Kiedy rodzić dzieci? Oto idealny wiek na zostanie matką! (Nie za wcześnie?)

Kobiety powinny się pośpieszyć. Mężczyźni - wręcz przeciwnie.
Kiedy rodzić dzieci? Oto idealny wiek na zostanie matką! (Nie za wcześnie?)
17.11.2013

Chociaż media wciąż informują o coraz młodszych rodzicach (zostają nimi nawet 12-latki), ogólnoświatowy trend jest zupełnie inny. Na dziecko decydujemy się coraz później. Jeszcze do niedawna przyjmowano, że najlepszy wiek na zostanie matką to ok. 20 lat. To moment, kiedy jesteśmy już odpowiedzialne za siebie i innych, a na dodatek rodzimy najzdrowsze dzieci. Rzeczywistość szybko to zweryfikowała. Większość z nas woli najpierw ukończyć studia i przynajmniej rozpocząć karierę zawodową. Na potomstwo przyjdzie czas około trzydziestki. Potwierdzają to kolejne statystyki.

Czy trend ten jest dla nas korzystny? Czy naprawdę możemy sobie pozwolić na odwlekanie decyzji o powiększeniu rodziny? To nasza prywatna sprawa, ale inni mają w tej kwestii wiele do powiedzenia... Doskonałym przykładem są wyniki badania przeprowadzonego przez najstarszy ośrodek badania opinii społecznej na świecie – Instytut Gallupa. Chociaż dane dotyczą Amerykanów, z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że niewiele różnią się od standardów europejskich. Ankietowani jasno wskazali, w jakim wieku powinnyśmy rodzić dzieci.

mama

W przypadku kobiet sprawdza się zasada, że im wcześniej, tym lepiej. 31 proc. badanych wskazało, że idealny wiek dla matki to poniżej 25 lat, 27 proc. - dokładnie 25 lat, 21 proc. - przed trzydziestką, a tylko 14 proc. - po ukończeniu 30 lat. Wychodzi więc na to, że zdaniem niemal 60 proc. ankietowanych rodzenie dzieci po 25 roku życia, to nie najlepsze rozwiązanie.

Jak jest z panami? W tym przypadku wcale nie stawiamy na młodość, ale doświadczenie. Najprawdopodobniej wychodzimy z założenia, że im młodszy mężczyzna, tym gorzej sobie poradzi. 42 proc. badanych uważa, że najlepszy wiek na zostanie ojcem to poniżej 25 lat, większość twierdzi jednak, że lepiej zaczekać do 25-26 urodzin. Nie ma też problemu, jeśli tatuś będzie po trzydziestce (w przypadku kobiet ankietowani nie byli już tak wyrozumiali).

Średnia wskazana przez badanych to 25 lat dla kobiet i 27 lat dla mężczyzn.

mama

A jak prezentują się wyniki, jeśli weźmiemy pod uwagę płeć ankietowanych? Co do kobiet jesteśmy zgodni. Średni wiek wyliczony na podstawie odpowiedzi pań i panów to 26 i 25 lat, jako ten idealny na zostanie matką. W przypadku mężczyzn jest większa rozbieżność – panowie wskazali, że według nich najlepszy będzie wiek 26 lat, a panie nie chcą, by ojcami ich dzieci zostawali mężczyźni, którzy nie ukończyli 28 lat...

Z badania wynika jeszcze jedna ciekawa zależność. Im bardziej jesteśmy wykształceni, tym późniejszy wiek na zostanie rodzicami akceptujemy. Osoby, które ukończyły jedynie podstawówkę – wskazują, że kobieta powinna rodzić jak najwcześniej. Ludzie po studiach nie mają problemu, by zaakceptować rodziców po trzydziestce.

A jaki według Was jest najlepszy moment na rodzicielstwo? Czy warto patrzeć w metrykę?

Komentarze (95)

Ocena: 5 / 5
hania-24 (Ocena: 5) 03.08.2015 17:59
Nie najlepiej to niech kobiety rodzą po 30 r ż,a później płacz i lamet,że dziecko urodzi się chore z zespołem downa lub autyzmem.Moim zdaniem jest to zażywanie u młodych kobiet tabletek antykoncepcyjnych,które bronią się przed niechcianą ciążą,a później niestety takie są tego skutki.Sama spotkałam się z takimi przypadkami u swoich kuzynek i koleżanek,a teraz robią wszystko by zaszły w ciążę bo albo poronią, albo nie mogą,lub niestety zazwyczaj dziecko rodzi się chore:(.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.03.2014 02:24
Idealnie wg mnie to po 20rz-nie wczesniej,by zdarzyc sie wyszalec i nie pozniej,by nie bac sie o pozycje w pracy i nie odzyskac wolnosci,gdy dzieci pelnoletnie w wieku 50lat jak moja ciotka urodzila dzieci po 30a wolna jest dopiero po 50rz-ja bede wolna z obliczen 39lat w Uk bo moja bd pelnoletnia-wiec zalozmy,ze do 100lat jeszcze mi ponad 50lat wolnosci pozostanie he he:)
odpowiedz
szczesliwa mama (Ocena: 5) 23.03.2014 18:12
urodzilam w wieku 23 lat i wczesniej myslalam,ze za wczesniej,ale teraz jak pomysle,ze mialabym teraz do 25rz zakluwac na studiach a potem 10lat harowac w robocie, by urodzic w wieku 35lat i po 18latach byc juz 50letnia babcia to ja juz wole miec dziecko teraz i byc znow wolna kobieta w wieku ok 40lat:)
odpowiedz
szczesliwa mama (Ocena: 5) 23.03.2014 18:07
Ja uwazam,ze najlepiej urodzic dziecko po 20roku zycia-nie wczesniej,zeby miec czas na wyszalenie sie i nie pozno,by jak dziecko konczy 18lat to my ok 40stki znow mozemy cieszyc sie wolnoscia i imprezowac przez 20lat:) takze nie przed 20 i nie po 30 rokiem zycia-miedzy 20a 30jest najlepszy czas...a na studia jest czas cale zycie by pojsc przynajmniej wtedy dojrzala kobieta nie ma bzika w glowie by pic i palic jak mlode studentki w Akademikach tylkobardziej przyklada sie do nauki. Podobnie z karieramnie kariera nie interesowala jakos,nie znioslabym ciagle plotek na moj temat w gazecie-zawsze powtarzam ze chce byc bogata,ale nie slawna:)...
odpowiedz
rasta (Ocena: 5) 21.01.2014 23:46
ja nie planowałam i wiek nie miał tu nic do rzeczy. ale absolutnie nie żałuję. wiadomo,że trochę się bałam i stres jest ale póki co czuję się dobrze i już się nie mogę doczekać co będzie po porodzie. na razie dużo się wysypiam, dbam o kondycję,biorę d-vitum forte żeby wzmocnić odporność, bo taka jest rola witaminy D i staram się nie przemęczać :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo