Antykoncepcja po ciąży: Czy karmienie piersią wystarczy?

Kiedy maluch pojawi się na świecie, warto znowu pomyśleć o antykoncepcji. Jaka jest najlepsza metoda dla młodych mam?
Antykoncepcja po ciąży: Czy karmienie piersią wystarczy?
17.11.2010

Powrót do aktywności seksualnej po ciąży i porodzie nie jest prosty. Niedawno pisaliśmy, że na pierwszy seks po dziewięciomiesięcznej przerwie świeżo upieczeni rodzice powinni zdecydować się po około sześciu tygodniach. Z czasem jednak wszystko wraca do normy. Dlatego wcześniej warto pomyśleć o wybraniu najlepszej formy antykoncepcji, szczególnie jeśli kolejne dziecko zaplanowane jest na bliżej nieokreśloną przyszłość. To pozwala rodzicom oswoić się z nową sytuacją, jaką jest pojawienie się na świecie malucha, a kobiecie powrócić do pełni sił – każdy poród (zwłaszcza pierwszy) jest wykańczającym przeżyciem, po którym regeneracja może trwać kilka tygodni, jeśli nie miesięcy. Dobra wiadomość dla mam: po porodzie lista środków antykoncepcyjnych się wydłuża. Teraz bowiem mogą sięgnąć po takie metody zapobiegania ciąży, z których nie mogą korzystać nieródki.

Kobiety, które cenią naturalną antykoncepcję, z pewnością ucieszy fakt, że karmienie dziecka piersią hamuje owulację. Żeby ta metoda była skuteczna, trzeba karmić dziecko co najmniej sześć razy w ciągu doby z przerwami nie dłuższymi niż sześć godzin (nawet w nocy). W tym czasie maluch nie powinien ssać smoczka, a oprócz mleka mamy nie może być karmiony niczym innym. Zadaniem kobiety jest obserwacja wydzieliny z pochwy – zmiany w śluzie mogą świadczyć o tym, że znowu jest w ciąży. Pamiętaj: po porodzie zdarzają się cykle bezowulacyjne (podczas których nie można zajść w ciążę) z rozciągliwym śluzem. Jeśli kobieta nie jest pewna, czy odzyskała płodność, powinna zmierzyć temperaturę. Nagły skok o min. 0,2 stopnia – w stosunku do ostatnich sześciu pomiarów – świadczy o owulacji. Ta metoda jest jednak jedną z najbardziej nieskutecznych. Nocne wstawanie do dziecka może bowiem sfałszować wysokość temperatury u kobiety. To jednak metoda w pełni odwracalna, która nie ma żadnych skutków ubocznych. Więcej o szkodliwości różnych metod antykoncepcji w osobnym tekście.

ciąża i dziecko

Inną metodą antykoncepcji dla kobiet po ciąży jest hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-Provera). On również zawiera progestagen: hamuje owulację, rozwój błony śluzowej i – tak jak opisane wcześniej metody – zagęszcza śluz szyjkowy, stwarzając barierę dla plemników. Jest to dobra metoda dla kobiet cierpiących na choroby układu pokarmowego. Zastrzyk robi się co trzy miesiące. Niestety, z tej metody antykoncepcji nie można zrezygnować z dnia na dzień, a powrót po pełnej płodności jest możliwy dopiero po około roku od momentu jej odstawienia. Z zastrzykiem problem jest jednak taki, że jeśli organizm nie będzie go tolerował i wystąpią skutki uboczne (spadek libido, przybranie na wadze, pogorszenie cery, huśtawki nastrojów), ustąpią one dopiero po około trzech miesiącach – czyli dopiero w momencie, gdy trzeba będzie zrobić kolejny zastrzyk.

W komfortowej sytuacji są świeżo upieczone mamy, które po ciąży nie karmią piersią. One praktycznie już od momentu pojawienia się pierwszej miesiączki mogą sięgnąć po dowolną metodę antykoncepcji. Pierwsza miesiączka pojawia się po około 8-10 miesiącach po porodzie. To znak dla kobiety, że wróciła do pełnej płodności. Dla mam, które nie przechodzą przez laktację, dobra jest doustna hormonalna antykoncepcja (pigułka). Stosuje się ją co 21 dni, opakowanie kosztuje około 30-40 zł. W przypadku takich kobiet dobrą metodą zapobiegania ciąży jest również plaster antykoncepcyjny (60 zł/3 plastry). Każda młoda mama powinna jednak pamiętaj, że dobór metody antykoncepcji po ciąży trzeba skonsultować z lekarzem. Nie ma jednej, uniwersalnej metody antykoncepcji dla wszystkich kobiet. A przy okazji sprawdź, jakie są najpopularniejsze antykoncepcyjne mity.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Jak dojść do siebie po porodzie?

Powrót do formy po porodzie zajmuje około sześć tygodni. Sprawdź, jak najlepiej wykorzystać ten czas.

Antykoncepcja dla mężczyzn

Niewykluczone, że już niedługo również panowie będą łykać pigułki antykoncepcyjne.

antykoncepcja

Dobrą, nieingerującą w zdrowie metodą antykoncepcji jest prezerwatywa. Sprawdza się w przypadku par, które nie kochają się zbyt często (wiele osób twierdzi, że stosowanie prezerwatywy fatalnie wpływa na spontaniczność życia seksualnego). Trzeba zaznaczyć, że jeśli prezerwatywa jest stosowana prawidłowo, skuteczność antykoncepcyjna jest bardzo wysoka. Ale uwaga! Po porodzie wiele kobiet uskarża się na suchość pochwy. Wtedy konieczne staje się zastosowanie środka nawilżającego. I tutaj pojawia się problem. Wszystkie lubrykanty na bazie oleju niszczą lateks, nawet jeśli prezerwatywa jest gruba. W takiej sytuacji trzeba koniecznie sięgnąć po środek nawilżający najlepiej na bazie wody (lub innych nieszkodliwych substancji) albo – optymalnie – po prezerwatywę ze specjalnym środkiem nawilżającym.

Kobietom po ciąży jako dobrą metodę antykoncepcji trzeba polecić wkładkę wewnątrzmaciczną uwalniającą hormony (Mirena). Umieszcza się ją w ścianie macicy. wkładka uwalnia progestagen, który hamuje rozwój błony śluzowej i uniemożliwia plemnikom pokonanie bariery z gęstego śluzu szyjkowego, a dodatkowo upośledza ich zdolność do połączenia się z komórką jajową. Wkładkę wewnątrzmaciczną zakłada się maksymalnie na pięć lat. Po jej usunięciu w ciążę można zajść w ciągu kilku pierwszych cykli. Jest to jednak metoda kosztowna (waha się w przedziale 700-1000 zł – w tym 200-300 zł za założenie). Ten sposób zapobiegania ciąży uznaje się za najskuteczniejszy ze wszystkich.

Istnieje również wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów, która działa na podobnej zasadzie, co wkładka Mirena. Można ją założyć już po sześciu tygodniach od porodu. Tę metodę stosuje się raz na 3-4 lata, a jej skuteczność jest na porównywalnym poziomie co antykoncepcja hormonalna. Nie jest to jednak dobra metoda dla kobiet, które skarżą się na częste zapalne dróg rodnych.

W okresie laktacji lekarz jako metodę antykoncepcji młodej mamie może polecić tzw. minipigułkę (Cerazette) – to jedyna doustna metoda zapobiegania ciąży podczas karmienia piersią. Minipigułka zawiera jedynie progesteron, a jego niewielka ilość obecna w mleku mamy nie wpływa na zdrowie malucha. Minipigułka – podobnie jak wkładki wewnątrzmaciczne – zagęszcza śluz i stwarza plemnikom trudną do pokonania barierę, a dodatkowo hamuje rozwój błony śluzowej macicy. Stosuje się ją przez 28 dni bez przerwy. Opakowanie kosztuje około 40 zł.

Komentarze (18)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2013 13:40
Powyższy artykul to jedna wielka bzdura. ostrzegam, zeby sie takimi opiniami nie kierowac bo mozna sie lekko zdziwic. Karmienie piersia nie jest zadna metoda antykoncepcji. znam wiele przypadkow, kiedy kobieta karmiaca, niemal zaraz po porodzie zaszla znowu w ciaze, wiec dziewczyny uwazajcie i zasiegnijcie porady u specjalisty. Az dziw bierze, ze takie babcine stereotypy nadal sa w obiegu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2013 00:08
"Pierwszy seks po dziewięciu miesiącach przerwy"?!?!?!?!!?!?!?!?!?!? Czy Was do reszty posrało?! Przez całą ciążę bez seksu? Serio? Toż to niezdrowo dla dziecka (zestresowana i sfrustrowana mamusia szkodzi też maluchowi), a już na pewno dla związku. A karmienie piersią zapobiega przed ciążą, pod warunkiem, że karmi się w systemie buszmeńskim, tj. trzyma się dziecko cały czas w takiej jakby torbie przy ciele i może ono sobie "popijać" w odstępie ok. półgodzinnym przez mniej więcej minutę. Dzięki takiemu stałemu dokarmianiu we krwi utrzymuje się równy, stały poziom prolaktyny, która blokuje jajeczkowani. Oczywiście, taki sposób karmienia bobasa w naszej kulturze i przy naszym stylu życia raczej nie jest możliwy, a przy karmieniu kilka razy dziennie poziom prolaktyny znacznie się waha, w pewnym momencie spadając na tyle, że umożliwia uwolnienie hormonu luteinizującego i FSH, które wywołują owulację.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.12.2012 13:30
Ja używam afrodyty. Dzięki temu będę wiedziała kiedy będe mieć pierwszą owulację. Póki co cieszymy się seksem bez zabezpieczenia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2010 21:20
Bzdura wieka jest to, ze karmieni piersia zapobiega zajsciu w ciaze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2010 15:12
Matko ale wy głupie jesteście wszytskie tam pod spodem !!! Otóż pierwsza miesiaczka po porodzie pojawia sie w zależności od czasu karmienia piersią i czasu, kiedy narządy wewnetrzne kobiety beda znow gotowe aby mogło dojsc do zapłodnienia. Nie ma na to regułu, jedna kobieta karmi przez rok i dopiero po kilkunastu miesiacach dostanie okresu, inna karmi przez 2 miesiace(tak jak to bylo w moim przypadku) i miesiaczki dostałam po 4 miesiacach. A niektore z Was piszą "tabletki i już, cała tajemnica " W takim razie oświece Was drogie mało inteligentne małolatki, ktore nigdy w ciaży nie były, że kuracji hormonalnej zabrania sie stosować w czasie karmienia piersią i wtedy wlasnie powstaje problem
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo