7 porad dla mam dziecka w 5 miesiącu życia

Często mamy niepokoją się o prawidłowy rozwój malucha, porównując go z rówieśnikami. Dlatego warto skorzystać z cennych porad, które pomogą rozwiać wiele wątpliwości!
7 porad dla mam dziecka w 5 miesiącu życia
12.07.2016

Twoje dziecko ukończyło już 5 miesiąc życia. To wiek, w którym maluch zmienia się bardzo szybko i nabywa nowe umiejętności. Często jednak mamy niepokoją się o prawidłowy rozwój malucha, porównując go z rówieśnikami. Należy pamiętać, że każde niemowlę jest inne, dlatego nie istnieje zbiór uniwersalnych zasad. Obserwuj dziecko i w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

1. Jak zachęcić dziecko do drzemki w ciągu dnia?

5-miesięczne niemowlę ma wydłużony czas czuwania. W ciągu dnia nie będzie spać tak długo, jak kilkutygodniowy noworodek. Niemniej szacuje się, że dziecko w tym wieku powinno mieć 3-4 drzemki w ciągu dnia trwające ok. 60 minut. Jeśli pociecha nie chce spać albo zapada w krótkie drzemki, staraj się unikać czynników wpływających na obudzenie dziecka, zapewnij dziecku jedzenie przed zaśnięciem, przetrzymaj malucha dłużej między drzemkami.

2. Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

Chociaż pierwsze zęby mogą pojawić się nawet u 7-miesięcznego niemowlęcia, niekiedy moment ten nadchodzi w 5 miesiącu jego życia. Ząbkowanie bywa dość bolesne i uciążliwe, dlatego warto ulżyć maluchowi. Zaleca się podawanie gryzaków, a gdy dziecko jest marudne - można smarować jego dziąsła specjalnym żelem przeciwbólowym. W przypadku podwyższonej temperatury ciała, wskazane jest podawanie paracetamolu - w syropie lub w czopku.

3. Czy można zacząć już rozszerzać dietę niemowlęcia?

5 miesiąc życia dziecka to okres, w którym jego układ pokarmowy jest nadal wrażliwy. Mimo to właśnie nadszedł moment na wprowadzanie nowych posiłków do jadłospisu dziecka. W tym wieku możesz rozszerzać dietę malucha, pamiętając że twoje mleko (lub mleko modyfikowane) nadal jest stałym elementem jadłospisu. Zacznij od podania delikatnych warzyw: marchewki, brokułów, dyni czy ziemniaków.

4. Czego nie podawać dzieciom do jedzenia?

Urozmaicenie diety niemowlaka jest ważne. Należy jednak pamiętać, by 5-miesięcznemu dziecku nie podawać: przetworów mlecznych z mleka krowiego, niepasteryzowanych soków, ryb wędzonych, mięs wędzonych i konserwowanych, ryb z wysoką zawartością metali ciężkich (makrela królewska, niektóre odmiany tuńczyka, ryba maślana, okoń morski), napojów takich jak: kawa, herbata, kakao oraz słodyczy.

5. Jak się bawić z dzieckiem, by wspierać rozwój intelektualny?

Śpiewaj dziecku piosenki, dzięki którym maluch zdobędzie umiejętność artykułowania sylab. Ponadto mile widziane są wszelkie zabawy przed lustrem, które stanowią rodzaj stymulacji wzrokowej.

6. Jakie zachowania dziecka powinny niepokoić?

Chociaż każde dziecko ma swój własny rytm rozwoju, brak niektórych zachowań może być powodem do niepokoju. Dotyczy to, m.in. zabawy nóżkami ale bez kontroli wzroku, braku podejmowania prób obrotu z pleców na brzuch, braku aktywnego podporu w pozycji na brzuchu.

7. Czy można sadzać dziecko?

5-miesięczne dziecko może być jeszcze za małe na siadanie. Jeśli rodzice chcą malucha sadzać, muszą zadbać o oparcie dla pleców i główki. Nie zaleca się otaczania niemowlęcia poduszkami.

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo