Jesteś w ciąży? Uważaj podczas porodu, żeby za szybko nie odcięli dzieciątku pępowiny!

Lekarze powinni odczekać 3 minuty, zanim oddzielą noworodka od łożyska matki.
Jesteś w ciąży? Uważaj podczas porodu, żeby za szybko nie odcięli dzieciątku pępowiny!
22.11.2011

Niemal każda przyszła mama obawia się porodu. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu rodzenie dziecka jest jednym z najboleśniejszych i zarazem najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Kiedy maluch przychodzi na świat, większość matek jak najszybciej chciałaby go zobaczyć i przytulić. Okazuje się jednak, że na ten upragniony moment warto chwilę poczekać. Dlaczego?

- W zachodniej kulturze pępowinę przecina się w 30 sekund do 1 minuty po porodzie. Tymczasem przedłużenie czasu połączenia dziecka z łożyskiem matki do 3 minut znacznie poprawia stan zdrowia noworodka – tłumaczy serwis Sfora.pl.

Potwierdził to eksperyment szwedzkich położników z uniwersytetu w Umeå. Badacze przeanalizowali kondycję zdrowotną 400 maluchów, którym pępowinę przecięto dopiero po 3 minutach od porodu. Okazało się, że po czterech miesiącach życia, takie dzieci nie tylko nie cierpiały na niedobór żelaza, ale również zmniejszyło się w ich przypadku ryzyko anemii. - Jeżeli stosować zasadę 3 minut, to spośród każdego dwadzieściorga dzieci jedno uniknęłoby niedoboru żelaza – podsumowują badacze.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Ile najlepiej mieć dzieci?

Macierzyństwo można zaplanować, ale... Nie zawsze udaje się precyzyjnie przewidzieć, iloma szkrabami obdarzy nas los.

Rodzice zarażają dzieci ospą - kupują im zakażone lizaki, aby zbudować odporność

Twierdzą, że postępując tak, robią swoim maluchom przysługę.

Komentarze (42)

Ocena: 5 / 5
Jula (Ocena: 5) 03.02.2013 00:03
Dzieki Bogu Madzie rodzilam w Szwecji :) W Mölndal. Polozne cud kobiety! Glaskaly doslownie po tylku. Porod naturalny,bez ciecia,bez szwow.. Wspominam wspaniale i fakt,pepowiny nie odcieli od razu :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2012 22:27
Rodziłam 7 miesięcy temu, ból okropny. Psychika człowiekowi siada po kilku godzinach. Mój poród trwał właściwie 23 godziny także nie zbyt krótko, skurcze z krzyża... Ale nie każda mamusia tak cierpi, każdy poród jest inny, każdy ma inny organizm i inną siłę psychiki. I wiem, że 2 raz też bym to przeżyła chociaż chwilami miałam ochotę krzyczeć na całe gardło że chce umrzeć, ale nie krzyczałam, skupiałam się na oddychaniu i na nie myśleniu o bólu ale o tym co mnie czeka , o tym jak położą moją małą kopię na brzuch. Poród to najpiękniejszy dzień mojego życia, nigdy nie spotkało mnie nic piękniejszego. - samotna mama.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2012 23:02
Tutaj wpisz treść komentarza do Jesteś w ciąży? Uważaj podczas porodu, żeby za szybko nie odcięli dzieciątku pępowiny!...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2012 23:01
Jak kobieta jest w ciąży to już tak panicznie nie myśli o porodzie. Czy to sprawa hormonów, albo czegoś innego nie wie.....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2011 15:29
sluchajcie niczego sie tak nie boje jak porodu!!! przez co nie moge sie zdecydowac na maluszka a bardzo bardzo bym chciala kocham dzieci ale w ogole nie jestem odporna na bol . bole miesiaczkowe byly od zawsze moja udreka co miesiac nie moglam wytrzymac za kazdym razem biore duzo tabletek a co dopiero porod w porownaniu z miesiaczka to by bylo wyzwanie az niemozliwe jak dla mnie:(
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo