Cesarskie cięcie: Czy moda na bezbolesne porody wiąże się z dużym ryzykiem?

Coraz więcej kobiet decyduje się na tę formę porodu. Na czym polega, dla kogo jest wskazana i czym może grozić?
Cesarskie cięcie: Czy moda na bezbolesne porody wiąże się z dużym ryzykiem?
16.02.2011

Większość kobiet, zwłaszcza tych, które rodzą po raz pierwszy, panicznie boi się porodu (niepotrzebnie – poród bezbolesny jest możliwy!). Dlatego przed rozwiązaniem zabiegają o cesarskie cięcie, czyli zabieg polegający na rozcięciu brzucha oraz macicy w celu wyjęcia dziecka. Wiele kobiet nie może również urodzić naturalnie, a poród „na siłę” mógłby negatywnie wpłynąć na zdrowie lub życie matki. Czasem cesarskie cięcie jest konieczne, gdy np. pojawiają się zaburzenia tętna płodu, jego niewłaściwa pozycja, zakażenie wewnątrzmaciczne czy wypadnięcie pępowiny. Wskazaniami do tzw. cesarki mogą być również choroby sercowo-naczyniowe i płuc u matki, wskazania neurologiczne i psychiatryczne, patologie położnicze w obrębie macicy czy kręgosłupa.

Moda na cesarkę

W przeszłości zabieg cesarskiego cięcia stwarzał poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety oraz dziecka. Teraz jest to zabieg, którego przyszła mama może po prostu zażądać. W krajach takich jak Brazylia, Chile czy Indie co drugie dziecko przychodzi na świat właśnie w ten sposób. W Stanach Zjednoczonych na wiele sposobów promuje się naturalny poród, mimo to kobiet decydujących się na cesarkę jest bardzo dużo. W Polsce w 2008 roku aż 30 proc. porodów odbyło się przez cesarskie cięcie i jest to średnia europejska. Niekiedy już na początku ciąży wiadomo, że w konieczne będzie cesarskie cięcie. Czasem konieczność przeprowadzenia tego zabiegu pojawia się w połowie lub pod koniec ciąży. Bywa i tak, że kobieta specjalnie przynosi zaświadczenie o nadciśnieniu czy problemach z kręgosłupem, żeby urodzić poprzez cesarskie cięcie. Dlatego mówi się o modzie na cesarskie cięcie.

ABC operacji

Jak wykonuje się cesarkę? Kobieta, która ma wyznaczoną konkretną datę takiego zabiegu, musi pojawić się w szpitalu dzień wcześniej. Tuż przed operacją kobiecie zakłada się cewnik do pęcherza moczowego, podaje dożylną kroplówkę, a na sali operacyjnej znieczula się – jest to znieczulenie zewnątrzoponowe, dzięki któremu ciężarna nie odczuwa bólu, ale zachowuje świadomość. Co ważne, przez co najmniej sześć godzin przed cesarką nie należy niczego jeść ani pić. Lekarze najpierw myją skórę brzucha, a następnie nacinają jego dolną część, kolejne warstwy powłok brzusznych oraz macicę aż wyjmą dziecko. Po porodzie brzuch jest zszywany. Poprzeczne nacięcie wykonuje się zwykle nad linią włosów łonowych. Kobieta zostaje na sali pooperacyjnej przez około dobę po zabiegu. Dostaje leki przeciwbólowe, jest podłączona do kroplówki i ma założony cewnik. Cały pobyt w szpitalu czasem trwa nawet tydzień. Szwy zdejmuje się zazwyczaj po tygodniu. Po tym czasie świeżo upieczona mama powinna prowadzić umiarkowany tryb życia, ale nie rezygnować ze spacerów.

poród

Nie bez ryzyka

Należy pamiętać, że cesarskie ciecie nie jest pozbawione zagrożenia dla dziecka. Kiedy kobieta rodzi naturalnie, dziecko na świat przychodzi powoli. Przy cesarce maluch pojawia się nagle. Gdy kobieta rodzi w sposób tradycyjny, płyn wypełniający płuca dziecka wyciskany jest naturalnie i ewakuowany stopniowo przy przejściu przez kanał rodny. W przypadku cesarskiego cięcia mogą się zdarzyć zaburzenia oddechu. Powodem jest fakt, że dziecko pojawia się na świecie zbyt szybko. Ale – jak uspokajają lekarze – nie jest to ani częsty, ani bardzo poważny problem. Jednak szwedzcy lekarze doszli do wniosku, że poród przez cesarskie cięcie może zmienić DNA noworodka! Z kolei przed kilkoma miesiącami w naszym kraju głośna była sprawa pijanej lekarki z Tarnowskich Gór, która wykonując zabieg cesarskiego cięcia, skaleczyła skalpelem policzek dziecka. Oskarżona nie przyznała się do winy.

Uważaj, kobieto!

Ale cesarskie cięcie może również nieść ryzyko kobiecie. Przy cesarce umiera czterokrotnie więcej kobiet niż przy porodzie naturalnym, jednak prawdopodobnie wynika to z faktu, że taki zabieg przeprowadza się w przypadku pań, u których podejrzewa się zagrożenie życia. Jednak większość komplikacji po cesarskim cięciu jest taka sama, jak w przypadku komplikacji po każdej operacji. Główne ryzyko to zrosty w brzuchu, które skutkują bólami, cesarka często wyklucza również zabiegi laparoskopowe. Problem polega również na tym, że w przyszłości kobieta może mieć wykonywane inne operacje w obrębie brzucha (przez mięśniaki czy zmiany nowotworowe) i nie jest dobrze, jeśli wcześniej rodziła dziecko poprzez cesarskie cięcie.

Kilka szczegółów

I jeszcze jedna ważna kwestia. W Polsce, oficjalnie, nie istnieje cesarskie cięcie na życzenie. Zalicza się je do procedur medycznych ratujących życie i tylko w takich przypadkach przeprowadza się je legalnie. Jednak żaden lekarz nie został jeszcze podany do sądu, bo zdecydował się na taki zabieg. Przeciwnie – znane są przypadki podania do sądu specjalisty, który nie przeprowadził operacji cesarskiego cięcia. Na życzenie rodzić możesz jednak w prywatnej klinice, ale tutaj zapłacisz za to kilka tysięcy złotych. Warto zauważyć, że na cesarkę decydują się zwykle kobiety o wysokim statusie materialnym. Zawsze przed podjęciem takiej decyzji należy ją dobrze rozważyć.

O cesarskim cięciu możesz podyskutować na naszym forum. Zapraszamy!

Julia Wysocka

Zobacz także:

Ile kosztuje ciąża i poród?

Sprawdź, ile zapłacisz za przygotowanie wyprawki porodowej.

REKORD: Najszybszy poród świata!

Rebeca Rodwell z południowej Anglii ledwo weszła do sali porodowej, a już urodziła.

Polecane wideo

Komentarze (76)
Ocena: 5 / 5
Aga (Ocena: 5) 14.10.2018 21:58
Boże jakie bzdury. Urodziłam i przez cc i sn i zdecydowanie odradzam sn, ból straszny najgorszy jaki przeżyłam i długo dochodzilam do siebie, krocze nie chciało sie goic. Natomiast cesarska zero bólu , pełna swiadomosc, moznanie cieszyć się dzieckiem I z napięciem oczekiwać aż sie je zobaczy a nie wyć z bólu. Jeśli chodzi o ból przy cc jedynie obkurczanie macicy mnie mocno bolało ale po sn również odczuwalam ten ból. Po ccm szybko doszłam do siebie mniej więcej tak jak i po porodzie sn. Jeśli macie tylko możliwość wybierzecie świadomie cc
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2015 20:17
Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2013 19:48
ja rodzilam przez cesarki i normalnie i tak od siebie moge dodac ze jak teraz mialabym rodzic to chcialabym normalnie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.09.2012 13:22
A kim ty jesteś monix, że piszesz co kobieta powinna ,a czego nie? może sama się powinnaś douczyć, zamiast pouczać innych :/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2011 14:22
Mysle ze kazda z nas wybierze to co dla niej odpowiedniejsze, jedne nie chca sie zgodzic na bol związany z naturalnym porodem bo np wiedza ze maja mala miednice, ze rozcinanie bedzie konieczne, nie chca srac pod siebie czy sikac, inne wola miec zszyty brzuszek i pocierpiec te dwa tyg, ale przynajmniej normalnie sie zalatwiac bez infekcji okolic intymnych.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie