Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?

Trudno przecenić znaczenie, jakie ma dla małego dziecka ma zdrowy sen. Rodzice szukają rozmaitych sposobów na zapewnienie maluchowi optymalnych warunków do wypoczynku. I często popełniają błędy.
Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?
Fot. Thinkstock
14.06.2016

Można długo wyliczać zalety spokojnego snu niemowlaka. Odpowiednia liczba przespanych godzin nie tylko sprzyja zdrowiu oraz właściwemu rozwojowi dziecka, ale także znacząco wpływa na jego samopoczucie, bo niewyspany bobas jest zwykle poddenerwowany i płaczliwy.

Podczas snu maluch wypoczywa i regeneruje się, a w jego organizmie zachodzą niezwykle ważne procesy – mnożą się komórki i połączenia między neuronami w mózgu, trwa produkcja niezwykle ważnego hormonu wzrostu czy białych krwinek, które odgrywają kluczową rolę w walce z rozmaitymi infekcjami, często atakującymi mało jeszcze odpornego niemowlaka.

Noworodek przesypia średnio 16-18 godzin, natomiast około 6. miesiąca życia okres wypoczynku skraca się do 14-15 godzin. Zapotrzebowanie na sen zależy od wielu czynników, nie tylko wieku dziecka, ale również tempa jego przemiany materii, funkcjonowania układu nerwowego, gospodarki hormonalnej czy temperamentu naszej pociechy.

Jedno łączy wszystkie niemowlaki – każdy z nich potrzebuje zdrowego snu. Jak go zapewnić?

Pierwszy efekt programu „Rodzina 500 plus”: Libacje w dniu wypłaty świadczeń!

Wybieramy łóżeczko

Starania o zdrowy sen malucha należy rozpocząć jeszcze przed jego narodzinami, kompletując sprzęt do pokoju dziecięcego. Bardzo ważny jest wybór łóżeczka. Powinniśmy zwrócić uwagę, by było wykonane z naturalnych, nie wywołujących alergii materiałów – najlepiej z drewna pomalowanego ekologicznymi i bezpiecznymi farbami, ewentualnie lakierami eko.

Łóżeczko musi mieć solidną konstrukcję, szczeble (również wyjmowane, by starsze dziecko mogło samodzielnie z niego wychodzić) oraz możliwość regulacji wysokości materaca. Szczebelki umieszczone w ramie łóżka powinny posiadać odpowiedni rozstaw, tak by maluch nie zaklinował się między nimi.

Jeżeli chodzi o pościel dla dzieci to najlepiej sprawdzą się bawełniane powłoczki, z zabezpieczonym zamkiem wykonanym z niealergizujących materiałów syntetycznych. Unikajmy rozmaitych „udziwnień”,  troczków czy wystających elementów, tak by maluch nie zakrztusił się nimi lub też nie obwiązały się wokół jego szyi.

jak uśpić niemowlę

Fot. Thinkstock

Materac musi być odpowiednio twardy – na tyle by się nie odkształcał, jednak nie powodował dyskomfortu w trakcie spania. Możemy wybierać w różnych modelach, wykonanych z elastycznej pianki albo wzbogaconych dodatkiem włókna kokosowego (działa antybakteryjnie oraz hamuje rozwój roztoczy) czy łuski gryczanej (ma właściwości antyalergiczne, przeciwpotowe i lecznicze – masuje kręgosłup i stopy dziecka).

Aby zwiększyć bezpieczeństwo malucha, warto zaopatrzyć się również w ochraniacze na szczeble czy poduszki stabilizujące pozycję dziecka w czasie snu (ich używanie znacznie eliminuje możliwość zakrztuszenia się ulanym pokarmem, ułatwia także dziecku stopniowe przyjmowanie wyprostowanej pozycji ciała).

Najdziwniejsze dzieci świata: W ich istnienie aż trudno uwierzyć! – TOP 10

jak uśpić niemowlę

Fot. Thinkstock

Śmierć łóżeczkowa

Jednak sprzęt nawet najbardziej renomowanych firm nie zapewni niemowlakowi zdrowego snu, jeśli nie będziemy pamiętali o przestrzeganiu pewnych reguł. Dziecka nie należy przegrzewać i zbyt grubo ubierać (wystarczy jedna warstwa więcej niż u dorosłego). Przed położeniem go spać warto przewietrzyć pomieszczenie, w którym temperatura nie powinna przekraczać 22 stopni, a optymalna to 17-19 st.

Maluch bardzo szybko przyzwyczaja się do domowych rytuałów, zazwyczaj świetnie śpi po kąpieli i wieczornym karmieniu. Jeśli jednak nawet to go nie usypia, warto zaśpiewać kołysankę, ukołysać na rękach lub pobujać w specjalnej huśtawce czy delikatnie pogłaskać po czole. Na niektóre dzieci kojąco wpływa jednostajny szum domowych sprzętów, np. suszarki do włosów, odkurzacza, a niekiedy nawet dudnienie pralki.

jak uśpić niemowlę

Fot. Thinkstock

W pierwszym roku życia zasypiające lub śpiące dziecko należy zawsze umieszczać na plecach. To najbezpieczniejsza pozycja, pozwalająca zmniejszyć ryzyko tzw. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (angielski skrót SIDS), będącego główną przyczyną zgonów zdrowo urodzonych niemowląt w krajach cywilizowanych. Według różnych szacunków zdarza się średnio raz na kilka lub kilkanaście tysięcy żywych urodzeń.

Śmierć następuje w czasie snu i nie poprzedzają jej żadne objawy, które mogłoby sugerować, że dziecku cokolwiek zagraża. Przyczyny SIDS wciąż nie są do końca wyjaśnione, ale istnieje wiele teorii na ten temat – za dramat może odpowiadać niedotlenienie wywołane słabą cyrkulacją powietrza (maluch wdycha zamiast tlenu, dwutlenek węgla z wcześniejszego wydechu) albo brak koordynacji pomiędzy odruchem oddechu i odkrztuszania.

jak uśpić niemowlę

Fot. Thinkstock

Śmierć łóżeczkowa występuje najczęściej pomiędzy trzecim, a szóstym miesiącem życia malucha. Jej ryzyko zwiększa się u wcześniaków (z niską masą urodzeniową oraz małą punktacją Apgar – poniżej czterech punktów), a według niektórych ekspertów także u dzieci karmione sztucznie.

Jeśli chcemy uchronić malucha przed niebezpieczeństwem podczas jego snu zabierzmy z łóżeczka zbędne zabawki, kocyki czy poduszki z frędzlami, które mogłyby się zaplątać wokół główki albo utrudnić maluszkowi oddychanie. Kołderka nie może zakrywać buzi dziecka. Ramiona także powinny być odkryte. W pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlak, a w szczególności tam gdzie śpi, musi obowiązywać bezwzględny zakaz palenia papierosów.

RAF

Zobacz również: CZY MĘŻCZYŹNI CHCĄ MIEĆ DZIECI?

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
ania (Ocena: 5) 14.06.2016 13:14
A ja polecam - otulacz antykolkowy Nam uratował nie tylko sen, ale dosłownie małżeństwo, bo poczatki rodzicielstwa były dramatyczne z powodu niekończącego się płaczu i nieprzespanych nocy są różne na rynku - my używamy tulika
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2016 12:36
Moje dziecko ma 17 mcy i nie przespalo jeszcze ani jednej nocy.. średnio budzi się 4-8x, trzeba podać smoczka, przykryć i śpi dalej ale jednak trzeba do niego wstac. Próbowaliśmy już wszystkiego. To jest wyczerpujace.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2016 12:32
Jak dziecko budzi się 20x w nocy na cyca to może po prostu jest ciągle głodne, może warto spróbować podawać bardziej sycące mm, wiadomo że kp jest najlepsze ale ile tak można funkcjonować..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2016 10:38
Dziecko układa się na boku, nie na plecach.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2016 10:18
U mnie nic nie działa! Dziecko ma rok a potrafi w nocy budzic sie na cyca z 20 razy. Usypianie to meka. Na rękach trzeba lulać z półtorej godziny a podczas odkladania i tak się obudzi i trzeba dać cyca. Po takim rytuale i tak śpi 20 min i znów cyc i tak do rana
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie