Czym karmić niemowlaka?

29 Kwietnia 2010

Najintensywniejszy rozwój dziecka następuje w pierwszych miesiącach po urodzeniu. To, jakie składniki odżywcze dostanie w tym czasie maluszek decydowało będzie o jego dalszym życiu.

Czym karmić niemowlaka?
> -->

Specjaliści do spraw żywienia zgodnie twierdzą, że pokarm matki jest najlepszym pożywieniem dla małego człowieka. Zawarte w nim substancje odżywcze doskonale zaspokajają potrzeby dziecka, gwarantując jego prawidłowy rozwój. Dieta półrocznego smyka w znaczący sposób różni się jednak od posiłków niemowlaka. Pojawiające się w niej nowe produkty, takie jak ryby, warzywa oraz owoce mają uzupełniać niedobory witamin i soli mineralnych w rozwijającym się organizmie. Nic więc dziwnego, że zagadnienia związane z karmieniem są jednym z najistotniejszych tematów wśród młodych rodziców.

Skład diety dziecka powinien być zbilansowany nie tylko pod względem ilościowym, ale także jakościowym.  Należy pamiętać, że wprowadzenie każdego nowego produktu powinno być poprzedzone konsultacją  z lekarzem pediatrą lub specjalistą do spraw żywienia dzieci, co dodatkowo pozwoli wybrać produkty najlepiej odpowiadające indywidualnym potrzebom dziecka.

Jak karmić  maluszka?

Urozmaicona oraz odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do prawidłowego rozwoju oraz wzmocnienia odporności dziecka. Według ogólnych zasad żywienia maluszek wymaga zazwyczaj od  8 do 5 posiłków na dobę. Podstawowym wykładnikiem prawidłowego karmienia u niemowląt jest przyrost masy ciała, który w cyklu tygodniowym powinien wynosić  ok. 150 – 200 g. 

Pierwszym elementem, o który rozszerza się dieta malucha są lekkie napary oraz herbatki dla niemowląt, które nie tylko gaszą pragnienie, ale także pomagają zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości, takie jakie jak kolki czy zaparcia.  Ważne jest, by takie napoje tworzyć  na bazie niskozmineralizowanej wody źródlanej, pozbawionej nadmiaru azotanów oraz sodu. Dietetycy oraz lekarze pediatrzy polecają produkty tworzone z myślą o dzieciach, posiadające odpowiednie atesty.

Dalsze wprowadzanie dodatkowych produktów można rozpocząć już po 5 miesiącu, początkowo w małych ilościach z zachowaniem kilkudniowej przerwy. Najlepiej jest podać kilka łyżeczek nowego produktu, co pozwoli zidentyfikować ryzyko wystąpienia alergii.  Dieta 6 –  miesięcznego dziecka powinna stopniowo wzbogacać się o ryby, owoce, warzywa – przeciery z marchwi oraz zupki jarzynowe bez dodatku cebuli czy czosnku.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (18)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-27 10:23:34

re: Czym karmić niemowlaka?

Też karmię piersią, jednak mimo racjonalnej i zdrowej diety lekarz zauważył u mojego malucha niedobory witamin i polecił mi suplement KiD-Vitum.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mama Oliwki
(Ocena: 5)
2015-05-31 23:42:08

re: Czym karmić niemowlaka?

Oczywiście karmić piersią jak najdłużej bo w mleku matki są wszystkie niezbędne składniki to prawidłowego rozwoju dziecka. Jedynie witaminy K mleko matki nie dostarcza dziecku dlatego powinno się ją podawać niemowlęciu do 3 miesiąca życia. Wygodna w podawaniu jest Vita K w aerozolu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Lenka
(Ocena: 4)
2015-03-14 09:35:12

re: Czym karmić niemowlaka?

Vita K podawałam do 3 miesięcy, później już tylko samo D, do pół roku nie potrzeba więcej. Jednak później pokarm już nie jest tak wartościowy i trzeba rozszerzać dietę dziecka i podawać mu dużo warzyw, źródla witamin.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Monika B
(Ocena: 5)
2015-03-02 08:41:15

re: Czym karmić niemowlaka?

Do pół roku wystarczy pierś i witamina Di K . Ja swojemu maleństwu podawałam Vita DK bo obie te witaminy można kupić w jednym opakowaniu. Jestem tradycjonalistka i jeżeli mam pokarm to wolę karmić piersią.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ehh..ludzie :)
(Ocena: 5)
2014-12-11 18:55:41

re: Czym karmić niemowlaka?

Każde dziecko rozwija się inaczej a KP czy MM nie ma aż tak wielkiego znaczenia w rozwoju jak tu niektórzy piszą. Moja mała jest na MM i waży więcej niż niejedno dziecko na KP. Wszystko zależy od genów i dziecka. A zbyt szybki rozwój i duża waga też nie są dobre dla takiego brzdąca :) Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-15 21:43:44

Wiecie, że można rozszerzać dietę niemowlaka, omijając etap papek, który dla wszystkich jest dość męczący. Chodzi mi o metodę BLW, więcej o niej można przeczytać w książce "Bobas Lubi Wybór. Nie chcesz wychować niejadka?"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-29 22:44:28

Najlepsze jest mleko matki to fakt, ale jest wiele poodow dla ktorych matki nie moga lub nie chca karmic piersia i to rowniez nalezy zrozumiec a nie w czambol potepiac.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-03 19:37:33

w jabłku jest karoten.... Może najpierw warto sprawdzić zanim napisze się jakąś mądrość od siebie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-30 00:12:06

w jabłkach nie ma beta-karotenu... masakra jakie bzdury wypisujecie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-29 21:06:24

NIGDY W ZYCIU NIE BEDE KARMIC SWOJEGO DZIECKA PIERSIĄ! TO JEST OBRZYDLIWE I WSTRĘTNE!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-13 18:05:07

ty jestes wstretna, to cos niesamowitego, jak bedziesz mnie dzieci to zobaczysz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz