Pierworodne dzieci są ambitne, najmłodsze - przebojowe. Co mówi o nas kolejność narodzin?

Przeczytaj, czy sprawdza się to także w Twojej rodzinie!
Pierworodne dzieci są ambitne, najmłodsze - przebojowe. Co mówi o nas kolejność narodzin?
13.04.2015

Stereotypy rządzą światem. Zazwyczaj dotyczą kwestii, na które nie mamy żadnego wpływu. Piękni są niewierni, blondynki nie grzeszą inteligencją, a jedynacy nie nadają się do związku, bo są potwornie samolubni. Trudno w to uwierzyć, ale sporo na nasz temat ma mówić także kolejność naszych narodzin. Jeśli jesteś najstarszą z rodzeństwa – na pewno jesteś bardzo odpowiedzialna, a jeśli najmłodsza – nie masz zasad i jesteś bardzo roszczeniowa.

Ile w tym prawdy? Jak w większości stereotypów – niewiele. Autorzy internetowego programu poświęconego nauce, AsapScience, postanowili to jednak sprawdzić. Opierając się na różnych badaniach na temat, stworzyli charakterystyki pierwszego, środkowego i ostatniego dziecka, które przyszło na świat w rodzinie. Znalazło się także miejsce dla jedynaków.

Kto wie, może rzeczywiście ma to jakieś znaczenie i wpływa na naszą osobowość? Porównajcie przedstawione przez nich fakty ze sobą i swoim rodzeństwem...

x

PIERWORODNE DZIECKO

Gwiazdy, które urodziły się jako pierwsze w rodzinie: Beyonce, Taylor Swift, Hillary Clinton, J.K. Rowling, Oprah Winfrey, Rihanna czy Winston Churchill.

Osoby, które przyszły na świat jako pierwsze z rodzeństwa, są zazwyczaj zdecydowanie bardziej ambitne i w efekcie mogą się pochwalić lepszym wykształceniem. Są odpowiedzialne i dojrzałe. Świetnie sprawdzają się jako liderzy. Z czego to wynika? Rodzice zazwyczaj mają wobec nich największe wymagania, a presja najbliższych mobilizuje do tego, by być najlepszym we wszystkim, co się robi.

x

ŚRODKOWE DZIECKO

Gwiazdy, które mają młodsze i starsze rodzeństwo: Kim Kardashian, Madonna, Bill Gates, Britney Spears, Jennifer Lopez, Kristen Stewart czy księżna Diana.

Osoby, które przyszły na świat jako kolejne dziecko w rodzinie (ale nie jako ostatnie, czyli najmłodsze) są wyjątkowo otwarte, łatwo dogadują się z innymi ludźmi i są skłonne do kompromisów. Nie boją się ludzi i wyjątkowo łatwo nawiązują przyjaźnie. Nie są aż tak spięci i nastawieni na sukces, jak ich starsze rodzeństwo. Szybko się usamodzielniają.

x

OSTATNIE DZIECKO

Gwiazdy, które są najmłodsze z rodzeństwa: Jennifer Lawrence, Ryan Gosling, Robert Pattinson, Angelina Jolie, George Clooney czy Johnny Depp.

Osoby, które przyszły na świat jako ostatnie i mają wyłącznie starsze rodzeństwo odbierane są jako zwyczajnie urocze. Nie da się ich nie lubić. Są bardzo pewne siebie, a przy tym kreatywne – mają mnóstwo pomysłów i ciężko im usiedzieć w miejscu. Trudno im coś nakazać, bo rodzice od początku są dla nich wyjątkowo pobłażliwi. Czasami brakuje im odpowiedzialności i dojrzałości.

x

JEDYNAK

Gwiazdy, które nie mają rodzeństwa: Leonardo DiCaprio, Natalie Portman, Elvis Presley, Alicia Keys, Maria Sharapova, Jack Nicholson czy Daniel Radcliffe.

Jedynacy są zazwyczaj najlepiej wykształceni, bardzo kreatywni i zaradni. Cechuje ich odpowiedzialność i dojrzałość – lubią mieć wszystko zaplanowane i pod kontrolą. Ze względu na brak rodzeństwa, nie muszą z nikim rywalizować o uwagę rodziców. Dorastając wyłącznie z nimi, bardzo szybko stają się samodzielni. Do momentu, kiedy wszystko idzie po ich myśli, bo łatwo się poddają. Miewają problemy w kontaktach z innymi ludźmi.

Ile w tym wszystkim prawdy?

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2015 16:09
Mam tylko starszą siostrę, jest tak jak w opisie. ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2015 16:04
co do ostatniego dziecka, zgodzę się, że sa to najbardziej rozpieszczone, czasem bardzo leniwe i lekkomyślne osoby, ale co do najstarszych, nie generalizowałabym, moja starsza siostra w ogóle nie jest ambitna, jest mało samodzielna i nieodpowiedzialna, typowe ciepłe kluchy...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2015 13:14
A co w sytuacji gdy dopiero jak miałam lat 19 pojawiła się na świecie moja młodsza siostra (zaznaczam mam teraz 21 lat) ? Charakter no cóż mam jedynaczki, ale teraz muszę "walczyć" o jakąkolwiek uwagę w domu, trochę głupie nie? Niby jestem dorosła, ale cholernie ciężko jest się przyzwyczaić do nowej osoby w domu nawet po 2 latach.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2015 10:26
A bliźniaki?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2015 23:43
u mnie sie nic nie zgadza :D mój najstarszy brat co prawda mega inteligentny jednak totalny leń więc olał studia i pracuje w byle jakiej pracy byle zeby na piwko bylo. mój srodkowy brat ma straszne problemy z nawiazywaniem kontaktow xD a ja coz :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo