Pierwszy efekt programu „Rodzina 500 plus”: Libacje w dniu wypłaty świadczeń!

Sklepy monopolowe liczą zyski, a los niektórych dzieci wcale się nie poprawił.
Pierwszy efekt programu „Rodzina 500 plus”: Libacje w dniu wypłaty świadczeń!
Fot. Thinkstock
09.06.2016

Program „Rodzina 500 plus” funkcjonuje już od kilku tygodni. Wydaje się, że to zdecydowanie za wcześnie na dostrzeżenie pierwszych efektów. W rezultacie polityka prorodzinna ma poprawić warunki życia polskich dzieci, a także pozytywnie wpłynąć na przyrost naturalny. To raczej kwestia wielu kolejnych lat.

Coś zdążyło się jednak zmienić. Jak informuje portal Onet.pl, w wielu gminach odnotowano tzw. efekt 500+. Niektóre rodziny znacznie zwiększyły swoje wydatki. Nie na żywność, ubrania czy pomoce naukowe, ale alkohol. Zauważono bezpośrednią zależność między terminem wypłaty świadczeń, a późniejszymi interwencjami policji.

- Drastycznie wzrosła u nas liczba interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu. Część rodziców po prostu się upija. Kiedy porównaliśmy daty tych interwencji z harmonogramem wypłat 500 plus, to niestety okazało się, że do tych zdarzeń dochodzi zaraz po wypłacie pieniędzy - twierdzi cytowany przez portal dyrektor MOPS we Włocławku.

Zobacz również: Rodzina 500 plus: 16-letnia Dżesika z Boniewa dostanie 1000 zł na dwójkę dzieci!

 

500 zł na dziecko

fot. Thinkstock

Problem dotyczy przede wszystkim tych rodzin, które już wcześniej korzystały z pomocy państwa. Przez urzędników określane są mianem „dysfunkcyjnych”. Zazwyczaj rodzice nie pracują, a dzieci są pozostawione same sobie. Dodatkowe pieniądze z budżetu państwa wcale nie poprawiły ich sytuacji, bo bardzo szybko są przepijane.

Portal przytacza historię sprzed kilku dni, kiedy zaraz po wypłacie 500 zł (w sumie znacznie większej kwoty, bo sytuacja dotyczy rodziny wielodzietnej) policja została wezwana do pijanej matki kilkorga dzieci. Pijany był również jej konkubent. Wezwany na miejsce ojciec biologiczny - także ledwo stał na nogach. Brat kobiety również.Wszyscy dorośli członkowie rodziny mieli od 1,5 do 3 promili alkoholu we krwi.

Często libacje za 500+ kończą się umieszczeniem dzieci w placówkach wychowawczych.

Zobacz również: Waszym zdaniem: Kto nie powinien dostać 500 zł na dziecko?

 

500 zł na dziecko

fot. Thinkstock

Choćby z tego powodu zapowiadane są kontrole wydatkowania tych środków. Z założenia mają służyć dzieciom, ale z tym różnie bywa. Cytowani przez portal urzędnicy wspominają np. o kupnie dużego telewizora czy nowego samochodu. Rodzice tłumaczyli, że wszystko dla dobra najmłodszych. Jeśli nieprawidłowości wyjdą na światło dzienne i zostaną udowodnione, rodzina przestanie otrzymywać gotówkę. Zamiast tego będą to talony zakupowe.

To nie jest jedyny negatywny skutek. Eksperci twierdzą, że coraz więcej pracowników rezygnuje z legalnego zatrudnienia i ucieka do szarej strefy. Dzięki temu otrzymują pieniądze także na pierwsze dziecko.

Znane są również przypadki osób, którym odebrano prawa rodzicielstwie, ale zaraz po przyjęciu programu 500+ zapragnęli odzyskać swoje dzieci.

Zobacz również: KTO OTRZYMA 500 ZŁOTYCH NA DZIECKO? OTO SZCZEGÓŁY RZĄDOWEGO PROJEKTU

Komentarze (60)

Ocena: 4.87 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.06.2016 13:09
ktoś wątpił, że będzie inaczej? No ktoś wątpił?! Chyba nie. To jest właśnie efekt poronionych pomysłów PiSu, ludzie nie wydają na dzieci tylko mają za co chlanie kupić i to tacy "ludzie" co to swoich genów nie powinni rozmnażać bo z tego tylko nieszczęście jest!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2016 08:54
'tak czy owak w większości te pieniądze dostają albo patolusy '- twoim zdaniem ponad 50% ludzi posiadających dzieci to patologia???? Większość to ponad 50%. Jak czytam takie komentarze to nie wierzę w ból dupy ludzi !! i nie mówcie że zabiorą te 500 zł polakom żeby dać patologii Bo jestem bezdzietną osobą pracującą na etacie i nikt nie zabrał mi nic ponadto co zabierało mi państwo wcześniej ....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2016 08:45
Ludzie pomyślcie trochę że jak nie dadza tych 500+ rodzicom , to ta kasa zostanie i tak przejedzona przez polityków. Lepiej że dają ludziom! moim zdaniem bynajmniej. Jak ludzie dostaną te 500 + to moze własnie część osób przestanie pracować za 1000 zł miesięcznie (bo nie będzie się opłacać) i płace wzrosną w końcu !
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 10.06.2016 01:28
No za 500 to nowy, duży tv ciężko kupić, ale jak się ma kilkoro dzieci to czemu nie? Znam osobiście podobny przypadek...dziewczyna, 3 dzieci, każde z innym partnerem. W życiu nie splamiła się żadną pracą, żyje z kolejnym facetem (też bezrobotnym) z zasiłków, alimentów. Oczywiście dla Mopsu jest samotną matką. Dostaje kasę na opał, mieszkanie, darmowe posiłki dla dzieci w szkole i przedszkolu itp. Po urodzeniu 3 dziecka dostała podwójne becikowe, bo ma niskie dochody (alimenty) i co zakupiła za becikowe...nowiutki lcd. W wózku dla dziecka, który miała, odpadały kółka, łóżeczko było zarwane, bo po starszych dzieciach, a przecież dostała je od bratowej już używane, ubranka znoszone, aż żal pisać. W mieszkaniu grzyb na ścianach. Za 2 tys. mogli choć trochę to mieszkanie ogarnąć, ale po co? Skoro jej "pan", jak go sama określa, musi mieć na czym mecze oglądać...za pieniądze na nieswoje dziecko. Już pomijam fakt, że też ciągle imprezują, a dzieci chodzą samopas. Mops udaje, że nic nie widzi, wywiady środowiskowe przeprowadzane są przy biurku pracownika socjalnego, przy okazji zgłoszenia się zainteresowanej po kolejny zasiłek celowy. Ciekawe, co kupią za 500+? Tylko tych dzieci żal...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2016 23:46
Mysle ,ze tu nie chodzi o ten dodatek ,tylko ogolnie o godziwe zarobki ludzi pracujących ,dlatego ludzie się tak bulwersują ,ale ja bym nie chciała tych pieniędzy i dzieci ,ponieważ to wszystko jest mało na wychowanie dziecka .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo