TOP 10 - Imiona obce, które są po prostu ładne - sprawdź, czy podobają się także Tobie!

Jeśli masz ochotę nadać swojemu dziecku egzotyczne imię, tutaj znajdziesz kilka inspiracji.
TOP 10 - Imiona obce, które są po prostu ładne - sprawdź, czy podobają się także Tobie!
07.07.2015

Jeszcze do niedawna rodzice, którzy chcieli nadać dziecku obce imię, musieli się nieźle napocić lub po prostu z pomysłem tym pożegnać. Wszystko zależało bowiem od zgody urzędnika. Od 1 marca 2015 roku rodzice mogą nadawać dzieciom imiona obce. Zasada, że imię nie może być ośmieszające, obraźliwe i zdrobniałe - pozostała. Odkąd Polskę opanowała przed laty fala emigracji, coraz częściej możemy spotkać się z imionami egzotycznie brzmiącymi wśród polskich dzieci. Rodzice, zainspirowani imionami spotkanymi na Zachodzie, często nadają je swoim dzieciom. Imiona obce pojawiają się także wśród dzieci małżeństw mieszanych. Nierzadko też dlatego, że rodzicom dane imię się po prostu podoba.

Dalej nasz ranking imion obcych, spotykanych w polskiej piaskownicy. Top 10 - dla dziewczynek i dla chłopców. Przeczytajcie!

a

10 najładniejszych imion obcych dla dziewczynek:

Carmen - jest to z pewnością jedno z najpiękniejszych imion żeńskich i jeśli ktokolwiek miał do tej pory wątpliwości, czy nadając je córce, nie będzie postrzegany jako ktoś zbyt ekstrawagancki, niech teraz na to nie zważa. Imię to pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza `pieśń`.

Samira - imię pochodzenia arabskiego. Znaczenie tego imienia to `towarzyszka w wieczornej rozmowie` lub `towarzyszka zabaw`. Nie ma odpowiednika w języku polskim. Można je zdrobnić: Samirka, Mira, Mirka.

a

Elena - to odpowienik imienia Helena w różnych, obcych językach. Pochodzi z języka greckiego i oznacza `blask księżyca`.

Chiara - jest to włoski odpowiednik imienia Klara. Pochodzi od łacińskiego przymiotnika clarus i oznacza `jasny`, `czysty`.

a

Natasza - imię to jest formą oboczną imienia Natalia. To na gruncie języka serbskiego i rosyjskiego Natalia, pochodząca z łaciny, zmieniła się w Nataszę. O ile imię Natalia w języku polskim notuje się już od XIV wieku, więc można uznać je za polskie, to Natasza przywędrowała wraz z wpływami późniejszymi, zza wschodniej granicy, by zacząć w końcu funkcjonować, podobnie jak tam, jako odrębnie nadawane imię.

Nicole - imię, które do niedawna posiadało negatywną opinię Rady Języka Polskiego, od 1 marca tego roku może być przez rodziców nadawane dziewczynkom zgodnie z przepisami. Warto jednak pamiętać, że imię Nicole posiada polski odpowiednik Nikola, który jest żeńską wersją imienia Mikołaj.

a

Emma - bardzo popularne na Zachodzie imię, wywodzące się z języków germańskich. Imię często spotykane wśród ludzi sztuki (np. brytyjskie aktorki - Emma Thompson lub Emma Watson), a także wśród postaci fikcyjnych, np. Emma Bovary, bohaterka jednej z największych francuskich powieści pt. "Pani Bovary" Gustave`a Flauberta.). 

Inez - imię to jest hiszpańskim odpowiednikiem polskiego imienia Agnieszka. Pochodzi z języka greckiego i oznacza `czysta`, `nieskalana`.

a

Noemi - piękne imię z języka hebrajskiego o rodowodzie biblijnym oznaczające `moja rozkosz`. Jego anglojęzyczna wersja to Naomi.

Livia (Liwia) - starożytne imię, powstałe w Rzymie, wywodzące się od nazwy rodu Liwiuszów. Zdrobnienie tego imienia to np. Liv. Imię popularne we Włoszech.

a

10 najładniejszych imion obcych dla chłopców:

Lucas - czyli nasz polski Łukasz to jedno z najpopularniejszych imion na świecie. Jednak jeśli komuś bardziej podoba się jego międzynarodowa wersja (w formie Lucas imię to występuje w większości języków), to teraz swobodnie może nazwać tak swojego syna. Lucas lub Luc tak jak Luc Besson (słynny francuski reżyser).

Sasha (lub Sasza) - fani piłki nożnej oraz gorących latynoskich rytmów wiedzą, że tak ma na imię drugi syn Shakiry i piłkarza FC Barcelona Gerarda Piqué. Sasza to rosyjskie zdrobnienie od imion Aleksander lub Aleksandra.

a

Alan - to imię pochodzenia celtyckiego. Imię zostało wprowadzone do Anglii przez Bretończyków, a z Anglii trafiło do Polski. Jest bardzo popularne w krajach anglosaskich, z różną pisownią, w tym Allan, Allen, w języku francuskim Alain, a w hiszpańskim Alano. W Polsce ma tak na imię między innymi syn Edyty Górniak.

Natan - to bardzo stare, hebrajskie imię. Miał tak na imię biblijny prorok Natan - kapłan i doradca króla Dawida, czytamy o nim w 2 Księdze Samuela i 1 Księdze Królewskiej. Imię to można zapisywać w wersji prostej - Natan, a także takiej, jaka jest używana w językach zachodniej Europy - Nathan. Bliskie temu imieniu jest także imię Nataniel lub Natanael. Znaczenie imienia Natan to `podarunek`.

a

Oliver (może być też bardziej po polsku - Oliwer) - to imię pochodzenia normandzkiego. Oznaczało pierwotnie `armię elfów`, ale ze względu na podobieństwo brzmienia z czasem zaczęto łączyć je z nazwą drzewa oliwnego. Może występować też w wersji, w jakiej używają go Francuzi - Olivier.

Samuel - bardzo popularne na Zachodzie imię pochodzenia hebrajskiego, które po raz pierwszy pojawia się w Biblii, miał tak na imię ostatni z sędziów izraelskich. Popularnym obcym zdrobnieniem tego imienia jest Sam. W Polsce imię to było niezwykle popularne w czasach szlacheckich. 

a

Gilbert - to imię pochodzenia germańskiego, które zostało wprowadzone do języka angielskiego przez Normanów. Chyba najbardziej znanych Gilbertem jest bohater "Ani z Zielonego Wzgórza" kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery.

Maximilian czyli często spotykany na polskich placach zabaw Max. Wprawdzie istnieje całkowicie spolszczona wersja tego imienia - Maksymilian, ale niektórzy rodzice wolą angielską pisownię. Od 1 marca mogą bez przeszkód ją wybrać. Jest to imię pochodzenia łacińskiego.

a

Benjamin (Beniamin) - imię pochodzenia hebrajskiego o rodowodzie biblijnym. Miał tak na imię ostatni syn Jakuba i Racheli. Dlatego imię Beniamin uznawane jest za synonim słowa `ostatni` lub `najmłodszy`. Popularnym zdrobnieniem imienia Beniamin jest Ben.

Andrea (z łac. Andreas) - to wprawdzie nasz polski Andrzej, ale bardziej nowoczesnym rodzicom, tudzież parom mieszanym lub mieszkającym za granicą, może podobać się obcojęzyczna wersja tego imienia. Bez wątpienia brzmi bardzo ładnie. Warto wiedzieć, że imię Andrea mogą też nosić dziewczynki, bo oryginalnie, męską formą imienia jest Andreas.

Kochane Mamy, które z imion podoba Wam się najbardziej? A może Wasze dzieci też noszą obce imiona? Pochwalcie się w komentarzach - jakie?

Więcej poodbnych artykułów znajdziecie na SUPERMAMY.PL

Komentarze (58)

Ocena: 4.52 / 5
gość (Ocena: 5) 08.09.2018 08:07
Zapomnieli o Dagmarze, Zofi, Juli, Alicji, Jakubie, Szymonie, Adamie, Franciszku- wszystkie te imiona sa zagraniczne.
odpowiedz
Kasandra: (Ocena: 5) 08.08.2015 17:27
Ja mam Zuzię,Tymonka a w tym miesiącu urodzi nam się Gajanka i żadnego z tych imion nie żałuję :)
odpowiedz
Cathaleya (Ocena: 5) 14.07.2015 15:20
NajpiekniEjszE Imie na Swiecie to MATTEO !!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2015 22:13
Mam na imie Noemi, w miasteczku w ktorym sie wychowalam bylo moje imie nie lada wyzwaniem dla mojego otoczenia:) Przede wszystkim w szkole, czesto bylam nazywana Naomi "jak ta modelka: Cambell" Neomi lub Nomi. Jako dziecko moim najwiekszym marzeniem bylo miec na imie Ania:D Dopiero jako osoba dorosla docenilam ze "fajnie" jest odrozniac sie z tlumu, chociazby imieniem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.07.2015 19:49
najpiękniejsze imiona to nikola, dżesika, andżela, branajek i alan!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo