Polacy nie chcą nadawać dzieciom obcych imion. Od Mercedes i Liama wolą...

Od 1 marca br. możesz nadać dziecku imię obcego pochodzenia. Okazuje się, że chętnych nie będzie zbyt wielu...
Polacy nie chcą nadawać dzieciom obcych imion. Od Mercedes i Liama wolą...
25.02.2015

Mercedes Nowak, Takahiro Kowalski, Liam Wiśniewski – brzmi absurdalnie? Nie dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które podobnymi przykładami promuje wchodzące za kilka dni zmiany w przepisach. Zgodnie z prawem obowiązującym od 1 marca br., rodzice będą mogli nadawać swoim dzieciom imiona obcego pochodzenia.

„Jedną ze zmian, jaką wprowadza nowa ustawa, będzie ułatwienie rodzicom nadawania dzieciom imion o obcym pochodzeniu. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy ich wyborze będą musieli pamiętać, że nie mogą być zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające” - czytamy w komunikacie MSW.

Czy to oznacza, że na dobre zrezygnujemy z tradycyjnych imion, na rzecz tych nowoczesnych i bardziej „światowych”? Podobno nie ma się o co martwić. Z badania przeprowadzonego na zlecenie ministerstwa wynika, że nadal gustujemy przede wszystkim w klasyce. Oto aktualne typy Polaków...

obce imię

fot. msw.gov.pl

Plakat informujący o zmianie przepisów dotyczących nadawania imion.

Sprawdź oficjalny ranking najpopularniejszych imion w 2014 roku >>

dziecko

W 2014 roku największą popularnością cieszyły się takie imiona jak...

Dla dziewczynek:

Lena

Zuzanna

Julia

Maja

Zofia

Dla chłopców:

Jakub

Kacper

Antoni

Filip

Jan

Wyniki te nie pokrywają się jednak ze wskazaniami badanych Polaków. Imiona powyżej wybierali rodzice, którzy właśnie powitali na świecie swoje dziecko, tymczasem ankieta przeprowadzona przez MSW obejmuje szerszą grupę badanych (od nastolatków po osoby starsze). Które podobają im się najbardziej?

dziecko

W badaniu można było wskazać dowolne imię, także obcego pochodzenia. Okazuje się jednak, że bardziej gustujemy w klasyce. Polacy zgodnie wskazali, że najładniejsze imiona, które chętnie nadaliby swojemu dziecku to...

Dla dziewczynek:

Anna

Agata

Agnieszka

Dla chłopców:

Jan

Piotr

Stanisław

Czyżby brakowało nam fantazji? A może wcale nie tęsknimy za wielkim światem i doceniamy sprawdzone rozwiązania? „Dane z bazy PESEL pokazują, że rodzice w ostatnich latach wybierają imiona staropolskie lub imiona pochodzenia obcego, które w miarę upływu czasu wpisały się również w polską tradycję” - czytamy w komunikacie MSW.

dziecko

W ciągu ostatniej dekady wśród chłopców największą popularnością cieszyły się imiona: Jakub, Kacper, Mateusz, Szymon, Franciszek, Antoni czy Filip. 

Dziewczynki najczęściej nazywano imionami: Julia, Wiktoria, Oliwia, Natalia, Zuzanna, Zofia czy Lena.

„Od 1 marca rodzice, również ci mający oboje polskie obywatelstwo, będą mogli nazwać swoje pociechy imionami obcego pochodzenia, np. Mercedes, Takahiro czy Liam. Ostateczna decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, będzie należała do kierownika USC” - precyzuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Skorzystałybyście z tej opcji?

Komentarze (44)

Ocena: 5 / 5
Agnieszka (Ocena: 5) 28.02.2015 03:26
A w Grecji chlopcy to Haralabos,Fottis,Jorgos,Stelios,Iraklis,Barbajorgos,Arystidis,Jannis,Petros,,,,,
odpowiedz
polecam :) (Ocena: 5) 26.02.2015 10:11
ht tps://ekspert.streetcom.pl/pl/secured/user/share-registration/aabe48ec139481931201353fe9f9e47d
odpowiedz
iza (Ocena: 5) 25.02.2015 19:07
Od marca bedzie mozna nadawac zagraniczne imiona...od znajomej dziewczynka ktora w tym roku bedzie miala cztery latka ma na imie Vivien...no sory...juz od dawna nadawaja jak chca...a polskie prawo dopiero teraz sie obudzilo
odpowiedz
Luiza (Ocena: 5) 25.02.2015 16:23
oj tam oj tam...mnie czterdziestka stuknela i mam na imie Luiza ( teraz dosc popularne imie ) a mój tato mial na imie Iwo Maria...zaznaczam,ze mój tato byl Polakiem (napisalam byl poniewaz nie zyje)..sama zyje z zwiazku z Holendrem i nasz syn ma na imie Olaf (nazwisko ma po ojcu)...nie wiem czy imie Oliwia lub Liwia to typowe polskie imie?..slyszy sie te imiona w kazdych narodowosciach ooo a ostatnio ktos mi powiedzial,ze tak popularne w Holandii imie Milan ma polskie pochodzenie.... 'no i badz tu czleku madry'.pozdrawiam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.02.2015 10:53
Mam córkę Liwię, dla drugiej córki jeszcze nie mam żadnego pomysłu, a jak będzie chłopiec to prawdopodobnie Daniel
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo