Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Boisz się, że nie znajdziesz pracy po urlopie macierzyńskim? Dzięki tym działaniom stanie się to łatwiejsze.
Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
Fot. Thinkstock
19.04.2016

Jeszcze kilka lat temu marzyłaś o gromadce pociech i ich wychowywaniu w zaciszu domowego ogniska? Proza takiego życia może być jednak przytłaczająca nawet dla typowej matki Polki. Sterty ubranek do wyprasowania, walające się po podłodze zabawki, codzienne zakupy kaszek, kleików, zupek, deserków oraz wrzaski dzieci na dłuższą metę mogą okazać się frustrujące. Co powiesz na powrót do pracy?

Jeżeli zdecydowałaś się na opuszczenie rodzinnego gniazda i rozwinięcie skrzydeł, od razu mówimy, że nie będzie łatwo. Wszystko zależy od Twojego wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz czasu, który wykorzystałaś na wychowywanie dzieci. Im dłużej, tym trudniej będzie znaleźć pracę.

Ale głowa do góry! Nie ma co od razu załamywać się i rezygnować z planu. Istnieje kilka kroków, dzięki którym rozpoczniesz zawodową karierę. Pamiętaj, że ważne jest także Twoje nastawienie i zapał. Rekruterzy zwracają na nie dużą uwagę.

Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Zobacz także: EXCLUSIVE: Miałam się nie urodzić

 

urlop macierzyński

Fot. Thinkstock

Spróbuj zacząć od stażu

Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które można nazwać spełnieniem marzeń. Nie zniechęcaj się jednak, bo wiele firm oferuje zaangażowanie pracownika na stałe po tym czasie. Staż nie musi także oznaczać braku wynagrodzenia. Niektórzy pracodawcy oferują całkiem przyzwoitą pensję. Poza tym pamiętaj, że najważniejszy jest ten pierwszy krok. Robiąc staż, możesz jednocześnie rozglądać się za czymś innym.

urlop macierzyński

Fot. Thinkstock

Wolontariat

Wolontariat często bywa formą aktywności, której nie doceniamy. Dobra wiadomość to taka, że pracodawcy tak. Czasami wręcz szukają osób o nietypowych zainteresowaniach albo działających społecznie na różne sposoby. Tym samym pokazujesz, że nie boisz się podejmowania wyzwań, nie zniechęcasz się łatwo i jesteś otwarta na nowe doświadczenia. Jeżeli chcesz coś osiągnąć, nie możesz od razu oczekiwać cudu. Pod tym względem ważna jest cierpliwość, pokora i pracowitość. Masz te cechy? To już połowa sukcesu. Pamiętaj, że niejeden człowiek zaczynał od zera.

Zobacz także: Selfie z brzuchem. Ciężarne nastolatki pozują na Instagramie

urlop macierzyński

Fot. Thinkstock

Dbaj o rozwój umiejętności

Szukanie pracy nie polega wyłącznie na wysyłaniu CV i wpatrywaniu się w telefon z nadzieją, że nagle usłyszymy upragniony dźwięk. Odśwież języki (wcale nie musisz w tym celu zapisywać się na kurs, w końcu od czego masz Internet?), poszukaj też darmowych kursów z dziedziny, która Cię interesuje. Jednym słowem – działaj.

urlop macierzyński

Fot. Thinkstock

Działaj w Sieci

Na Facebooku powstało wiele grup, na których ludzie wrzucają oferty o pracy. Przykładem takiej grupy jest `Praca w branży księgarskiej i wydawniczej`, `Praca w reklamie` czy `Agencje reklamowe/PR poszukują`. Wystarczy się rozejrzeć. Często organizowane są także darmowe wydarzenia (wykłady, dyskusje, szkolenia), w których warto wziąć udział. Oczywiście wymaga trochę czasu, żeby znaleźć coś godnego zainteresowania, ale być może szczęście się do Ciebie uśmiechnie. Uczestnictwo w wydarzeniach stwarza także dodatkową możliwość – zbierasz nowe kontakty.

urlop macierzyński

Fot. Thinkstock

Zrób oryginalne CV

Oryginalne musi znaczyć naprawdę oryginalne. W dzisiejszych czasach kreatywność jest w cenie. Im większą wyobraźnią obdarzony jest potencjalny pracownik, tym lepiej dla firmy. Kreatywność jest cechą cenioną naprawdę w wielu dziedzinach. Nie szukaj szablonów w Internecie, ale pokuś się o stworzenie CV w inny sposób, na przykład na Instagramie w formie zdjęć. W tym celu musisz oczywiście utworzyć konto na tym profilu społecznościowym. Ważne jest także, aby nie wysyłać CV masowo, ale poroznosić je osobiście. 

Zobacz także: Ile razy w tygodniu tak naprawdę powinnaś uprawiać seks?

urlop macierzyński

Fot. Thinkstock

Dołącz do programu `Powrót na rynek pracy`

Są organizowane różnego rodzaju projekty, które pomagają powrócić bezrobotnym kobietom na rynek pracy. Można je znaleźć w różnych miastach i w wielu dziedzinach, dlatego nie przejmuj się, że od razu zostaniesz zdyskwalifikowana ze względu na brak odpowiednich kompetencji. Poszukaj informacji na ten temat w Internecie.

Komentarze (2)

Ocena: 3 / 5
lol (Ocena: 1) 19.04.2016 18:42
Zapomnieliście o 1 bardzo ważnej i najważniejszej rzeczy, co z dzieckiem? Skoro nie ma miejsc w żłobkach....
odpowiedz
Dajana (Ocena: 5) 19.04.2016 16:08
Jak ktoś ma dobry zawód, dobrego pracodawcę to nie ma z tym problemu. Mój akurat wie, że jestem wykwalifikowana. Na urlopie macierzyńskim zaczęłam jeszcze weekendową szkołę na kierunku rachunkowość więc nie próżnowałam. Kwalifikacje poszły w górę i nawet pensja po powrocie z urlopu wzrosła.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo