Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Jedz produkty bogate w magnez!

Odpowiednia dawka tego cennego pierwiastka nie tylko wpływa na zdrowie przyszłej mamy, ale przede wszystkim chroni dziecko przed poważnymi powikłaniami.
Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Jedz produkty bogate w magnez!
05.01.2011

Magnez ma znaczący wpływ na zdrowie człowieka. Stymuluje mechanizmy obronne organizmu, zapewnia prawidłowy rozwój układu kostnego oraz jest istotny w procesie skurczu mięśni, w tym także sercowego. Pierwiastek ten jest jednak szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu oraz wspomaga prawidłowy wzrost dziecka.

Objawy niedoboru magnezu

Średnie dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi u dorosłego człowieka 200 mg. Przyszła mama potrzebuje go jednak dwa razy więcej (ok. 350-450 mg na dobę). Dlaczego? Przede wszystkim wiąże się to z nudnościami, wymiotami i brakiem apetytu, które zaburzają wchłanianie tego pierwiastka. Dodatkowo zwiększone zapotrzebowanie na magnez u kobiety w ciąży jest wynikiem tego, że płód zabiera jej 8 mg cennego pierwiastka na dobę. Przyszła mama jest także często narażana na stresujące sytuacje, a one także przyczyniają się do niedoboru magnezu.

Organizm ciężarnej kobiety różnie reaguje na deficyt tego pierwiastka. Najczęstszymi objawami są skurcze łydek, zaburzenia snu, stany depresyjne, kołatanie serca, czy ogólne osłabienie organizmu. Jeśli zauważyłaś któryś z tych sygnałów u siebie, niezwłocznie skonsultuj sprawę ze swoim lekarzem. Pamiętaj także, aby wzbogacić swój codzienny jadłospis w produkty, zawierające magnez. Co zatem powinnaś jeść?

 

ciąża i dziecko

 

Produkty bogate w magnez

Koniecznie wzbogać swoje codzienne posiłki o takie składniki, jak: pieczywo pełnoziarniste, fasolę, soję, szpinak, otręby pszenne, groch czy płatki owsiane. Powinnaś także wiedzieć, że wchłanianie magnezu wspomaga obecność laktozy oraz białka zwierzęcego, a najlepsze efekty osiągniesz, dostarczając organizmowi tego pierwiastka w małych dawkach, czyli w postaci kilku posiłków dziennie.

Nie decyduj się także na przyjmowanie magnezu w tabletkach. Jest to o tyle ważne, że niemal wszystkie preparaty witaminowe dla kobiet ciężarnych zawierają ten pierwiastek, dlatego to lekarz powinien dobrać ci odpowiednią dawkę preparatu.

 

Skutki niedoboru magnezu

Długotrwały deficyt magnezu podczas ciąży może prowadzić nie tylko do przedwczesnej czynności skurczowej macicy, a w rezultacie do przedwczesnego porodu, ale przede wszystkim do tzw.rzucawki, która objawia się utratą przytomności, oczopląsem i szczękościskiem.

Z kolei u dziecka brak magnezu skutkuje powolnym przyrostem masy płodu w stosunku do wieku ciążowego.

Koniecznie jedz zatem produkty bogate w ten drogocenny pierwiastek, a wszystkie niepokojące sygnały konsultuj ze swoim lekarzem.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

 Zobacz także:

Idealne piersi u karmiącej mamy - porady i wskazówki

Czy karmienie piersią i zachowanie atrakcyjnego wyglądu biustu jest osiągalne? Jeśli zastosujesz się do kilku poniższych rad – nie będziesz w tej kwestii narzekać!

Pielęgnacja włosów w czasie ciąży – 5 ważnych zasad

W okresie ciąży włosy przyszłej mamy często są osłabione i wymagają szczególnej pielęgnacji. Zobacz, jak zadbać o nie właściwie.

 

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
Mariola (Ocena: 5) 12.05.2016 17:28
Ja zdecydowanie polecam chela-mag b6. Biorę go teraz, dlatego, że jako pierwszy preparat zaczął u mnie skutecznie działać na skurcze łydek w nocy. Wcześniej brałam 2 preparaty od 22 tygodnia ciąży przez 4 tygodnie i skurcze nie chciały ustąpić...
odpowiedz
witeczka (Ocena: 5) 25.07.2013 22:22
Ja bedąc w ciązy przyjmowałam Chelato Magnez Medica. To jest magnez w kapsułce, spokojnie 1 kapsułka zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na magnez.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.01.2011 09:17
Magnez można uzupełniać, nie tylko odpowiednią dietą, ale też pijąc odpowiednią wodę. Sporą dawkę magnezu zawiera m.in. Staropolanka. Sama przerzuciłam się na nią, kiedy w nocy budziły mnie skurcze łydek. Polecam!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.01.2011 18:29
PRZEDE WSZYSTKIM KWAS FOLIOWY JUZ PRZED ZAJSCIEM W CIAZE!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.01.2011 12:59
Przecież PŁATKI, SOJA, OTRĘBY PSZENNE są to produkty MODYFIKOWANE ! raz każą je jeść a za chwile ostrzegają by unikać bo to wszystko jest Genetycznie modyfikowane ;/ i być tu mądrym ?;/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo