Syndrom PDA - kolejne naukowe pojęcie do tłumaczenia niegrzecznych dzieci

Patologiczny Syndrom Unikania Żądań.
Syndrom PDA - kolejne naukowe pojęcie do tłumaczenia niegrzecznych dzieci
22.12.2011

Po kim moje dziecko odziedziczyło tak trudny charakter?” To pytanie zadaje sobie obecnie wielu rodziców, kiedy ich latorośl bywa niegrzeczna lub agresywna. O ile jednak niektóre maluchy rzeczywiście upodabniają się pod względem osobowości do swoich matek lub ojców, o tyle czasami brak posłuszeństwa z ich strony może być objawem syndromu PDA (Pathological Demand Avoidance Syndrome). O co dokładnie chodzi?

- Cierpiące na to dzieci nie są fizycznie w stanie wykonywać jakichkolwiek poleceń – wyjaśnia serwis Sfora.pl i dodaje: - Wszelkie stawiane wobec nich żądania są sprzeczne z silniejszą, niż u zdrowych dzieci, koniecznością utrzymywania pełnej kontroli nad własną osobą.

Patologiczny Syndrom Unikania Żądań objawia się w rezultacie agresją, nieumiejętnością działania w grupie oraz wzmożoną chęcią manipulowania innymi.

- Na zdrowe dzieci, przejawiające te zachowania, działają techniki wychowawcze oparte na mechanizmach kary i nagrody, wprowadzenia rutyny oraz presja otoczenia. Na dzieci z PDA nic nie działa – podsumowują brytyjscy psychologowie.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Dziś poniedziałek, znowu do szkoły! Syndrom chronicznego zmęczenia dopada uczniów

To już istna plaga!

Ciężki dzień w biurze? Rozładuj zawodowe frustracje na niewinnym dziecku!

To normalka, że rodzice wyżywają się na dzieciach.

 

Polecane wideo

Komentarze (17)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2011 23:12
czyli teraz to rozpieszczone gówniarstwo ma świetną wymówkę...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2011 22:12
co się dzieje na tym świecie syndrom za syndromem który jest zwykłym wytłumaczeniem lenistwa i rozpieszczania dzieci. Kiedyś dzieciaki jak pobiegały po drzewach wyszalały się na dworze i przychodziły zmęczone do domu to nie były już agresywne według mnie ta cała agresja u dzieci bierze się z telewizji i komputera bo rodzicom nie chce się czasami poświęcić czasu dla swoich pociech
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2011 12:44
ja mam PDA. praktycznie od zawsze w rodzinie mówili, że jestem "wściekła od urodzenia" :D . nawet nie macie pojęcia jakie to męczące. trzeba kontrolować napady agresji , tłumaczyć sobie intencje innych ludzi. Każde "zlecenie" traktuje się jak atak na własną tożsamość. I te ciągłe problemy z dostosowaniem się do nowych sytuacji. Jestem mimo to wzorową studentką . Z roku na rok "łagodnieję":) pozdrawiam
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2011 12:02
jasne a wszystkoa sie zaczelo o dysortografii na ktora co drugi gimnazjalista ma papierek. to wszystko nic innego jak lenistwo i zaniedbania rodzicow w wychowaniu dzieci. teraz sie zaslaniaja syndromami.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2011 11:48
najpierw byście poczytali literaturę a nie krytykujecie "mądrale". ciekawe, jak Wam sie urodzi dziecko z ADHD, to zmienicie zdanie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie