiczny. Proszek hipoalergiczny charakteryzuje się tym, że nie zawiera związków chemicznych mogących podrażniać wrażliwy naskórek dziecka i uczulających malucha: wybielaczy, nadboranów sodu, silnych substancji zapachowych. Posiadają natomiast w składzie minerały, które są nieszkodliwe dla skóry niemowlęcia. Przed wyborem odpowiedniego środka piorącego warto zwrócić uwagę na opis na opakowaniu: nie każdy produkt może się pochwalić tym, że jest hipoalergiczny. A tylko wyraźna informacja o hipoalergiczności daje rodzicom pewność, że wybierają najbardziej bezpieczny dla malucha artykuł. Warto się też przyjrzeć, czy dany produkt posiada atesty i certyfikaty. Godny zaufania jest ten proszek hipoalergiczny, który został wyprodukowany zgodnie z wymogami Instytutu Matki i Dziecka. W przeznaczonych dla dziecka środkach piorących należy prać ubranka w pierwszym roku życia. W szczególnych sytuacjach (gdy u malucha lub osób z jego otoczenia pojawiają się odczyny alergiczne) można wydłużyć ten okres do trzech lat.

 

Jak właściwie pielęgnować skórę dziecka?


Oprócz wyboru proszku hipoalergicznego bardzo ważne jest także znaleźć odpowiednie dla delikatnej dziecięcej skóry kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Koniecznie muszą to być środki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych. Warto zwrócić uwagę na etykietę i sprawdzić, czy dany produkt ma certyfikaty bezpieczeństwa oraz czy jest polecany przez Instytut Matki i Dziecka. W pierwszych miesiącach swojego życia maluch będzie potrzebował zaledwie kilku podstawowych preparatów pielęgnacyjnych: warto wybrać takie, które są hipoalergiczne. Hipoalergiczne kosmetyki nie zawierają sztucznych konserwantów, barwników, a także uczulających substancji zapachowych. Dzięki starannie dobranym kosmetykom oraz środkom piorącym, naskórek malucha nie tylko uniknie kontaktu z alergenami, ale również jego skóra będzie dobrze nawilżona i odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

 

 Materiał partnera

www.lovela.pl

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Lilka (Ocena: 5) 07.03.2017 18:55
U nas na wszelkie krostki i podraznienia stosuje emolienty eloderm. Polecila mi Pani w aptece i nie zawiodla. Kapie dziecko w emulsji do kapieli (wlewam do wanienki), a potem jesli jest potrzeba- smaruje balsamem do ciala.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo