Pokolenie bezdzietnych 30-latek

„Jesteś egoistką i szybko tego pożałujesz! Twoje koleżanki mają już dzieci”. Jakie zarzuty słyszą najczęściej bezdzietne 30-latki?
Pokolenie bezdzietnych 30-latek
Fot. Thinkstock
03.06.2016

Faktem jest, że współczesne kobiety coraz później decydują się na założenie rodziny. Statystycznie bierzemy ślub w wieku 26-28 lat, a pierwsze dziecko rodzimy na chwilę przed trzydziestką. Przed laty działo się to na znacznie wcześniejszym etapie życia. Jedno się nie zmieniło - 30. urodziny traktujemy nadal jako punkt graniczny. Jeśli do tej pory się nie ustatkowałaś, najwyraźniej coś z tobą nie tak.

Doskonale wiedzą o tym te z nas, które w polu „wiek” wpisują liczbę z trójką z przodu. Nawet jeśli same nie widzimy w tym problemu i staramy się nie myśleć o upływającym czasie, prędzej czy później ktoś nam o tym przypomni. A wręcz wypomni. Wciąż uważa się, że to najwyższy czas na podjęcie najważniejszych życiowych decyzji. 

Nie zdążyłaś? Najprawdopodobniej już wkrótce usłyszysz z ust życzliwej osoby, że…

Zobacz również: Polki nie śpieszą się z rodzeniem dzieci

 

nie chcę mieć dzieci

fot. Thinkstock

JESTEŚ EGOISTKĄ

 

Najczęstszy zarzut kierowany pod adresem bezdzietnych kobiet po trzydziestce. Jesteś już niemal w wieku średnim, więc jeśli wciąż nie powiększyłaś rodziny - źle to o tobie świadczy. Najwyraźniej interesuje cię wyłącznie własna wygoda, boisz się odpowiedzialności i nie potrafisz kochać. Każda normalna kobieta marzy o oddanym mężu i gromadce dzieci, a ty wiedziesz jałowe życie nakierowane wyłącznie na przyjemność i zysk. Może to i lepiej, że jeszcze nie rodziłaś, bo chyba się do tego nie nadajesz.

 

nie chcę mieć dzieci

fot. Thinkstock

KIEDYŚ TEGO POŻAŁUJESZ

 

Dowiesz się także, że brak decyzji o powiększeniu rodziny to także decyzja. I to katastrofalna w skutkach. Najprawdopodobniej już nigdy nie stworzysz stałego związku, a nawet jeśli - nie doczekacie się potomstwa. Ludzki organizm ma swoje ograniczenia i już za chwilę po prostu nie będzie to możliwe. Nie pomoże nawet in vitro. Każdy kolejny rok zwlekania to malejące szanse na szczęśliwą rodzinę i coraz większe ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

nie chcę mieć dzieci

fot. Thinkstock

JUŻ NIGDY NIE BĘDZIESZ MATKĄ

 

Skoro do tej pory się nie zdecydowałaś, to już praktycznie po temacie. Widocznie nie nadajesz się do tej roli. Jesteś za bardzo wpatrzona w siebie i nic nie wskazuje na to, byś w najbliższej przyszłości miała zmienić swoje nastawienie. Pomijając kwestie czysto biologiczne i medyczne - ktoś, kto tak długo zwleka, zwyczajnie minął się z powołaniem. To niemożliwe, byś w tak zaawansowanym wieku nagle poczuła instynkt macierzyński. A jeśli przesłanką była kiepska sytuacja materialna - że nagle odmienisz swój los.

Zobacz również: Mroczna strona macierzyństwa

nie chcę mieć dzieci

fot. Thinkstock

NIE MOŻESZ BYĆ SZCZĘŚLIWA

 

Dla wielu z nas patrzenie na bezdzietną kobietę po trzydziestce jest doświadczeniem traumatycznym. Z góry zakładamy, że uśmiech na jej twarzy to jedynie maska, która ma przykryć prawdziwe rozgoryczenie i ból. Żadna normalna przedstawicielka płci pięknej nie może tak naprawdę cieszyć się życiem, sama życia nie dając. A nawet jeśli nie udajesz i faktycznie dopisuje ci humor - to prędzej czy szybciej minie. Obudzisz się na chwilę przed czterdziestką i zrozumiesz, że jest już za późno.

nie chcę mieć dzieci

fot. Thinkstock

ZOSTANIESZ SAMA NA STAROŚĆ

 

W tym momencie pada odwieczne pytanie „A kto na starość poda ci szklankę wody?”. Brak dzieci, a w konsekwencji także wnuków, to kiepski plan na przyszłość. Gdybyś rozmnażała się, jak Bóg przykazał, zawsze miałabyś w okół siebie przynajmniej kilka osób, które ci pomogą. Jeśli nie z własnej potrzeby i miłości, to przynajmniej z poczucia obowiązku. A tak? Nawet jeśli się z kimś zwiążesz, nigdy nie wiesz, które z was odejdzie jako pierwsze. Dzieci to polisa ubezpieczeniowa, której nie kupisz u agenta.

 

nie chcę mieć dzieci

fot. Thinkstock

POWINNAŚ SIĘ NAD SOBĄ ZASTANOWIĆ

 

Niektórzy uznają za słuszne, żeby wpędzić cię w poczucie winy. A może nawet zasugerować, że nie jesteś do końca normalna. Przyjęło się bowiem, że rolą kobiety jest rodzenie dzieci. Kto bardziej lub mniej świadomie z tego rezygnuje - musi być przynajmniej szalony, jeśli nie poważnie zaburzony. Możliwe, że nie otrzymałaś wystarczającego wsparcia od własnych rodziców albo z innego powodu poprzestawiało ci się w głowie. To przypadek wymagający leczenia.

 

nie chcę mieć dzieci

fot. Thinkstock

TWOJE KOLEŻANKI NIE ZWLEKAŁY TAK DŁUGO

 

Jeśli inne metody zawodzą, zawsze możesz zostać porównana z innymi. Szybko okaże się, że twoje koleżanki ze szkoły mają już w domach prawdziwe przedszkole i choćby z tego powodu są bardziej wartościowymi kobietami. Nikogo nie interesuje, czy są rzeczywiście szczęśliwe i spełniają się w tej roli - najważniejsze, że się rozmnożyły. Ty możesz być zadowoloną z życia kobietą sukcesu, ale i tak nigdy im nie dorównasz.

Zobacz również: CZY MĘŻCZYŹNI CHCĄ MIEĆ DZIECI?

Komentarze (139)

Ocena: 4.73 / 5
Izabela (Ocena: 3) 07.06.2016 10:05
Mam 28 lat i (niestety) nie mam dzieci. W zeszłym roku skończyłam studia (dwa kierunki, w tym jeden w stopniu mgr) i podjęłam pracę. Jestem w stałym związku od 2 lat (z "pierwszym razem" czekałam na właściwą osobę). Chcę mieć dzieci i to bardzo, jednak sytuacja materialna mi na to obecnie nie pozwala. Nie wierzę w pomoc państwową i chcę być finansowo zabezpieczona (jedna ekipa rządząca da, druga zabierze). Dzięki koleżankom wiem jak wiele kosztuje utrzymanie dziecka. Dotychczasowe zarobki zainwestowałam w mieszkanie (o bardzo niskim metrażu i standardzie- wielorodzinny drewniak). Mieszkam z rodzicami, pracuję, mieszkanie wynajmuję. Oszczędzam, marzę i czekam na właściwy moment, żeby mojemu dziecku móc dać nie tylko miłość, ale także zapewnić dobre warunki.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2016 09:28
Nigdy nie chciałam miec dzieci nigdy tez nie czułam takiej potrzeby.Nie ukrywam jestem osoba wygodna wiec utrudnianie sobie zycia nie wchodzi w gre. Kazdy jest kowalem swojego losu,ja nie chce dzieci.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2016 20:33
mam 31 lat-chcialabym miec dziecko ale mnie i meza na nie nie stac.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2016 10:19
Nawet jezeli tak uwaza o wszystkich kobietach to co, boli was to? :) Macie jakis problem ze soba ewidentnie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2016 23:08
Hahaha większość tych wypowiedzi to śmiech na sali . Jak mogą sie wypowiadać kobiety ,które nigdy nie rodziły o innych kobietach z dziećmi o ich wyglądzie ?!!!nie wiesz jak jest to sie nie odzywaj .
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo