Seksualizacja dzieci: Dziewczynki jak córy Koryntu

Dlaczego matki robią ze swoich córek obiekty seksualne?
Seksualizacja dzieci: Dziewczynki jak córy Koryntu
https://www.instagram.com/officialkatieprice/
18.03.2016

Brytyjska celebrytka Katie Price znana jako Jordan uwielbia zwracać na siebie uwagę. Była już przebrana za królową śniegu, różowego konia, Marię Antoninę. Kocha kuse stroje i operacje plastyczne, a w internecie chętnie publikuje szokujące zdjęcia – np. powiększających piersi wkładek silikonowych. Słynie również z przesadnej szczerości. Wyznała m.in. że co cztery miesiące chodzi na botoks, swoich partnerów zaspokajała analnie, a także, że była ofiarą gwałtu. Przed kilkoma laty zasłynęła niechlubnym tekstem: „Moja córka jest brzydka”.

Miała na myśli Princess Tiaamii Crystal Esther. Dziewczynka urodziła się w czerwcu 2007 roku – jej ojcem jest piosenkarz Peter André. Wygląda na to, że znana matka postanowiła uczynić z kilkuletniej córki swoją wierną kopię. Pod koniec ubiegłego roku celebrytka pochwaliła się zdjęciem, na którym Princess ma ostry makijaż i mocno natapirowane włosy. Kilka dni później do sieci trafiła kolejna fotografia. Dziewczynka znowu pokazała się w pełnym makijażu. Choć na matkę wylała się fala krytyki, Jordan nie dostrzegła problemu. „To nie wasza sprawa. Moje dziecko jest szczęśliwe” – skomentowała. Dodając z zadowoleniem, że ona i jej córka wyglądają… jak siostry.

Mama zachęca do nagości w domu: `Pokaż dziecku swoje owłosione łono!`

Wymalowane córki znanych matek

Trudno dziwić się takiej reakcji, skoro w ubiegłym roku Katie Price w jednym z wywiadów powiedziała, że pozwoli córce na operacje plastyczne, gdy ta skończy 21 lat. „Wtedy może robić ze swoim ciałem, co chce. Będzie dorosłą kobietą. Staram się ją już teraz uświadamiać w kwestii jej ciała i uczyć sekretów makijażu”.

Internauci na „nowoczesnej” mamie nie zostawili suchej nitki. Zarzucili jej, że robi ze swojej córki obiekt seksualny oraz że skraca jej dzieciństwo. Jordan nie jest jednak jedyną znaną matką, która pozwala córce na makijaż. W ubiegłym roku świat obiegły zdjęcia umalowanej dziesięcioletniej Coco Riley, córki gwiazdy serialu „Przyjaciele” Courteney Cox. Rok wcześniej paparazzi przyłapali dziesięcioletnią córkę modelki Heidi Klum Leni, która wybrała się na spacer w… szpilkach. Z makijażem dała się również sfotografować córka supermodelki Cindy Crawford – dziewięciolatka.

Princess Tiaamii Crystal Esther

https://www.instagram.com/officialkatieprice/

Skupienie na atrakcyjności fizycznej nie jest niczym nowym, zwracają uwagę autorzy opracowania. Ale to rodzice powinny stać na straży seksualności swoich córek i oddzielać to, co dla dzieci od tego, co dla dorosłych. Eksperci zwracają uwagę, że przedwczesna seksualizacji rodzi niebezpieczne konsekwencje. Dochodzi do zmian w poczuciu własnej wartości; liczne dowody wskazują na to, że seksualizacja ma negatywne konsekwencje w wielu dziedzinach, takich jak funkcjonowanie poznawcze, zdrowie psychiczne i fizyczne, seksualność oraz postawy i przekonania. Pojawia się zniekształcone postrzeganie swojego ciała i niepokój o wygląd.

„Wiele badań sugeruje, że kultura dostarcza licznych przekazów, które uprzedmiotawiają i seksualizują dorosłe kobiety i że dzieje się to w środowisku, w którym rozwijają się dziewczęta. Rodzice, szkoła i rówieśnicy przyczyniają się czasem do seksualizacji dziewcząt, które również same przybierają uprzedmiotowioną i zseksualizowaną tożsamość”.

Dlaczego niemowlęta płaczą?

RAF

Princess Tiaamii Crystal Esther

https://www.instagram.com/officialkatieprice/

Większość internautek zgodziła się, że dziesięć lat to za wcześnie na makijaż. Problem jest jednak coraz powszechniejszy. „Mieszkałam w Szkocji i tam też już 10-11-letnie dziewczynki się malują. Wygląda to paskudnie. A matki, takie wyzwolone, pozwalają. Jedna koleżanka miała córkę 11-letnią, dziewczynka niska, jeszcze dojrzewać nie zaczęła, a na twarzy tapeta, wyglądała okropnie, jak wymalowana mała-stara. Druga z koleżanek, jeszcze bardziej wyluzowana, swojej 8-latce, wyrośniętej jak na swój wiek, kupiła botki na obcasie. Trzy lata później młoda już śmigała w legginsach z dziurami i krótkich szortach, makijaż też robiła. Teraz młoda ma 12 lat i już poszło lawinowo – ciuchy jak dla ladacznicy i mocny make-up”.

Siostro, skalpel

Eksperci dostrzegają problem i są przeciwni seksualizacji dzieci. Raport Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opracowany przez stowarzyszenie Twoja Sprawa zwraca uwagę, że dziewczęta na co dzień stykają się z licznymi przekazami o podłożu seksualnym – widać to w programach telewizyjnych, teledyskach, tekstach piosenek, filmach, czasopismach, grach, reklamach, kreskówkach, internecie. Do tego dochodzi zgoda rodziców, szczególnie matek, na korzystanie z towarów przeznaczonych dla dorosłych.

Princess Tiaamii Crystal Esther

https://www.instagram.com/officialkatieprice/

Robienie z małych dziewczynek obiektów seksualnych to jeden z głównych zarzutów pod adresem organizatorów wyborów małej miss. Tego typu konkursy cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Dziewczynki prezentują się na wybiegu w błyszczących strojach i pełnym makijażu, z pomalowanymi paznokciami i perfekcyjnie ułożonym włosami. Przed konkursem poddawane są pielęgnacyjnym zabiegom. Parę lat temu jedna z uczestniczek zaprezentowała się przed jurorami ze… sztucznymi piersiami i pośladkami.

Przyśpieszona dorosłość

Dla rodziców wychowujących dzieci w tradycyjny sposób taki wygląd małych dziewczynek jest szokujący. Jedna z internautek, mieszkająca w Niemczech, opisuje swoją sytuację: „Moja córka jest w piątej klasie. Za kilka miesięcy będzie mieć jedenaste urodziny. Zauważyłam, że dużo dziewczynek maluje się już i chodzą tak do szkoły. Make-up i to nie, żeby delikatny! Pazury też w przeróżnych kolorach. Jestem przeciwniczką tego. Do tej pory moja córka nawet nie miała w głowie stroić się. Ubiera się raczej w stylu lekko rockowym. Dzisiaj przyszła prosto ze szkoły ze swoją najlepszą koleżanką. Ta unikała ze mną kontaktu wzrokowego, ale zauważyłam, że ma tapetę, jakich mało. Uważam, że dziesięć lat to duuużo za wcześnie. Z drugiej strony nie chcę, żeby (córka) musiała coś ukrywać przede mną. Nie chcę być tą złą mamą”.

Nie do wiary: Wszystkie te kobiety są w 6. miesiącu ciąży!

Princess Tiaamii Crystal Esther

https://www.instagram.com/officialkatieprice/

„Rodzice mogą w bardzo konkretny i bezpośredni sposób przyczynić się do seksualizacji swych córek, na przykład zapisując pięcioletnią córkę na konkurs piękności, w którym, wraz z innymi kandydatkami, będzie się zachowywała w sposób związany z byciem seksowną: będzie nosić mocny  makijaż podkreślający pełne usta, długie rzęsy, zaróżowione policzki, wysokie obcasy, a także wydekoltowane sukienki, by naśladować dorosłe kobiety” – piszą autorzy raportu.

„Niektórzy rodzice pozwolili swoim córkom na operacje plastyczne, by dziewczęta stały się bardziej seksowne i atrakcyjne. W 2005 r. wykonano ponad 77 tys. inwazyjnych zabiegów chirurgicznych na dziewczętach 18-letnich i młodszych, co stanowi 15-procentowy wzrost w stosunku do roku 2000. Nieletni nie mogą poddać się takiej operacji bez zgody rodziców, którzy zazwyczaj również ją finansują. Jako że operacje te są drogie (i zazwyczaj nie pokrywa ich ubezpieczenie zdrowotne), mają do nich dostęp tylko nastolatki z wyższej klasy średniej i z bogatych rodzin”.

Komentarze (5)

Ocena: 4.2 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2016 18:16
Makijaż u dziecka? Dla mnie to głupota. Z drugiej strony, nie zaliczam kolorowych paznokci do makijażu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2016 08:27
A no dziej się tak. Przez takie portale jak ten, gdzie promuje się takie postawy wśród ludzi, a potem wypisuje, że "Seksualizacja dzieci: Dziewczynki jak córy Koryntu" - to raczej innych zachowań ludzi się nie spodziewajcie. Dolewacie jedynie oliwy do ognia i w ten sposób sami sobie przyznajecie nagrodę za głupotę. Dodam jeszcze, że to nie jest teoria spiskowa. Wystarczy przeczytać jakie artykuły i o jakich tematykach tu promujecie, a wniosek będzie jeden. Wiem, że ten wpis się wam nie podoba, dlatego przestańcie niszczyć ludzi swoją niby wiedzą i spostrzegawczością.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2016 07:47
ja pier... strach miec corke w tych czasach!! Terazsa tak po... czasy ze sama nie moge sie nadziwic, moje dziecinstwo wypadlo w latach 90 i uwazam ze to byl ostatnie normalne dziesieciolecie na swiecie po 2000 roku idzie to juz coraz bardziej w dol.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo