Jak rozmawiać z partnerem o dzieciach?

Macie w planach powiększenie rodziny? Chciałabyś namówić partnera na dziecko? Sprawdź, jak przeprowadzić tę trudną rozmowę.
Jak rozmawiać z partnerem o dzieciach?
22.10.2013

Małgosia, lat 27, jest w związku od czterech lat. Od dwóch jest mężatką. Coraz częściej myśli o dziecku, ale nie wie, w jaki sposób poruszyć ten temat i co powiedzieć, by nie spłoszyć partnera. `Naprawdę czuję, że to dobry moment, by zajść w ciążę, jednak mój R. o tym nie wspomina i nie wiem, jak przeprowadzić o tym rozmowę. Co powiedzieć, a czego nie? Nie chciałabym, żeby się wystraszył czy poczuł przyparty do muru…` – wyznaje. O czym zatem warto wiedzieć?

Odpowiedzialna rola ojca

Prof. Longin Marianowski, autor poradnika `Od poczęcia do narodzin` przyznaje, że rola mężczyzny w wychowaniu dziecka znacznie się zmieniła. `W przeszłości kobieta miała zapewnione wsparcie i pomoc bliskich kobiet, które potrafiły zaopiekować się ciężarną, a także pomóc przy prawidłowo przebiegającym porodzie. One także pomagały opiekować się nowo narodzonymi dziećmi i uczyły tego młode matki, przekazując im przechodzące z pokolenia na pokolenie doświadczenia. Porody zwykle odbywały się w domu z udziałem akuszerki oraz kobiet mieszkających z rodzącą, a przyszły ojciec oczekiwał za ścianą. Wówczas sytuacja przyszłego taty była łatwiejsza`.

rozmowa

I dalej czytamy: `Obecnie bliskie przyszłej matce kobiety nie mają doświadczenia, gdyż same rodziły w szpitalach, o pomoc zwracały się już do lekarzy, a w dodatku wiele z nich nie karmiło piersią. Fakt, że młode małżeństwa często nie mieszkają z rodzicami, a czasem wręcz daleko od nich, powoduje, że kobieta oczekująca dziecka może liczyć przede wszystkim na siebie i na swojego męża. Z tego powodu rola przyszłego ojca stała się o wiele trudniejsza i bardziej odpowiedzialna. To od niego przede wszystkim przyszła matka oczekuje wsparcia i pomocy`.

Współczesnym mężczyznom nierzadko towarzyszy lęk o ciężarną partnerkę i o dziecko, niepokój o nią i o własne umiejętności. Warto zatem wcześniej przeprowadzić rozmowę o powiększeniu rodziny, aby dojść do zgodnych wniosków, ustalić strategię działania i przygotować się do zmian, które was czekają.

rozmowa

Rozmowa od A do Z

Jeśli chcesz przeprowadzić z partnerem rozmowę o dziecku, oto, jak się do tego zabrać i o czym pamiętać.

Nie zwlekaj w nieskończoność
Jeżeli czujesz, że nadszedł odpowiedni moment na ciążę i nie chcesz dłużej z tym zwlekać, postaraj się porozmawiać o tym z partnerem jak najszybciej. Niewykluczone, że twoja prorodzinna postawa go zaskoczy i poprosi cię o trochę czasu, zanim podejmiecie decyzję, dlatego im szybciej to przedyskutujecie, tym lepiej. Poza tym im dłużej będziesz dusiła to w sobie i zastanawiała się, w jaki sposób przeprowadzić tę rozmowę, tym gorzej ona wypadnie – bo będzie nienaturalna i wymuszona. Bądź sobą i po prostu powiedz wszystko, co leży ci na sercu. I nie układaj w głowie żadnych scenariuszy dyskusji – rozmowa powinna toczyć się swoim biegiem.

Znajdź odpowiedni moment

Często zwracamy uwagę, by na przeprowadzenie istotnej rozmowy wybrać odpowiednią porę i miejsce. Nieprzypadkowo – o takich sprawach jak ciąża nie możemy rozmawiać w pośpiechu, w przerwie między obiadem a ważnym spotkaniem. Należy starannie i z głową wybrać miejsce oraz czas rozmowy. Najlepiej zrobić to we własnym domu albo w innym miejscu, gdzie czujecie się dobrze i komfortowo. Ważne, by nikt wam nie przeszkadzał oraz by waszych głów nie zaprzątały żadne przyziemne sprawy. Dobrze jest przeprowadzić taką dyskusję na luzie, wymieniając się opiniami, broniąc własnego zdania, ale również szanując uwagi drugiej strony.

Bądź szczera i mów o sobie

Twój partner z pewnością to doceni. Zapomnij o argumentach typu: `myślę, że powinniśmy`, `wszyscy nasi znajomi mają już dzieci`, `nie ma co tego przekładać`. Dziecko to nie zabawka, po którą można sięgnąć w dowolnym momencie. Jeśli naprawdę czujesz, że chcesz zostać mamą, to właśnie w ten sposób powiedz o tym partnerowi. Zaakcentuj swoje potrzeby, emocje, odczucia, zwróć uwagę na swój punkt widzenia. Lepiej powiedzieć, że `chciałabyś mieć dziecko` niż: `czas leci, więc nie ma na co czekać`. To drugie zdanie wcale nie przekona partnera, że naprawdę tego chcesz. Dlatego bądź szczera, mów to, co myślisz i nie powołuj się na argumenty odnoszące się do innych ludzi, bo tak naprawdę nie mają one znaczenia.

Omówcie sprawy podstawowe

Dyskusja dotycząca powiększenia rodziny nie może sprowadzać się jedynie do tego, że postanowicie mieć dziecko. Bardzo ważne jest także uzgodnienie podstawowych spraw takich jak: czy wasza sytuacja zawodowa jest stabilna i czy stać was na dziecko? Czy warunki mieszkaniowe wam na to pozwalają? Czy będziecie mogli liczyć na czyjąś pomoc? Czy jesteście gotowi na zmiany, jakie wiążą się z pojawieniem się malucha? To są bardzo ważne kwestie, które trzeba przedyskutować. Może się bowiem okazać, że oboje czujecie instynkty rodzicielskie, ale wasza obecna sytuacja finansowa jest nie najlepsza, dlatego z powiększeniem rodziny powinniście jeszcze chwilę zaczekać.

Wysłuchaj racji drugiej strony

Powiedziałaś wszystko partnerowi tak jak to sobie zaplanowałaś. On już wie, że bardzo chciałabyś zajść w ciążę. Ale w tym związku jesteście we dwoje, powinnaś więc wysłuchać partnera i rozważyć jego punkt widzenia. Być może on na chłodno zwróci uwagę na pewne aspekty, które ty pominęłaś – warto więc dać mu szansę, by powiedział, co o tym myśli. A co, jeśli się okaże, że on nie zapalił się do tych planów tak bardzo jak ty? Daj mu trochę czasu. Ustalcie, że porozmawiacie o tym np. za tydzień albo miesiąc. To będzie czas dla was obojga, by raz jeszcze wszystko przemyśleć.

I jeszcze jedno: raczej nie liczcie na to, że pewnego dnia na pewno nadejdzie idealny moment na dziecko, bo zawsze znajdzie się argument, by odroczyć tę decyzję. Miejcie to na uwadze.

EPN

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2013 10:07
A mój ma już dwoje z poprzedniego związku i mówi "Ja już swoje mam, ale może kiedyś". A jak nie, to kopa w du.pę i nara. Co innego, jak partner nie chce, a co innego, jak nie może. Jeśli nie będzie chciał mi dać dziecka, to go po prostu rzucę :)
odpowiedz
Anna (Ocena: 5) 22.10.2013 21:22
Jest od 2 lat mężatką i nie wie, jak rozmawiać z własnym mężem o dzieciach?! Nie przegadali tego przed ślubem? Porażka.
odpowiedz
KATIA (Ocena: 5) 22.10.2013 16:04
OFFTOP - strasznie podoba mi się kolor dziewczyny ze zdjęcia, wiecie może jaką farbą uzyskam taki odcień ?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2013 15:37
A nas nie stać na dziecko. Nie wiem czy kiedy kolwiek będę mamą. Mam już 27 lat a jak widzę te wszystkie młodziutkie 20 letnie matki to dołuje się. Zazdroszczę że one mają swoje małe szczęście a ja nie. Jakbym była gorsza, nic nie warta. Nie zasługująca na dziecko.
zobacz odpowiedzi (1)
paula (Ocena: 5) 22.10.2013 14:19
mi sie okres spóźnia prawie tydzień nigdy tak nie miałam :P boje sie że bede w ciazy, jak nie dostane do konca tygodnia to idziemy z narzeczonym po test.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo