Imiona, którymi skrzywdzisz dziecko

Nie eksperymentuj na własnym dziecku! Wyboru takiego imienia może Ci nie wybaczyć.
Imiona, którymi skrzywdzisz dziecko
19.03.2015

Wybór imienia dla dziecka to temat teoretycznie błahy, ale w praktyce wymaga sporo wyobraźni i poczucia odpowiedzialności. Bardzo łatwo puścić wodzę fantazji i dowartościować się wybierając przesadnie oryginalne imię. O wiele trudniej będzie to wytłumaczyć dziecku, które wyłącznie z tego powodu może być kiedyś gnębione i wyszydzane. Jak we wszystkim – i tutaj liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Zanim skrzywdzisz swojego potomka dziwacznymi danymi osobowymi, zastanów się. Nie tylko nad tym, czy dane imię Ci się podoba. Przeanalizuj swój wybór przez pryzmat 7 najczęstszych błędów, jakie popełniają w tej kwestii inni rodzice. Dzięki tej liście chociaż Ty będziesz mogła ich uniknąć, a dziecko kiedyś Ci za to podziękuje.

Jakich imion z całą pewnością powinnaś unikać? Oto nasz krótki przewodnik.

wybór imienia dla dziecka

IMIONA STAROŚWIECKIE

W ostatnim czasie obserwujemy wzrastającą popularność imion, które przez lata były przez nas niedoceniane. Wracamy do tych, które kojarzą nam się z naszymi przodkami. Pielęgnowanie rodzinnych tradycji to nic złego, ale pod warunkiem, że zachowasz zdrowy umiar. Niektóre nie przystają do współczesności.

Przykłady:

Bogusława,

Dobrosława,

Felicja,

Ambroży,

Teodor,

Wacław

wybór imienia dla dziecka

IMIONA JESZCZE BARDZIEJ STAROŚWIECKIE

Przeszłość nie kończy się na kilku ostatnich pokoleniach. Wśród miłośników jeszcze bardziej dawnych dziejów zaobserwować można modę na imiona typowo słowiańskie. Większości z nich nie słyszy się na co dzień, a pamięć o nich zawdzięczamy wyłącznie historycznym przekazom. Niektórzy próbują za wszelką cenę je odświeżyć.

Przykłady:

Boguchwała,

Chwalisława,

Pakosława,

Włościbor,

Lutomir,

Przemyślibor

wybór imienia dla dziecka

IMIONA OBCEGO POCHODZENIA

Przez lata niedoceniane, ale trudno powiedzieć z jakiego powodu. Być może wydawały nam się zbyt pretensjonalne, a być może swoje zrobiły przepisy, które utrudniały ich nadawanie. Od 1 marca 2015 roku mamy w tym względzie pełną dowolność. Nadawać można imiona charakterystyczne dla jakiegokolwiek zakątka świata. Większość brzmi fatalnie w połączeniu z typowo polskimi nazwiskami.

Przykłady:

Jessica,

Kylie,

Carmen,

Charlie,

William,

Raphael

wybór imienia dla dziecka

IMIONA SPOLSZCZONE

Wiele wskazuje na to, że ten trend już długo nie przetrwa. Spolszczone wersje zagranicznych imion pojawiły się u nas właśnie ze względu na przepisy. Wymuszali je na nas urzędnicy, którzy nie akceptowali oryginalnej wersji imiona np. anglojęzycznego, ale zgadzali się na jego spolszczenie. Wiele dzieci będzie musiało z tym jednak żyć...

Przykład:

Andżelina,

Żaklina,

Dżesika,

Brajan,

Natan,

Rajnold

wybór imienia dla dziecka

IMIONA ZBYT POPULARNE

Wielu rodziców dostrzega problem w tym, by nadać dziecku imię od lat obecne w czołówce ogólnopolskiego rankingu. Obawiają się, że w przyszłości ich dziecko będzie mylone z innymi. Należy to zrozumieć, bo już za kilka lat w polskich szkołach możemy mieć do czynienia z klasami, w których dzieci będą nosić zaledwie kilka różnych imion. Wszystkie występujące wielokrotnie.

Przykłady:

Lena,

Maja,

Julia,

Jakub,

Jan,

Antoni

wybór imienia dla dziecka

IMIONA ZUPEŁNIE NIEZNANE

Czasami pragnienie oryginalności okazuje się silniejsze od zdrowego rozsądku. Bywają sytuacje, kiedy wybieramy imiona od lat nieobecne w naszym kręgu kulturowym, a przez to dziwne czy nawet śmieszne. Tylko po to, by się wyróżnić i mieć pewność, że drugiego takiego w klasie czy najbliższym otoczeniu nie będzie.

Przykłady:

Amaranta,

Dezyderia,

Gemma,

Chalimir,

Illydiusz,

Mauryn

wybór imienia dla dziecka

IMIONA JEDNOZNACZNIE SIĘ KOJARZĄCE

Nadawanie imion na cześć znanych postaci nie jest niczym niezwykłym, ale to, że Tobie któreś z nich kojarzy się wyjątkowo dobrze, wcale nie oznacza, że podobnie zareaguje dziecko lub jego otoczenie. W przyszłości może być postrzegane nie przez pryzmat własnej osobowości, ale dokonań znanego pierwowzoru.

Przykłady:

Faustyna,

Madonna,

Jan Paweł,

Wolfgang,

Abelard

Polecane wideo

Komentarze (192)
Ocena: 4.61 / 5
Jegogość (Ocena: 3) 13.09.2019 00:45
Madonna bardzo mi się podoba! Kojarzy mi się od razu z... (nie! absolutnie nie z niepokalaną matką Jezusa) ...najsłynniejszą piosenkarką/performerką na świecie, która lubi chwycić się za krocze (ponoć ma duże "jaja"). ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.08.2019 12:12
Co myślicie o imieniu Luna dla dziewczynki?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2019 15:22
Ja mam na imię Iwona. Nie polecam nikomu tego imienia, chyba że chcecie skrzywdzić swoje dziecko. Rodzice mi je nadali, ponieważ bardzo im się spodobało. Przez to w szkole miałam przerąbane, bo obojętne czy to była szkoła podstawowa, gimnazjum czy liceum, byłam pośmiewiskiem właśnie przez to imię. Odradzam...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 20.04.2019 12:45
Beznadziejny artykuł. Autor powinien zastanowić się zabim napisze takie bzdury
odpowiedz
malagosa (Ocena: 5) 14.10.2018 19:12
Kolezanka nazwala dziecko Zachariasz. Mąż takie chciał, podobało mu się. Gdy usłyszałam imię, pomyślałam, że oni są Żydami. Normalnymi spolszczonymi Żydami. Ale w rzeczywistości są katolikami, tylko imię dziecka tak kojarzy się.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie