Staroświeckie imiona dla dzieci, które wciąż są modne - TOP 20

10 imion dla dziewczynek i 10 dla chłopców - sprawdź, czy wśród nich jest imię Twoje lub Twojego dziecka.
Staroświeckie imiona dla dzieci, które wciąż są modne - TOP 20
03.02.2015

Imion wymienianych w kalendarzach jest około 400. Jednak pomimo tak dużej różnorodności okazuje się, że zdecydowana większość z nas decyduje się na wybór imienia spośród łatwego do sprecyzowania zbioru. Znaczna część rodziców podąża w tym przypadku za aktualnie panującymi trendami. Od jakiegoś czasu zaś w modzie jest niewyróżnianie się i powrót do tradycji.

Prześledzimy, które ze starych imion cieszą się niesłabnącą popuralnością. Wybrałyśmy dla Was 10 imion żeńskich i 10 imion męskich. Oto one!

 

 

a

Źródło: Pinterest.com

10 imion dla dziewczynek

1. Lena

Lena od jakiegoś czasu jest niekwestionowaną królową wśród imion dla dziewczynek – aż 9 642 tys. spośród dzieci urodzonych w 2014 roku zostało tak nazwanych (wg. danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych). Imię to było też najbardziej popularne w 2011 roku. Lena jest skróconą wersją Heleny i Magdaleny, a w Polsce dziewczynki są tak nazywane od XV wieku. Leny są pracowite i wytrwałe w dążeniu do celu. Odznaczają się silną osobowością, jednocześnie jednak nie brakuje im wrażliwości. Są sprawiedliwe i szlachetne. Jako najodpowiedniejsze zawody dla osób z tym imieniem wymienia się specjalistę ds. HR i sędzinę. Imieniny obchodzić mogą 21 lutego, 21 maja, 22 lipca, 18 sierpnia, 26 września i 10 listopada.

2. Zuzanna

Zuzanna to imię biblijne pochodzące od hebrajskiego szoszan oznaczającego „lilię”. W Polsce imię to jest notowane od 1265 roku. Zuzanna zaliczane jest do najbardziej popularnych imion - w 2009 roku znalazło się na 3. miejscu, w 2014 zajęło zaś drugą pozycję w rankingu. Zuzanna w tradycji biblijnej była przedstawiana jako kobieta o niezwykłej urodzie i wierna małżonka. Osoby o tym imieniu mają artystyczne dusze oraz wrodzony zmysł piękna. Bronią swoich przekonań i nie dają sobą manipulować. Zuzanny obchodzą imieniny 18 stycznia, 11 maja, 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 19 września i 17 października.

a

Źródło: Pinterest.com

3. Julia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak stare jest to imię. Nadawano je już w starożytnym Rzymie, jako żeński odpowiednik Juliusza. Oznacza różę lub piękny kwiat. Kobiety o tym imieniu to osoby z klasą i dobrymi manierami. Z łatwością zyskują sobie sympatię i szacunek otoczenia, zachowując przy tym lekki dystans. W latach 2001-2012 było to najczęściej nadawane imię w Polsce. Julie imieniny obchodzą 15 lutego, 20 lutego, 8 kwietnia, 16 kwietnia, 22 maja, 21 lipca, 27 lipca, 1 października i 10 grudnia.

4. Zofia

Zofia jest imieniem o greckich korzeniach. Pochodzi od "sofia", słowa oznaczającego mądrość. Wśród imion nadawnym dzieciom w 2013 roku Zofia zajmowała 5. miejsce, w 2014 natomiast 4. Uważa się, że osoby o tym imieniu są uczciwe, pracowite i rozsądne. Zosie odznaczają się dużą empatią, dzięki czemu z łatwością zjednują sobie ludzi. Imieniny Zofii przypadają 30 kwietnia, 15 maja, 2 września, 18 września, 23 września, 30 września i 18 grudnia.

5. Hanna

Hanna to imię pochodzenia hebrajskiego, którego tłumaczenie oznacza „pełna wdzięku, łaski”. Jest wersją imienia Anna, a w Polsce nadawane jest od 1311 roku. Hanny są bardzo rodzinne i wrażliwe. Cenią sobie spokój i porządek, a na polu zawodowym są perfekcjonistkami. Imieniny Hanny obchodzone są 10 stycznia, 27 lutego, 7 czerwca, 15 lipca, 26 lipca i 1 września.

a

Źródło: Pinterest.com

6. Aleksandra

Aleksandra to żeński odpowiednik imienia Aleksander, pochodzącego z Grecji, gdzie oznacza ono obrońcę ludzi. Imię to nadawne jest w Polsce od XIV wieku, a do jego popularności w znacznej mierze przyczynił się Henryk Sienkiewicz, nazywając tak jedną z bohaterek „Potopu”. Co ciekawe od 2001 roku jako samodzielne imię zaczęło funkcjonować także zdrobnienie Ola. Aleksandry są pełne wdzięku, bez trudu zaskarbiają sobie uwagę płci przeciwnej. Jednocześnie jednak mają dość trudny, zaborczy charakter. Ole lubią przygody i nowe wyzwania. Imieniny obchodzą 20 marca, 21 kwietnia, 18 maja, 2 października i 24 listopada.

7. Maria

Maria to imię pochodzące z języka hebrajskiego – Miriam oznacza kobietę piękną i wspaniałą. Osoby o tym imieniu mają wybuchowy temperament, są uparte i stanowcze. Odznaczają się także rozwiniętą intuicją. Aż do XIX wieku dzieciom w Polsce nie nadawano tego imienia, ponieważ nosiła je Matka Boska. Zamiast tego używano odpowiedników takich jak Marianna lub Maryna. Do form tego imienia należą także Mariola, Maryla, Marzena i Marlena. Imieniny Marii przypadają 1 stycznia, 2 lutego, 25 marca, 2 kwietnia, 7 kwietnia, 26 kwietnia, 3 maja, 8 czerwca, 6 lipca, 6 sierpnia, 13 września, 1 listopada i 16 grudnia.

a

Źródło: Pinterest.com

8. Antonina

Antonina to żeński odpowiednik imienia Antonin. Jest to imię pochodzenia łacińskiego. Jego rodowód wywodzi się z Rzymu, pochodząc od rodu Antoniuszów. W Polsce notowane jest od 1637 roku. Wcześniej funkcjonowała zbliżona forma tego imienia – Antonia. Osoby o tym imieniu łatwo nawiązują kontakty, a na ludzi mają kojący wpływ, dzięki darowi rozładowywania napięć. Są miłośniczkami sztuki i poezji. Imieniny obchodzą 28 lutego, 29 lutego, 29 kwietnia, 4 maja i 17 maja.

9. Barbara

Imię to pochodzi z Grecji – barbaros było określeniem nadawanym barbarzyńcom, czyli ludziom nie będącym Grekami. Popularność na innych ziemiach zyskało po śmierci św. Barbary, patronki górników. Barbary są pewne siebie, bezinteresowne i łagodne. Wytrwale dążą do wyznaczonych celów i nigdy się nie poddają. Imieniny Barbary przypadają 4 grudnia.

10. Gabriela

Gabriela to żeński odpowiednik imienia Gabriel. Pochodzi z języka hebrajskiego, gdzie tłumaczone jest jako mąż boży. Osoby o tym imieniu są energiczne, aktywne i pełne pasji. Jeśli chodzi o realizację powziętych planów odznaczają się zawziętością i uporem. Imieniny obchodzą 8 lutego, 23 kwietnia, 6 listopada, 18 listopada i 19 grudnia.

a

Źródło: Pinterest.com

10 imion dla chłopców

1. Jakub

Jakub jest zdecydowanym faworytem wśród imion nadawanych chłopcom w Polsce już od 10 lat. Pochodzi od hebrajskiego Jaaqob, czyli „ten którego ochrania Bóg”. W Polsce imię to nadawane jest od XIII wieku. Jakubowie to urodzeni doradcy. Ponadto lubią imponować innym, potrzebują czuć się doceniani i przydatni. Ich słabym punktem jest egoizm. Imieniny obchodzą 6 stycznia, 4 marca, 1 czerwca, 5 czerwca, 25 lipca, 6 sierpnia i 21 października.

2. Kacper

Kacper był drugim w kolejności najczęściej nadawnym męskim imieniem w 2014 roku. Imię to pochodzi z języka perskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza stróża, wspaniałego, podskarbiego, dostojnego. W Polsce używane jest od XIV wieku. Kacprowie wyróżniają się sprytem i uporem. Zawsze bronią swoich racji i przekonań. W życiu odnoszą sukcesy ponieważ są odważni i przebojowi. W kontaktach z innymi ludźmi są jednak powściągliwi. Imieniny obchodzą 6 stycznia, 18 maja, 12 czerwca i 26 września.

a

Źródło: Pinterest.com

3. Antoni

Antoni również znalazło się na podium najpopularniejszych imion 2014 roku. Ma pochodzenie łacińskie – Antoniuszowie byli jednym z najznakomitszych rodów w Rzymie. Na terenie Polski imię to znane jest od XIII wieku. Mężczyźni o tym imieniu są rozważni, ostrożni i cierpliwi. Niełatwo znoszą porażki i często brakuje im zdecydowania oraz śmiałości w dążeniu do celu. Mają rozwiniętą intuicję oraz są oddanymi przyjaciółmi. Imieniny obchodzą 13 czerwca, 11 lipca, 24 października i 28 grudnia.

4. Jan

Jan pochodzi z języka hebrajskiego od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska). Oznacza cieszący się łąską bożą. Jan niewątpliwie należy do klasyki imion polskich. Od średniowiecza jest jednym z najczęśćiej wybieranych imion. Janowie są sprawiedliwi i pracowici. Cechuje ich wyjątkowa inteligencja, upór i zdolności organizatorskie. Przejawiają duży szacunek do tradycji i dziedzictwa. Imieniny mogą obchodzić 23 stycznia, 5 marca, 7 kwietnia, 10 maja, 23 maja, 30 maja, 22 czerwca, 24 czerwca, 4 sierpnia, 28 września, 13 listopada, 14 grudnia i 27 grudnia.

a

Źródło: Pinterest.com

5. Franciszek

Jest to imię męskie pochodzenia włoskiego, gdzie oznacza po prostu „Francuza”. Franciszkowie odznaczają się solidnością i rzetelnością. Mają praktyczny stosunek do rzeczywistości, ale jednocześnie lubią spędzać czas na łonie przyrody. Są wierni tradycji, rodzinni i pomocni. Imieniny mogą obchodzić aż 35 razy (!) w roku: 15 stycznia, 24 stycznia, 2 lutego, 17 lutego, 8 marca, 2 kwietnia, 9 kwietnia, 6 maja, 11 maja, 24 maja, 3 czerwca, 4 czerwca, 17 czerwca, 20 czerwca, 14 lipca, 25 lipca, 4 sierpnia, 21 sierpnia, 2 września, 9 września, 10 września, 12 września, 16 września, 17 września, 20 września, 25 września, 29 września, 30 września, 4 października, 10 października, 29 października, 24 listopada, 27 listopada, 29 listopada i 3 grudnia.

6. Wojciech

Wojciech to imię o słowiańskich, staropolskich korzeniach. Stanowi połączenie dwóch członów „woj“ – pochodzące od staropolskiego określenia wojownika oraz ciech, czyli cieszyć się, radować. Wojciechowie są opanowani, ale jednocześnie mają skłonność do łatwego popadania w gniew. Potrafią jednak ujarzmić swój temperament jeśli zachodzi taka konieczność. Są osobami zorganizowanymi i wytrwale dążącymi do celu. Są mężczyznami o silnej osobowości i praktycznym podejściu do życia. Imieniny obchodzą 23 kwietnia.

a

Źródło: Pinterest.com

7. Stanisław

Stanisław to kolejne staropolskie imię męskie. Składa się z członu Stani-, czyli: stać, stać się, stanąć oraz -sław, czyli sława. Około XV wieku było jednym z najpopularniejszych imion w Polsce, od kilku lat natomiast znowu jest wybierane przez wielu rodziców. Mężczyźni o tym imieniu są pracownici, pomocni i zaradni. Nie lubią biernego odpoczynku, mają potrzebę ciągłej aktywności. Ich mocne strony to inteligencja i towarzyskość. Imieniny obchodzą 5 maja, 8 maja, 18 września i 13 listopada.

8. Stefan

Stefan to imię pochodzenia greckiego i oznacza uwieńczonego, ukoronowanego. W Polsce notowane jest od średniowiecza. Sefanowie są ambitni, cechuje ich duża pracowitość i wytrwałość. Z reguły są małomówni, nie wynika to jednak z ich nieprzystępności, a niechęcią do wypowiadania błahych sądów. Imieniny obchodzą 2 września, 2 i 16 sierpnia, 7 października i 28 listopada.

a

Źródło: Pinterest.com

9. Kajetan

Jest to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Oznacza tyle, co "pochodzący z Kajety". Kajetan jest zdecydowany i pewny siebie. Kajko (to jedno z możliwych zdrobnień) potrafi bronić swojej racji, niestety często przekonany jest również o własnej nieomylności. Mężczyźni o tym imieniu są bardzo towarzyscy i lubiani. Imieniny obchodzą tylko raz w roku - 7 sierpnia.

10. Leopold

Leopold jest imieniem pochodzenia germańskiego. Jego znaczenie tłumaczone jest, jako „najdzielniejszy z ludu”. Mężczyźni noszący to imię są domatorami lubiącymi spędzać czas z rodziną. Najważniejsze cechy Leopolda to towarzyskość, uczuciowość i intelekt. Imieniny przypadają 2 kwietnia, 15 listopada i 30 lipca.

Co sądzicie o nadawaniu dzieciom tradycyjnych imion?

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na serwisie SUPERMAMY.PL

Polecane wideo

Komentarze (40)

Ocena: 4.5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.03.2015 22:54
Ja mam na imię Wanda i wcale nie jestem kobietą po 60 a tuż przed 30 i też nie słyszę tego imienia nigdzie , mimo tego iż jest też polskie... Uwielbiam swoje imię gdyż się wyróżnia :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2015 22:15
Ingoria-kto ma takie imię?????
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.02.2015 23:23
Ola, Kasia, Magda i Karolina to w mojej grupie wiekowej imiona najczęściej spotykane.. i chyba przez to ich nie lubię bo z każdym kojarzy się jakaś osoba, której nie darzę sympatią.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.02.2015 23:20
A ja mam na imię Kinga :D i je uwielbiam, jest rzadkie od dawien dawna
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 04.02.2015 14:48
ja najczęściej spotykam się z imieniem Maja, co druga dziewczynka ma tak na imię...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie