Jak poradzić sobie z kolką dziecka?

Dziecko wyraźnie jest zaniepokojone i nie przestaje płakać? To może być kolka niemowlęca. Sprawdź, jak pomóc maluchowi się z nią uporać.
Jak poradzić sobie z kolką dziecka?
Fot. Thinkstock
11.01.2016

Kolki bywają uznawane za jedną z najczęstszych przyczyn nieprzespanych nocy. Dziecko potrafi łkać przez długi czas, a rodzice nie wiedzą, jaka jest przyczyna. Zwykle, choć nie zawsze, to właśnie kolka niemowlęca powoduje taką reakcję małego człowieka. Kolka spowodowana jest bólem brzucha pojawiającym się u zdrowych niemowląt w kilku pierwszych miesiącach życia. Najczęściej występuje między trzecim tygodniem a piątym miesiącem, zazwyczaj wieczorami, choć może zdarzyć się również w ciągu dnia.

Jak ją rozpoznać?

Dziecko z kolką płacze, krzyczy, pręży się. Ma wzdęty brzuszek. Charakterystyczne dla kolki jest to, że nie mija po przytuleniu czy nakarmieniu dziecka. Maluch prostuje nóżki, zaciska piąstki, jest czerwony na twarzy. Pojawiają się gazy. Rodzicom bardzo trudno takiego malucha uspokoić. Dla dziecka kolka jest bardzo uciążliwa. Dla rodziców, nie da się ukryć – również. Dzieje się tak za sprawą niedojrzałości układu pokarmowego maluszka, który nie umie poradzić sobie z usunięciem gromadzonych podczas jedzenia gazów czy z procesem trawienia.

„Nagle występuje krzyk, brzuszek staje się twardy, dziecko nie reaguje na przytulanie czy pieszczoty. Stan ten trwa od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. U podstaw kolki leży nadmierne rozdęcie pętli jelitowych, spowodowane niedojrzałością ich motoryki i nadmiernym łykaniem powietrza oraz najprawdopodobniej zwiększoną przepuszczalnością bariery jelitowej dla makromolekuł” – tłumaczy Barbara Kowalewska-Kantecka w poradniku „Pierwszy rok razem” rekomendowanym przez Instytut Matki i Dziecka.

Uwaga! Nie każdy płacz musi oznaczać kolkę niemowlęcą. Jeśli dziecko zaczyna nadmiernie płakać, nie należy od razu zakładać, że ma kolkę – płacz jest normalną cechą rozwoju niemowlęcia, a przyczyny jego występowania mogą być różne. U prawidłowo rozwijającego się dziecka niepokój i płacz nasilają się od urodzenia, a najintensywniejsze są mniej więcej w szóstym tygodniu życia. Następnie okresy płaczu skracają się, aż do osiągnięcia przez dziecko około pół roku. Kolkę można podejrzewać, jeśli dziecko chętnie je (poza okresami płaczu), prawidłowo przybiera na wadze, a nagły niepokój występuje mniej więcej o tej samej porze dnia i pojawia się co najmniej trzy razy w tygodniu.

kolka u dziecka

Fot. Thinkstock

- Zwróć uwagę na swoją dietę. Krowie mleko i produkty zawierające białka mleka krowiego, ostre przyprawy, smażone dania, orzechy mogą powodować alergię. Wzdęcia powodują z kolei nasiona roślin strączkowych, cebula, kapusta. Grupę pokarmów można wyeliminować np. na tydzień i obserwować reakcję dziecka.

Jeżeli kolka nie mija, skonsultuj się z lekarzem. Istnieją leki na kolkę, ale nie należy ich podawać dziecku bez konsultacji ze specjalistą. Uwaga! Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeśli napadom niepokoju towarzyszą wymioty, gorączka, biegunka i krew w stolcu, drgawki, nasilone ulewanie pokarmu czy nagła zmiana zachowania dziecka.

RAF

kolka u dziecka

Fot. Thinkstock

Co mogą zrobić rodzice?

- Pomasuj delikatnie brzuszek swojej pociechy. Do masażu możesz użyć oliwki pielęgnacyjnej. Pomasować możesz również plecki.

- Pomóc mogą: łagodne kołysanie dziecka, przyłożenie ciepłej pieluszki na brzuszek. Ale uwaga! Powinno się unikać nadmiernej stymulacji – badania wykazały, że u dzieci z kolką delikatne uspokojenie w łóżeczku jest skuteczniejsze niż trzymanie brzdąca na rękach i noszenie.

- Zbawienna może okazać się ciepła kąpiel.

- Zadbaj o to, żeby dziecku zawsze odbijało się po jedzeniu, szczególnie jeśli karmisz go butelką. Jeśli karmisz malucha na leżąco, jego główka powinna znajdować się nieco wyżej. Aby dziecku się odbiło, podnieś go do pionu.

- W aptekach, dyskontach i drogeriach dostaniesz łagodne ziołowe herbatki przeciw kolce, wodę koperkową czy napar z kopru włoskiego. Zdaniem specjalistów nie należy jednak z takimi preparatami przesadzać – według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko do ukończenia szóstego miesiąca należy karmić wyłącznie mlekiem matki i jego dopajanie nie jest potrzebne. Uwaga! Dobrym sposobem może być popijanie naparu z kopru albo kminku przez karmiącą mamę (2 łyżeczki mielonego kminku zalej wrzątkiem, odstaw na 10 minut, wypij).

kolka u dziecka

Fot. Thinkstock

- Jeśli karmisz piersią, a twoje dziecko cierpi na kolki, upewnij się, że technika karmienia jest prawidłowa. O pomoc możesz poprosić położną albo pielęgniarkę środowiskową.

- Jeśli karmisz butelką, sprawdź, czy otwór w smoczku jest odpowiedniej wielkości. Jeżeli jest zbyt duży, dziecko może połykać powietrze, które powoduje wzdęcia. Jeżeli natomiast jest za mały, dziecku będzie trudno ssać i również w tym przypadku może połykać powietrze. Mleko powinno wypływać z butelki w tempie: kropla na sekundę bez konieczności potrząsania butelką.

- Upewnij się, że dziecko się nie zgrzało. Zadbaj o jego komfort: ogranicz światło, hałas. Pamiętaj, że twój spokój i komfort przekładają się na nastrój dziecka. „Jeżeli twoje dziecko cierpi z powodu kolki, staraj się być przy nim, serdecznie przemawiaj, mocno przytul je do siebie i pospaceruj z nim po mieszkaniu jednocześnie oklepując plecki, albo połóż je na brzuszku na sobie lub postaraj się masować mu brzuszek, gdy leży w swoim łóżeczku” – radzi Barbara Kowalewska-Kantecka.

kolka u dziecka

Fot. Thinkstock

Jak pomóc maluchowi?

Dobra wiadomość jest taka, że kolka niemowlęca nie jest chorobą, tylko stanem przejściowym. Ustąpi samoistnie ok. 4-5. miesiąca życia. Błędne jest przekonanie, że kilka to efekt niewłaściwej pielęgnacji noworodka. Niedojrzałość układu pokarmowego to jedna z przyczyn. Do wystąpienia kolki mogą się również przyczynić: nieprawidłowa technika karmienia i ssania, nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych czy nietolerancja pokarmowa (np. nietolerancja laktozy, czyli cukru zawartego w krowim mleku). Wystąpieniu kolki sprzyja karmienie mlekiem modyfikowanym, kiedy maluch wraz z pokarmem przełyka duże ilości powietrza.

Do czynników sprzyjających kolce zalicza się także depresję poporodową u matki, niską masę urodzeniową dziecka czy palenie tytoniu przez jednego bądź oboje rodziców (podczas ciąży i po rozwiązaniu). Niestety, nie ma jednej skutecznej metody zwalczenia kolki. Są jednak rzeczy, które rodzice mogą i powinni zrobić, bo w wielu sytuacjach okazują się one skuteczne i wystarczą, by pomóc maluchowi uporać się z kolką.

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 4.78 / 5
Mareczks (Ocena: 5) 20.10.2017 15:37
We wszystkich artykułach robi się z tej najnormalniejszej przypadłości na swiecie, czyli kolki, z igły widły. Nie ważne jak sie karmi niemowle - ono i tak naprowdopodbniej bedzie miec kolki! Warto dawac np Viburcol i Delicol i kolka minie.
zobacz odpowiedzi (2)
FranciszkaT (Ocena: 5) 18.10.2017 08:09
jeśli chodzi o kroplę mogę z czystym sumieniem polecić polski esputicon
odpowiedz
ania (Ocena: 5) 16.10.2017 14:49
Kolki niestety ma chyba większość dzieci. Nauczona doświadczeniem po pierwszym dziecku od razu zakupiłam krople Esputicon. Są rewelacyjne! Nie dość że tanie, to jeszcze na prawdę skuteczne. Zaoszczędziliśmy sobie nieprzespanych nocy i małemu płaczu.
odpowiedz
Plamka (Ocena: 3) 22.05.2017 15:52
Kolki mają prawie wszystkie dzieci i nie ma co z tego powodu popadać w czarną rozpacz i histerię. Pojawiają się i mijają bezpowrotnie. Najważniejsze to umieć je łagodzić podając np. Espumisan i Viburcol.
odpowiedz
Justynka (Ocena: 5) 10.06.2016 11:36
no tak, ile dzieci tyle powodow kolki, u mnie corka bardzo lapczywie jadla i pezez to robily sie kolki, okazalo sie ze wystarczy zmienic butelke, podobnie ze smoczkami trzeba uwazac, dobrze jak maja systemy antykolkowe, wszytskie od nuka takie maja, takze warto najpierw w ten sposob sprobowac zanim zacznie sie podawac malenstwu jakies specyfiki
odpowiedz

Polecane dla Ciebie