Skurcze ciążowe: Jak rozpoznać ich rodzaje? PRZEJRZYSTY PRZEWODNIK

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Czy te, które pojawiają się już po porodzie, są bolesne?
Skurcze ciążowe: Jak rozpoznać ich rodzaje? PRZEJRZYSTY PRZEWODNIK
23.02.2011

W okresie ciąży, porodu, a następnie połogu kobieta odczuwa różnego rodzaju skurcze macicy. Przeczytaj, czemu one służą i co je charakteryzuje.

Skurcze ciążowe

Macica każdej przyszłej mamy musi odpowiednio przygotować się na wysiłek, który czeka ją podczas porodu. Właśnie dlatego włókna mięśniowe, z których jest zbudowana, systematycznie rozciągają się z tygodnia na tydzień. Dzieje się tak wraz ze stopniowym powiększaniem się maluszka w łonie matki. Gdyby nie skurcze – włókna mięśniowe byłyby coraz dłuższe i coraz słabsze, jednak dzięki takiemu treningowi zwiększają swoją objętość i stają się silniejsze.

Pierwsze skurcze ciążowe pojawiają się około 20. tygodnia ciąży i występują co pewien czas aż do momentu rozpoczęcia porodu. Na długo przed rozwiązaniem kobieta może odczuć dwa rodzaje skurczów. Mogą to być skurcze słabe i częste, zwane falami Alvareza – zazwyczaj nie są bolesne; lub skurcze dłuższe i silniejsze, zwane skurczami Braxtona-Hicksa. W tym drugim przypadku przyszła mama może czuć coś na kształt twardnienia i napinania się brzucha lub nie odczuwać żadnej z tych dolegliwości. Zarówno fale Alvareza, jak i skurcze Braxtona-Hicksa nie są powodem do niepokoju i nie stanowią oznaki rozpoczynającego się porodu. Są za to wyraźnym sygnałem, że macica przechodzi swoisty trening i „ćwiczy” mięśnie przed porodem.

Z kolei trzy-cztery tygodnie przed rozwiązaniem zaczyna się obniżać dno macicy. Towarzyszą tej czynności dwa kolejne rodzaje skurczów: ciągnięcie/pobolewanie w podbrzuszu lub skurcze przepowiadające. W pierwszym przypadku obniży się nie tylko dno macicy, ale także brzuszek przyszłej mamy – dzięki czemu łatwiej będzie jej oddychać. Natomiast skurcze przepowiadające sprawią, że włókna mięśniowe macicy przegrupują się tak, by dziecko mogło zostać „wypchnięte” na świat. W przypadku, kiedy kobieta rodzi po raz pierwszy, skurcze takie spowodują również, że główka dziecka ułoży się w odpowiednim miejscu.

poród

Skurcze porodowe

Kiedy rozpoczyna się poród, kobieta zaczyna odczuwać skurcze regularne. Będą one trwać dopóty, dopóki szyjka macicy nie rozszerzy się do odpowiedniego rozmiaru. Przyszłą mama może odczuwać tego rodzaju skurcze albo jako silny ból, przypominający ten miesiączkowy, albo jako ból rozlewający, który rozpoczyna się od okolic kości krzyżowej. Początkowo skurcze pojawiają się w odstępach 20-minutowych, potem występują już co 3-5 minut. W trakcie ich trwania macica twardnieje.

Mimo że skurcze porodowe są bardzo bolesne, dzięki nim szyjka macicy rozwiera się, a następnie dziecko może zostać „wypchnięte”. Kiedy maluch jest już na świecie, kobietę czeka jeszcze rodzenie łożyska. Właśnie wtedy pojawiają się skurcze, które powodują, że łożysko się odkleja. Kobieta jest jednak zazwyczaj tak zmęczona akcją porodową, że skurczów tych zupełnie nie odczuwa.

Skurcze połogowe

Częste i mocne skurcze pojawiają się także po porodzie – zwłaszcza podczas karmienia. Wówczas wytwarza się oksytocyna, która je wywołuje. Skurcze takie są bolesne, jednak dzięki nim macica się obkurcza i wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Powinny ustać po 2-3 tygodniach od porodu.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

WIEK NA DZIECKO: Wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa. Co się bardziej opłaca?

Część kobiet woli wcześnie urodzić i wychować dziecko, część chce najpierw coś osiągnąć i zapewnić sobie stabilizację finansową. Które robią lepiej?

Cesarskie cięcie: Czy moda na bezbolesne porody wiąże się z dużym ryzykiem?

Coraz więcej kobiet decyduje się na tę formę porodu. Na czym polega, dla kogo jest wskazana i czym może grozić?

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
antonina (Ocena: 5) 21.02.2014 02:22
skurczy porodowych nie da sie z niczym pomylić, bo bolą jak jasna cholera i nie masz żadnych wątpliwości, że to TO, ale pamiętam jak już pierwsze skurczyki traktowałam jako przedwczesną akcję porodową. lekarka uspokajała,że to normalne, żebym sie położyła na chwile wzięła coś na rozkurczenie, brałam wtedy Galospę, bo bezpieczna dla płodu i przechodziło, ale emocji było co nie miara. tak to jest jak człowiekowi zależy na czymś najmocniej na świecie, ehh. fajnie powspominać
odpowiedz
Karolina (Ocena: 5) 27.08.2013 21:40
Moim zdaniem, dziewczyna ktora napisała ze porod to poniżenie i nie ma nic gorszego- jest psychicznie chora-JAK MOZNA TAK MYŚLEĆ I WYRAŻAĆ SWOJE ZDANIE PUBLICZNIE BĘDĄC KOBIETA!!!jestes chora na głowę!!! Jestem teraz w 38 tc i nie wyobrażam sobie zeby mówić tak o dziecku(ze jest obrzydliwe) dla ktorego bicie Twojego serca jest najcudowniejszym dźwiękiem!! Dziewczyno jestes pozbawiona jakich kolwiek uczuć!! Ja będąc 20 letnia kobieta jestem dumna z tego ze jest we mnie CÓD-moja Corcia!! I noszę sie z głowa bardzo wysko!! A skoro mogla byś nie wydawać na antykoncepcje i szkoda ze nie jestes bezplodna To sie nie Ru**aj i bedziesz miała z głowy, bo nie wypbrazam sobie zeby taki potwór jak Ty nosił dziecko.. Sama ciaza nie jest przyjemna ponieważ każdy przechodzi to indywidualnie i zawsze cos przeszkadza,ale jak mozna tak myśleć o człowieku któremu sama dajesz życie!! Gdzie sie rodzą tacy ludzie jak Ty!! Teraz idź i Podziekuj swojej mamie za to ze wynosiła Cie z miłości do Ciebie a nie usunęła tak jak Ty zrobiła byś to swojemu dziecku!! Pozdrawiam Cie serdecznie środkowym palcem H*j Ci W D**e !!!
odpowiedz
aniaa (Ocena: 5) 07.08.2013 18:27
witam jestem w 37 tygodniu i mnie zaczol bolec brzuch ale ten bol jest do wytrzymania on rozchodzi sie na boki nie wiem co to oznacza bardzo boje sie ze nie rozpoznam tych wlasciwych skurczy co robic ?????????????????????
odpowiedz
mamuska (Ocena: 5) 23.06.2013 11:35
wez... nie miej dzieci i nie komentuj po glupiemu, bo szkoda tego nawet czytac co piszesz... ponizajace jest to i swiadczy o tobie jak do tego podchodzisz.,.. a nie ponizajacy jest porod, bole czy to ze sie musisz rozebrac kretynko... a dzure to masz w mozgu... pa,
odpowiedz
izzy (Ocena: 5) 24.02.2013 16:39
nie ma sie czego bac to naturalne jedna kobieta przejdzie to gorzej druga lzej i tyle jesli jest sie gotowym na dziecko to nie bedzie mialo znaczenia to cos boli czy nie... bez przesady drogie panie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo