WIEK NA DZIECKO: Wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa. Co się bardziej opłaca?

Część kobiet woli wcześnie urodzić i wychować dziecko, część chce najpierw coś osiągnąć i zapewnić sobie stabilizację finansową. Które robią lepiej?
WIEK NA DZIECKO: Wady i zalety wczesnego i późnego macierzyństwa. Co się bardziej opłaca?
20.02.2011

Trudno jednoznacznie stwierdzić, w jakim wieku kobieta powinna zdecydować się na dziecko. Nie ma reguły, która mówi, że dwudziestokilkuletnia mama będzie lepsza od tej trzydziestokilkuletniej. Albo odwrotnie. Kobiety wciąż dzielą się na te, które szybko zachodzą w ciążę, oraz te, które decyzję o macierzyństwie odkładają na później. Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach zdecydowanie więcej jest tych drugich pań. Mówi się nawet o uczuciowej rewolucji XXI wieku – teraz coraz częściej mężczyźni marzą o założeniu rodziny, a na karierę stawiają kobiety. Wiek, w którym kobieta decyduje się na pierwsze dziecko, przesunął się w ostatnim czasie aż o trzy lata (więcej na ten temat w osobnym tekście). Niemniej decyzję o posiadaniu potomstwa warto dobrze przemyśleć. Jeśli masz w planach zostanie mamą, sprawdź, czy warto się z tym śpieszyć, czy może lepiej poczekać.

Młoda mama – zalety

Gdy bardzo młoda dziewczyna zostaje matką, zwykle uważa się, że to wynik tzw. wpadki. Nie zawsze jednak jest to prawdą. Wiele dziewczyn decyduje się urodzić w młodym wieku. W Polsce co roku rodzi się około 20 tys. dzieci niepełnoletnich matek. Ale dzięki temu, gdy te kobiety kończą mniej więcej 40 lat, mają już odchowane, często dorosłe dzieci i mogą cieszyć się życiem. I jest to główna zaleta bycia młodą mamą. Ale na tym nie koniec. Kiedy jesteś młoda, masz lepsze zdrowie, więcej energii i cierpliwości niż kobieta po trzydziestce. Gdy w grę wchodzi wychowanie dzieci, ma to ogromne znacznie. Poza tym młodej mamie może pomóc... młoda babcia. Tego komfortu nie ma wiele kobiet, które decydują się na posiadanie potomstwa jako 30-, 40-latki. Poza tym młoda osoba jest spontaniczna i wiele rzeczy robi intuicyjnie – wbrew pozorom przy wychowaniu dziecka to pożądane cechy charakteru.

Młoda mama – wady

Zwykle jednak dla młodej dziewczyny wiadomość o ciąży jest przytłaczająca. I nie ma się co dziwić, bo wczesne macierzyństwo nie jest pozbawione wad. Najtrudniejsza sytuacja to taka, gdy ojciec dziecka (przeważnie również w młodym wieku) jest niedojrzały i nieodpowiedzialny. Wtedy cały ciężar wychowania malucha spada na matkę. Jest jeszcze gorzej, jeśli dziewczynę i chłopaka nie wiąże narzeczeństwo, ślub ani nawet mocna miłość... Będąc 20-latką, o stałość w uczuciach trudno, tak samo jak o deklaracje na całe życie. A najbardziej cierpi na tym dziecko. Kolejna sprawa: niedojrzałość emocjonalna matki. Oczywiście, gdy na świecie pojawia się maluch, większość dziewczyn w okamgnieniu z podlotków staje się kobietami. Jednak przeważnie nie dzieje się to tak szybko. Gdy dziewczyna jest nieprzygotowana do bycia matką i do ogromu obowiązków, które spadają na jej barki, może być jej bardzo ciężko. Wtedy bez pomocy starszych, doświadczonych osób ani rusz.

Gdy dziecka spodziewa się bardzo młoda dziewczyna, pojawia się również kwestia edukacji i pieniędzy. Nastolatka może mieć trudność z ukończeniem szkoły, a nieco starsza osoba ze skończeniem studiów. Pogodzenie wychowania dziecka ze szkolnymi obowiązkami to orka – jak sobie poradzić, przeczytasz w osobnym artykule! Pomoc innych jest wtedy konieczna. Pozostaje jeszcze kwestia pieniędzy. Sytuacja zawodowa młodych matek jest zazwyczaj nieustabilizowana, dlatego dziewczyna nie będzie w stanie sama wychować malucha. Znowu - bez pomocy bliskich się nie obejdzie.

ciąża i dziecko

Dojrzała mama – zalety

Rodzina dopytuje, kiedy zajdziesz w ciążę, bo przecież „masz już swoje lata”? Spokojnie, nie śpiesząc się z macierzyństwem, postępujesz rozsądnie. Przede wszystkim dlatego, że jesteś już dorosłą, dojrzałą emocjonalnie kobietą, świadomą swoich potrzeb i pragnień. Masz już za sobą lata szaleństw, poszukiwań, błądzenia. Można powiedzieć, że dobiłaś do portu. W twoim przypadku decyzja o dziecku jest naturalna i słuszna. Dojrzałe mamy są nauczone pracy, potrafią robić kilka rzeczy równocześnie i doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków. Dlatego gdy w końcu decydują się na dziecko, zwykle są bardzo dobrymi matkami. Jednak w przypadku dojrzałych mam, najważniejszą zaletą późnego posiadania potomstwa jest stabilizacja – zawodowa i rodzinna. Takie kobiety założyły już rodziny, mają sprawdzonych, oddanych partnerów, a także dobrą pracę i niezłą pensję. W takiej sytuacji można z powodzeniem myśleć o posiadaniu potomstwa. Zawsze o pomoc możesz również poprosić koleżanki, które uroki wychowania malucha mają już za sobą. Może nawet oddadzą ci ubranka, zabawki, łóżeczko albo wózek? Ale przede wszystkim będą ci służyć dobrymi radami.

Dojrzała mama – wady

 Również w tym przypadku ich nie brakuje. Przede wszystkim chodzi o zdrowie dziecka. I matki. Kobieta, która zachodzi w ciążę po 30. roku życia, jest bardziej narażona na powikłania. W dojrzałym wieku pojawiają się problemy z donoszeniem ciąży, krwawienia, omdlenia czy nieprawidłowe ułożenie łożyska. Po 35. roku życia wzrasta również ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa. Dojrzałe kobiety zwykle mają mniej energii niż ich młodsze koleżanki. W takim wypadku mogą zadawać sobie pytanie, czy podołają macierzyństwu. Zmęczenie przychodzi szybciej, organizm regeneruje się dłużej. Przydałaby się pomoc dziadków. Jednak zachodząc w ciążę jako dojrzała kobieta, ryzykujesz, że twoi rodzice nie doczekają wnucząt... Pamiętaj o tym – pod tym względem młode matki mają przewagę nad dojrzałymi. Pomoc dziadków jest nieoceniona przy małych dzieciach.

Dojrzałe kobiety, które osiągnęły w życiu wyznaczony sobie cel, wychowując dziecko, bardzo często są perfekcjonistkami, które obarczają się winą nawet za najmniejszy błąd w zajmowaniu się maluchem. A to nie jest dobre. Chodzi tutaj właśnie o tę wspomnianą wcześniej intuicję i spontaniczność, których młodym mamo nie brakuje. Dojrzałe kobiety dużo rozmyślają, kalkulują, zastanawiają się, co podczas wychowania dzieci nie jest potrzebne. Nie można wszystkiego rozkładać na czynniki pierwsze. Szukasz więcej informacji o późnym macierzyństwie? Zajrzyj do osobnego tekstu.

Bez względu na to, w jakim wieku chciałabyś zostać matką, do ciąży nie tylko możesz, ale wręcz powinnaś się przygotować. Sprawdź tutaj, jak to zrobić.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Jak żyją nastoletnie matki?

Poznaj historie dziewczyn, które zaszły w ciążę w bardzo młodym wieku.

Chcesz zostać matką KIEDYKOLWIEK? Obudź się, zanim będzie za późno

Naukowcy alarmują: kobietom po 35. roku życia dziesięciokrotnie trudniej niż 25-latkom zajść w ciążę.

Polecane wideo

Komentarze (108)
Ocena: 4.93 / 5
Im szybciej tym lepiej (Ocena: 3) 06.12.2017 02:40
Bez przesady, nie każdy musi być po studiach. Kazdy teraz i tak mniej więcej tyle samo zarabia, po jakiej szkole by nie byl. Lepiej mieć dzieci "odfajkowane" kiedy się jest młodą (tak do 30-stki), ma sie na to siłę i w miarę młodych dziadków do pomocy. Kariery i tak 99 z was nie zrobi i nie warto się temu poświęcać. Stabilizacja? Wolne żarty! Chyba, ze masz firmę wartą parę milionów i nieruchomości. Praca na etacie za średnią krajową to nie jest żadna stabilizacja! W każdej chwili cie mogą wyp... Trzeba mieć "małpią robotę", którą łatwo dopasować do potrzeb rodziny i bez żalu można zmienić w każdej chwili. Naturalną koleją rzeczy jest, że dzieci mają ludzie młodzi. A z naturą jeszcze nikt nie wygrał.
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 20.05.2015 22:25
Urodzilam pierwsze dziecko w wieku 18 lat.Nastepne w wieku lat 22.Nic bym nie zmienila-wspaniale maciezynstwo.Teraz mam lat 38 i planuje nastepna ciaze w niedlugim czasie.
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 18.05.2015 15:26
Ja bym sie spalila ze wstydu gdybym wpadla sobie przed slubem a zwlaszcza w mlodym wieku czyli do 25 roku zycia...po prostu zawsze negatywnie ocenialam wczesne macierzynstwo...bo mam poczucie ze jak ktos nie ma nic lepszego do roboty w wieku 18-25 lat albo nie ma wlasnego pomyslu na zycie to robi sobie dziecko ale to moje osobiste podejscie...ja wlasnie do 30 chce zajsc w pierwsza ciaze (teraz mam 28 lat)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.05.2015 12:29
mam 22 lata i dwójke dzici, prawdopodobnie jestem w ciazy z trzecim, został mi ostatni rok studiów ale wiemy z mezem ze damy rade w wychowaniu naszych pociech.
odpowiedz
a (Ocena: 5) 04.02.2015 13:29
Trzeba stabilizacji i motywacji by dokonczyc studia, uwazac by mieszanka 'dziecko-egzaminy-obowiazki domowe' nie odbily sie na relacji w mlodej rodzinie, z doswiadczenia wiem ze nie jest latwo, bylam przeszczesliwa gdy corcia miala 6miesiecy i sie obronilam i moglam byc przez nastepne 6miesiecy tylko zona i mama. Bo im wieksze dziecko tym trudniej o czas do nauki- krotsze rzadsze drzemki oraz wieksz ruchliwosc dziecka itd. Jednoczesnie rosna potrzeby finansowe przy dziecku, oczekiwania bys i ty zaczela przynosic pieniazki do domu- ALE jednoczesnie maz chce bys jako Matka dostosowala zawod i prace do prowadzenia domu-tu tez koleje ograniczenia, A z czasem dzisiejsza chec do bycia glow rodziny meza moze przerodzic sie w poczucie ciezaru, ze juz nie jest elastyczny i ze wzgledu na rodzine nie moze z dnia na dzien rzucic prace i podejmujac ryzyko rozpoczac nowa, wymarzona. Udalo mi sie dokonczyc studia, na odleglosc , mieszkamy za granica, daleko od rodziny, udalo znalezc prace tak by maz i dziecko byli zadowoleni, czuje sie hm..czuje ze spelnilam oczekiwania wszystkich i zycia ode mnie, szczesliwa jako matka przeslicznej zdrowej madrej dwulatki, a wlasne marzenia, wymarzona praca ? odkladam to caly czas na pozniej :) Dlatego jeszcze-nie-mamom polecam by pierw znalazly prace do ktorej bez problemu powroca po macierzynskim, Wtedy beda czuly sie bezpieczne i spelnione w 100%, nawet gdy partner okresla sie jako 'gotowy' :) A mlodym mamom by nie robily przerwy w studiach bez sprobownia tego polaczyc wczesniej :) na prawde latwiej z noworodkiem przy piersi niz wszedzie wspinjacym sie maluchem :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie