Gdy boli brzuszek – kolka niemowlęca

Co ją powoduje i jak sobie z nią radzić?
Gdy boli brzuszek – kolka niemowlęca
08.08.2016

Delikatny brzuszek w 1000 pierwszych dni życia dziecka może zmagać się z różnymi dolegliwościami. Jedną z nich jest kolka– silny ból brzuszka dziecka spowodowany nagromadzeniem gazów w jelitach. Choć objawy tej dolegliwości trawiennej spędzają sen z powiek wielu rodziców, należy pamiętać, że jest ona przejściowa i dotyka wielu niemowląt.


Objawy

 

Kolka niemowlęca to dolegliwość trawienna pojawiająca się często w pierwszych 3 miesiącach po urodzeniu. Głównym jej objawem jest powtarzający się, nagły płacz dziecka połączony z rozdrażnieniem i niepokojem, który trwa co najmniej 3 godziny dziennie, częściej niż 3 dni w tygodniu i co najmniej 1 tydzień u niemowlęcia, które jest poza tym zdrowe i dobrze odżywione. Symptomami świadczącymi o tym, że maluszek cierpi na kolkę niemowlęcą są także: podkurczanie i prężenie nóżek, wzdęcia, gazy, utrudnione wypróżnianie, powiększony obwód brzuszka, a także problemy z zasypianiem.

 

Co powoduje kolkę?

 

Przyczyny pojawiania się kolek u maluchów nie są do końca znane. Zdaniem większości ekspertów, ta niemowlęca przypadłość wynika z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka[3]. Do jej powstania przyczyniają się także zaburzenia mikrobioty jelitowej w brzuszku, która na tak wczesnym etapie życia jest jeszcze niedojrzała. Ponadto do przyczyn powstawania kolki zaliczyć można nietolerancje i alergie pokarmowe. Niekiedy jako czynnik powodujący kolkę, wymienia się także niewłaściwą technikę karmienia, której efektem jest połykanie przez dziecko zbyt dużej ilości powietrza w trakcie ssania. Taką sytuację warto skonsultować z położną lub doradcą laktacyjnym, aby nie rezygnować z karmienia piersią, które jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia.

 

Co robić, gdy się pojawi?

 

Nie ma jednego skutecznego sposobu radzenia sobie z kolką niemowlęcą. Każde dziecko reaguje na tę dolegliwość indywidualnie, dlatego należy uważnie obserwować maluszka. Jednym ze sposobów walki z kolką jest masaż brzuszka dziecka okrężnym ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Regularne masaże mogą zminimalizować częstotliwość pojawiania się tych dolegliwości. Kolkom przeciwdziałać może również spokojne karmienie piersią w wygodnej pozycji – tak, aby główka dziecka była powyżej reszty ciała.

Aby ograniczyć występowanie kolek, mama powinna zwrócić uwagę na swoją dietę – unikać ostrych przypraw, warzyw kapustnych, kawy, herbaty i czekolady[4]. Bolącemu brzuszkowi malucha pomóc mogą także pite przez karmiącą mamę herbatki ziołowe (rumiankowa lub koperkowa). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłączne karmienie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia dziecka (karmienie naturalne można kontynuować aż do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym stopniowym rozszerzaniu diety). Jeśli maluszek nie może być karmiony piersią, eksperci zalecają podawanie mleka modyfikowanego.

Z myślą o delikatnych, małych brzuszkach po 6. miesiącu życia, którym nadal doskwierają dolegliwości trawienne, powstały mleka modyfikowane o specjalnie opracowanym składzie.To rozwiązanie dla dziecka, gdy dokuczają mu kolki i zaparcia. Dzięki obniżonemu poziomowi laktozy są one lekkostrawne i przyjazne małemu brzuszkowi” – mówi Lucyna Bienek, specjalista marki Bebiko Comfort 2 Nutriflor+.

 

Tylko spokojnie!

 

Gdy atak kolki dopadnie Twojego maluszka, ważne jest zachowanie spokoju. Choć nie jest to łatwe gdy dziecko płacze i jest rozdrażnione, to stres i panika rodziców mogą tylko pogorszyć sytuację. W takich chwilach dziecko potrzebuje opanowania, wsparcia i fizycznej bliskości. Kolka to powszechna wśród maluszków dolegliwość, z którą zmaga się wielu rodziców. Pamiętajmy jednak, że jest to także przypadłość przejściowa, która ustaje zazwyczaj po 3.-4. miesiącu życia malucha.

 

Ważne informacje:

 

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 

1. Rome III: The Functional Gastrointestinal Disorders. Third Edition. Appendix A: Diagnostic Criteria for Functional Gastrointestinal Disorders. P. 885-897
2. http://pediatria.mp.pl/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz
3. http://pediatria.mp.pl/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz
4. O żywieniu i aktywności fizycznej dzieci. Poradnik żywienia i aktywności fizycznej dziecka od narodzin do 13. roku życia, opracowany przez specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka pod redakcją prof. dr hab. n. med. H. Weker

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
mama (Ocena: 5) 11.08.2016 13:25
Ogólnie u dzieci nie jest to niczym nadzwyczajnym ale warto kiedy boli brzuszek zwrócić uwagę czy przyczyną nie są zaparcia, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie dicopeg junior i zaoszczędzimy dziecku bólu a sobie nerwów.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie