Facet-niania - dobry pomysł?

Mężczyzna opiekunem do dziecka? Dla wielu osób to nie do pomyślenia. A szkoda, bo męskich niań jest coraz więcej. I radzą sobie nie gorzej od kobiet.
Facet-niania - dobry pomysł?
26.01.2015

Nie wiadomo dokładnie, ilu ich jest, choć z raportu opracowanego przez portal Niania.pl wynika, że wśród wszystkich niań panowie stanowią zaledwie 1,3 proc. Miażdżąca większość opiekunek do dziecka to kobiety. Młode, starsze, z rekomendacji albo ogłoszenia, niedoświadczone albo wykwalifikowane. Ale jednak kobiety. W tym gąszczu można jednak wyłowić mężczyzn, którzy chętnie zaopiekują się maluchem.

Każdy może

Żeby zostać nianią, nie potrzeba wiele. Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że opiekę nad dzieckiem może sprawować każda osoba fizyczna powyżej 18. roku życia. „Kwestia zatrudnienia niani jest indywidualną decyzją każdego rodzica, komu chce on powierzyć sprawowanie opieki nad własnym dzieckiem. Należy nadmienić, że także pokrewieństwo nie jest tu czynnikiem dyskwalifikującym” – czytamy na stronie resortu.

Niania sprawuje indywidualną opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia życia do trzeciego roku życia (wyjątkowo do lat czterech) – w miejscu zamieszkania dziecka albo w miejscu zamieszkania niani. Nie są wymagane żadne konkretne kwalifikacje – opiekunka lub opiekun muszą jedynie poddać się obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym (zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Większość osób rozważających zatrudnienie niani decyduje się na kobietę. Ale również mężczyźni podejmują się takiego zadania. Do obowiązków niani należy opieka nad dzieckiem, zapewnienie mu bezpieczeństwa, pielęgnacja, karmienie. To czynności, które od stuleci przypisane są kobietom. Jeszcze do niedawna – w świecie mocno zmaskulinizowanym – mężczyzna postanawiający zostać opiekunem do dziecka uważany byłby za dziwaka. Ale zaczęło się to zmieniać.

Wzorowy opiekun

W jednym z odcinków „Przyjaciół” Rachel i Ross postanowili zatrudnić nianię. Przyjęli Sandy’ego – mężczyznę (w tej roli Freddie Prinze Jr.), który okazał się wrażliwszy od wielu kobiet. „Zdaję sobie sprawę z tego, jak trudne to dla was będzie, żeby zostawić dziecko z inną osobą. To jakby zostawić cząstkę swojego serca” – to jedno z jego przemyśleń.

facet niania

Z własnej woli

W sieci trudno znaleźć ogłoszenia mężczyzn-niań, są natomiast wpisy mężczyzn, którzy opiekują się dziećmi – swoich krewnych albo przyjaciół. „Znajomi chętnie powierzają mi dzieci, gdy gdzieś wychodzą i wszyscy są zawsze bardzo zadowoleni. Jestem ich ulubionym starszym bratem i zawsze się świetnie bawimy” – pisze Marek.

To nieprawda, że mężczyzna nie poradzi sobie z takimi zadaniami, jak przewijanie, mycie, karmienie itp. Mężczyzna poza tym ma inne podejście do wychowania dziecka. Potrafi wyznaczać kilkulatkowi granice, bywa stanowczy, nie zniechęca się w trudnych chwilach. Jeśli sam zgłasza się do opieki nad dzieckiem, można mieć pewność, że naprawdę tego chce i wie, że się sprawdzi – inaczej niż np. w przypadku młodej dziewczyny, która o opiece nad dzieckiem ma zerowe pojęcie, a chce być nianią tylko dlatego, żeby zarobić parę groszy.

facet niania

Gdy brakuje ojca

Zatrudnienie opiekuna do dziecka to szczególnie dobry pomysł, jeśli ojciec malucha jest nieobecny. „Skomplikowany proces wychowania dzieci jest z góry skazany na niepowodzenie, jeżeli dzieci pozbawione są wpływu wychowawczego ojca. Ojciec ma za zadanie wnieść w życie dziecka pierwiastek stabilizacji wewnętrznej, koniecznej dla prawidłowego rozwoju” – pisze dr Maria Jankowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w pracy „Rola ojca w wychowaniu dziecka”.

Mężczyznę-nianię zatrudniła jedna z internautek, która pisze tak: „Radek od trzech tygodni chodzi z chłopakami po lesie, gdzie polują i badają różne zwierzęta i zjawiska przyrodnicze, czasem strzelają, w domu gotują/grillują, czytają mnóstwo książek, dużo rozmawiają… Właściwie nie ma nic, do czego mogłabym się przyczepić. Radek ma w sobie więcej konsekwencji niż nasza poprzednia niania, którą słodkie oczy mojego synka całkiem rozmiękczały. Świetnie gotuje, w domu jest porządek”.

Opiekunów do dziecka trafnie sumuje inna uczestniczka internetowej dyskusji: „Praca niani według mnie nie jest uzależniona od płci, ale podejścia do dzieci i charakteru opiekuna/nki. Są kobiety, które do tej pracy się nie nadają, i są mężczyźni, którzy świetnie się w niej sprawdzą”.

Ewa Podsiadły-Natorska

facet niania

Mężczyzn takich jak Sandy jest coraz więcej, również w Polsce. Okazuje się, że nie tylko kobieta daje sobie radę jako opiekunka do dziecka. Jedna z internautek wymienia kilka zalet mężczyzny-niani: „Mężczyźni często są bardziej twórczy i luźniejsi niż kobiety. Potrafią racjonalniej zachować się w nagłych wypadkach (mniej panikują, a szybciej przystępują do działania). Są mniej konfliktowi, jeśli chodzi o układ z pracodawcą”.

Te argumenty trafiają w punkt. Mężczyzna jako opiekun do dziecka zazwyczaj jest opanowany, spokojniejszy. Nie traci głowy w trudnych chwilach, rzadko wpada w panikę. Mniej kieruje się emocjami, a bardziej rozsądkiem, co w przypadku opieki nad dzieckiem zazwyczaj się sprawdza. Mężczyźni błyskawicznie łapią kontakt z maluchami, potrafią doskonale zorganizować im czas, są odpowiedzialni.

facet niania

One potwierdzają

Polki dyskutujące na internetowych forach przyznają, że mężczyźni, których obserwują, świetnie radzą sobie z opieką nad dzieckiem. „Z rodziną, u której ostatnio pracowałam, byłam na stosunkach przyjacielskich i czasem odwiedzał mnie u nich mój chłopak. W mgnieniu oka złapał z moimi podopiecznymi kontakt. Gdy wychodził, wręcz płakały za nim. Rodzice również to zauważyli; gdy wychodziliśmy na spacery, w tym czasie dzieci (szczególnie starszy chłopczyk) słuchały się tylko wujka” – opowiada Halina.

Podobne zdanie ma Iweta z Tarnowa. „Zgadzam się ze wszystkimi i popieram, aby zatrudniać panów jako nianie. Jestem studentką piątego roku pedagogiki i powiem, że męska ręka nie jest w niczym gorsza, a niekiedy nawet lepsza. Mężczyzna potrafi dostarczyć dzieciom takich rozrywek, na które kobieta by niejednokrotnie nie pozwoliła, gdyż jest przewrażliwiona (jazda na rolkach, jakieś zawody itp. związane z lekką dawką ryzyka – a to wszystko jest bardzo potrzebne) lub nie potrafi robić pewnych rzeczy (skręcać modelu samochodów itp.). A przecież jak nie pozwala się dzieciom zrobić pewnych rzeczy, to nigdy się tego nie nauczą. Męski wzorzec jest bardzo potrzebny i to nie tylko chłopcom, ale także dziewczynkom. Polecam odpowiedzialnych panów do opieki nad dziećmi”.

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
Studentka (Ocena: 5) 23.02.2016 12:23
Witam jestem studentką ostatniego roku studiów magisterskich i pisze prace magisterska. W zwiazku z tym poszukuje mężczyzn opiekujacych sie małymi dziećmi, którzy będą chętni udzielić mi wywiadu. Podaje swój e- mail moniczka47@onet.eu Bardzo proszę o pomoc ponieważ mało jest takich mężczyzn
odpowiedz
anty-gwałt (Ocena: 5) 27.01.2015 22:46
podtrzymuję swoje zdanie. nie ma szans - facet dostaje małe bezbronne dziecko, to co ma sobie żałować? no, może jedynie przy swoim własnym jest jakaś różnica. ale tak to rozpusta, sodoma i gomora, drogie panie. nie ufajcie mężczyznom - niańkom!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.01.2015 02:24
Oczywiście, że jest szokująca, co nie oznacza, że każdy facet, który lubi dzieci, to pedofil!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2015 22:35
hahah pedofilia wystepuje nie tylko u mezczyzn, u kobiet tez,ale zobacz sobie brutalne statystyki. 99% to faceci. wejdz na erotyczny czat. poczytaj o pedofilach. wy myslicie ze to sie dzieje gdzies tam daleko i was nie dotyczy, ale prawda jest taka,ze liczba dewiantow jest szokujaca
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2015 16:25
@anty-gwałt (ciekawy login, tak swoją drogą) Głupoty gadasz, naprawdę. Naprawdę istnieją faceci, którzy uwielbiają spędzać czas z dziećmi i nie mają żadnych ukrytych zamiarów. Obudź się, bo aż żal czytać. To tak, jakby każdy ojciec był pedofilem, bo kocha swoje dzieci i chce spędzać z nimi czas. Co za gadanie...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo