Kiedy wrócić do życia erotycznego po ciąży?

Niedawno zostałaś mamą? Kiedy przychodzi czas na ponowną aktywność seksualną?
Kiedy wrócić do życia erotycznego po ciąży?
10.11.2010

Seks po ciąży, seks po porodzie – jakby tego nie nazwać, jest to niezwykle istotna kwestia dotycząca kobiecego zdrowia. Mówi się, że po ciąży potrzeby seksualne kobiety znacznie maleją, a wielu mężczyzn skarży się, że dla ich wybranki najważniejsze staje się dziecko. Faktycznie, gdy na świecie pojawia się maluch, może na tym ucierpieć życie seksualne obojga partnerów. Tak było w przypadku Kasi z Lublina, która przyznaje, że po porodzie nie uprawiała seksu przez trzy miesiące. Powód? Po prostu bała się bólu. – Musiałam pokonać barierę psychologiczną, a to wymaga cierpliwości – wyznaje. Z kolei Agata obawiała się, że po porodzie partner nie zaakceptuje jej blizn. – Wydawało mi się, że po zszyciu jestem strasznie oszpecona. Dopiero gdy za namową męża obejrzałam się w lusterku, okazało się, że blizna była kompletnie niewidoczna. Wtedy wszystko wróciło do normy – opowiada.

Przeczekać połóg

Żeby również w twoim przypadku po ciąży wszystko wróciło do norm, warto zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. O seksie po porodzie często mówi się, że jest jak „drugi pierwszy raz”. Chodzi o to, że zwykle jest bolesny. Dlatego każda kobieta po urodzeniu dziecka powinna powstrzymać się od uprawiania seksu przez około 6 tygodni. Tyle trwa połóg. Jest to okres, w którym dochodzi do cofania się zmian, jakie wystąpiły w organizmie kobiety podczas ciąży i porodu. Następuje wtedy m.in. obkurczanie się macicy połączone ze zmniejszeniem jej masy, gojenie ran poporodowych, ponowna aktywność jajników oraz rozpoczęcie wydzielania pokarmu przez gruczoły mleczne. W tym czasie seks może sprawiać kobiecie największy ból. Dlatego zamiast skreślać dni w kalendarzu zanim rozpoczniesz współżycie, dotknij swoich miejsc intymnych i sprawdź, czy nie sprawia ci to bólu. Jeśli wciąż odczuwasz dyskomfort, jest za wcześnie – seks będzie dla ciebie gehenną a nie przyjemnością.

Problem w głowie

Przed seksem kobietę może powstrzymywać również bariera psychologiczna. Po porodzie myśli kobiety krążą głównie wokół dziecka. Poza tym świeżo upieczona mama czuje się zmęczona, nieatrakcyjna, jest osłabiona i brakuje jej sił. A gdy dodatkowo wpadnie w depresję poporodową (więcej na jej temat w osobnym tekście), na nic starania partnera – z seksu nici! Lekarze uspokajają jednak, że to stan całkowicie naturalny, który mija po około dwóch miesiącach. Do tego dochodzi wspomniana wcześniej kwestia: lęk przed bólem. Kobiety obawiają się, że seks będzie nieprzyjemny, więc go unikają. Do tego mogą również dojść względy natury biologicznej. Po porodzie wiele kobiet może mieć problem z suchością pochwy. Konieczne staje się wtedy użycie lubrykantu, inaczej odbycie stosunku może być niemożliwe.

poród

Sesja ze specjalistą

Zanim zaczniesz kochać się po ciąży, porozmawiaj z lekarzem. Tylko specjalista może stwierdzić, czy nie ma przeciwwskazań do współżycia. Pamiętaj, że w przypadku słabo zagojonych ran, może nawet dojść do ich rozerwania. Na początku połogu nietrudno również o zapalenie rany krocza oraz zakażenie wstępujące jamy macicy. Wizyta u lekarza rozwieje wszelkie wątpliwości. Są również kobiety, które nie spieszą się do ponownego uprawiania seksu, bo... odczuwają dyskomfort przez wyciekające z piersi mleko. Z czasem jednak wszystko wraca do normy. I jeszcze jedno: nawet jeżeli czujesz się pełna życia oraz zdrowia po porodzie, a dotyk miejsc intymnych nie sprawia ci bólu, lepiej przed igraszkami kontrolnie spotkać się z lekarzem, chociażby po to, żeby wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Przyjmuje się, że kobieta może ponownie zajść w ciążę po kilku tygodniach od porodu.

Jeszcze lepiej

Jest niezwykle ważne, żeby po porodzie partner był delikatny. Początkowo seks powinien być powolny – wymyślne pozycje i gadżety erotyczne lepiej zostawić na później. Sprawdzą się tutaj klasyczne pozycje – misjonarska, kobieta na górze, na boku. Ale kobiety żądne seksu informujemy: orgazm wpływa korzystnie na powrót do formy sprzed ciąży. Dzięki szczytowaniu poprawia się ukrwienie pochwy, a jej mięśnie szybciej się regenerują. Dlatego to odpowiednia pora, żebyś zaczęła przeżywać orgazm wielokrotny. Z kolei dla kobiet, które nie wierzą, że po ciąży można ponownie mieć wilczą ochotę na seks, mamy dobrą wiadomość – niektóre panie po porodzie odkrywają nowe uroki igraszek. Przykładem tego jest Agnieszka z Krakowa. – Mój seks po porodzie jest lepszy niż przed, także w opinii mojego męża. Fakt, że przez zachwianą równowagę seksualną miałam problem z suchością, nie trwało to długo, ale wpływało na jakość stosunków. Jednak przy dzisiejszym asortymencie w aptekach wszystko da się pokonać – uważa dziewczyna.

jestem w ciąży

Mięśnie i mężczyzna

Bardzo dobre efekty po ciąży daje ćwiczenie mięśni Kegla. Dzięki temu można szybciej wrócić do formy i ponownie rozkoszować się urokami seksu. Mięśnie Kegla znajdują się u dna macicy – zaciskasz je, gdy robisz siusiu. Trening polega na naprzemiennym zaciskaniu ich i puszczaniu. Przytrzymaj przez około 10 sekund, a następnie puść. Powtórz pięć powtórzeń, systematycznie dodając sobie kolejne, aż dojdziesz do 25. Ćwiczyć możesz wszędzie – wannie, łóżku czy nawet siedząc przy biurku. Jednak mięśnie Kegla to jedno, a odpowiednia atmosfera w sypialni to co innego. Ważne jest, aby kobieta czuła się pewnie. Kluczową rolę ogrywa tutaj partner – powinien z nią porozmawiać, zapewnić jej spokój i poczucie bezpieczeństwa, a także utwierdzić wybrankę w przekonaniu, że wciąż jest dla niego najpiękniejszą i najatrakcyjniejszą kobietą na świecie. Niedobrze, gdy mężczyzna uparcie namawia partnerkę do uprawiania seksu. Powinien zrozumieć stan, w jakim się ona znajduje i pozwolić kobiecie wrócić do pełni sił w swoim tempie.

Lekarz pomoże

Może zdarzyć się również tak – choć na szczęście jest to rzadkie – że mimo upływu czasu życie intymne nie wróci do normy. Zniechęcenie do seksu może przedłużyć się u kobiety, choć winny bywa również mężczyzna. Jeśli w takim przypadku nie pomoże rozmowa, warto z problemem zwrócić się do seksuologa. Jego rolą jest ustalenie przyczyn i pomóc świeżo upieczonym rodzicom na nowo cieszyć się namiętnością. Tych, którzy obawiają się o swoje życie seksualne po porodzie, uspokajamy: prędzej czy później wszystko wraca do normy. Dlatego warto podkreślić, że dla partnerów jest to również dobry sprawdzian dla związku.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Seks w ciąży – prawdy i mity

Czy w ciąży spada libido? Jak chronić piersi? Kiedy wstrzymać się od igraszek? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Bezbolesny poród jest możliwy!

Oto sposoby na zmniejszenie bólu towarzyszącego porodowi.

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2010 01:12
Chcialam powiedziec ze nie ma nic piekniejszego nizeli urodzic dziecko. Nie mam nic do adopcji bo tym dziecia napewno potrzebny jest dom, ale niech sie zajma tym osoby ktore nie maja tej przyjemnosci urodzic wlasnego malucha. a Co d tematu nie mam zdania. Mam 15 lat.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2010 08:41
do osób które piszą w komentarzach że właśnie dlatego nie chcą mieć dzieci i że adoptują albo ktoś im urodzi dziecko. Nigdy nie słyszałam większej głupoty. Albo musicie być strasznie młode albo strasznie zacofane i nie uświadomione. Po pierwsze to seks w czasie ciąży nie ulega zmniejszeniu intensywności, odkrywacie siebie na nowo, poznajecie całą masę nowych pozycji, partner okazuje wam wtedy więcej zrozumienia i to dla niego jest super wyzwaniem sprawienie Ci mega przyjemności mimo brzuszka który w łóżku wydaje się 'znikać'. Po prostu się go nie zauważa, jeśli seks jest dobry. A co do powrotu do seksu po porodzie to znam kobietki które zaczęły go uprawiać już po kilku tygodniach 4-6. Fakt, powoli i delikatnie ale nie narzekały na żadne zmiany w sobie. Wszystko wraca idealnie do normy a czym mama młodsza tym trudniej po niej poznać że w ogóle urodziła. Dlatego zanim zaczniecie pisać że wolicie adoptowane dziecko zastanówcie się 2 razy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2010 22:17
wtedy kiedy masz na to ochote, Twoj organizm wie najlepiej :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2010 14:50
nie chcę mieć dzieci, wolę kochać się częściej:]
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2010 14:48
całkiem ciekawy artykuł.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo