CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Cukrzyca u przyszłej mamy

Cukrzyca w ciąży to nie wyrok, ale musisz teraz o siebie szczególnie zadbać. Zdrowy, indywidualnie dobrany jadłospis oraz regularne wizyty u diabetologa to podstawa!
CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Cukrzyca u przyszłej mamy
28.04.2010
> -->

Cukrzyca ciężarnych, mimo że w większości przypadków ustępuje po porodzie, jest poważnym zagrożeniem dla matki i dziecka przez cały okres dziewięciu miesięcy. Lekarz może wykryć cukrzycę przy pomocy analizy poziomu  glukozy w surowicy.

Tego typu pomiar przeprowadza się dwukrotnie - na początku pierwszego oraz pod koniec drugiego trymestru. Drugie badanie to tak zwany test obciążenia glukozą, który może ostatecznie potwierdzić cukrzycę ciążową. Podczas każdego badania powinnaś być na czczo – wtedy pielęgniarka pobiera pierwszą dawkę krwi, a po upływie godziny podaje wodę z dodatkiem 50 g glukozy i ponawia pomiar.

W sytuacji, gdy wyniki badania okażą się niepokojące (czyli będą wynosić powyżej 200 mg/dl), lekarz zleca wykonanie kolejnego pomiaru, tym razem z podaniem 75 g glukozy, po upływie 2 godzin. Jeśli wynik ponownie będzie nieprawidłowy, specjalista diagnozuje cukrzycę ciążową.

 

> -->

Zagrożenie dla mamy i maluszka

Specjaliści podkreślają, że cukrzyca w okresie ciąży to tzw. cukrzyca utajona, która ujawnia się  w sytuacji dużego wysiłku fizycznego oraz stresu. Pojawia się, gdy za sprawą wzmożonej pracy hormonów łożyska, organizm przyszłej mamy produkuje mniej insuliny, w efekcie czego poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, ale nie może ona zostać w żaden sposób wykorzystana ani przez matkę, ani przez rozwijającego się w brzuchu malucha.

Statystycznie,  tego typu zaburzenia pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, u jednej kobiety na sto. Nie można ich jednak bagatelizować, bo duży wzrost albo spadek stężenia glukozy we krwi stanowi nie lada zagrożenie dla ciężarnej oraz jej dziecka:

1. Zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, stanu przedrzucawkowego (objawia się podwyższonym ciśnieniem i obecnością białka w moczu; może prowadzić m.in. do nieodtlenienia płodu albo odklejenia się łożyska) oraz cesarskiego cięcia.

2. Może skutkować śpiączką cukrzycową (w przypadku wzrostu poziomu glukozy) albo hipoglikemiczną (przy okazji spadku).

3. Grozi makrosomią płodu, czyli nadmiernym przyrostem masy płodu w stosunku do wieku płodowego. Oprócz tego, istnieje większe zagrożenie kwasicą u płodu, obumarciem wewnątrzmacicznym oraz wadami wrodzonymi serca i cewy nerwowej.

> -->Jak leczyć?

Aby uniknąć komplikacji, przez cały okres ciąży powinnaś przebywać pod czujnym okiem poradni diabetologicznej. Tam otrzymasz bezpłatny gleukometr do codziennego (i-co ważne-bezbolesnego) badania poziomu glukozy we krwi. Specjalista zaleci ci również stosowanie odpowiedniej diety – spożywanie 5-6 posiłków dziennie oraz unikanie przerw między nimi. Nie będziesz również mogła jeść słodyczy oraz produktów zawierających duże ilości cukru. Szczegółowy jadłospis diabetolog opracuje dla twoich indywidualnych potrzeb oraz trybu życia. Jednak, jeśli mimo ścisłego przestrzegania diety, poziom glukozy się nie ureguluje, niezbędne mogą okazać się zastrzyki z insuliny.

Wyjątkowy poród

Jeśli cierpisz na ciążową cukrzycę, musisz się liczyć z tym, że ostatni miesiąc ciąży możesz spędzić w szpitalu. Dzieje się tak szczególnie w przypadku kobiet, u których poziom glukozy pozostaje wysoki mimo wprowadzonego leczenia. Ponadto, istnieje ryzyko, że dziecko będzie ważyło nawet 5 kg, a lekarze, aby zapobiec komplikacjom, sztucznie wywołają przedwczesny poród albo zdecydują się na cesarskie cięcie. Mimo to, nie powinnaś przejmować się na zapas – jeśli będziesz się prawidłowo odżywiać, jest szansa, że urodzisz siłami natury.

Po rozwiązaniu

Cukrzyca ciężarnych zazwyczaj ustępuje po porodzie. Aby uniknąć nawrotu choroby, w trakcie połogu należy stosować odpowiednią dietę, zredukować masę ciała oraz regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi. Musisz się jednak liczyć z tym, że cukrzyca może dać o sobie znać przy okazji kolejnej ciąży albo w późniejszym wieku. Aby tego uniknąć, pilnuj swojej wagi, nie objadaj się słodyczami i staraj się dużo ruszać.

Gabriela Mostowicz-Zmanehoff

Zobacz także:

Jak ubiegać się o becikowe?

Jeśli spodziewasz się dziecka lub dopiero je planujesz, po urodzeniu będą przysługiwać ci pieniądze z budżetu państwa.

Dzieci urodzone po ślubie LEPIEJ SIĘ UCZĄ!

 Są grzeczniejsze, zdrowsze, mają lepsze oceny i…

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Kasia (Ocena: 5) 22.09.2016 11:46
Dziewczyny a czy w ciązy można brac taki preparat jak InsulVitum? wiecie może, cukier wychodzi mi na granicy i się zastanaiwam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2011 22:52
CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ: Wg tzw. NISKICH węglowodanów, tj. do 26% wzrostu, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki POWODUJĄ we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki WW węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają JAKOŚCI !!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.04.2010 04:20
Dziewczyny. Nie bójcie się ciąży. Kobiety z cukrzycą kilkadziesiąt lat temu decydowały się na dzieci. A należy pamiętać, że ani opieka lekarska nie była na takim poziomie, a insulinę zwierzęcą podawano niezbyt przyjemnym sprzętem. Teraz są pompy, co znacznie ułatwia samokontrolę. My twarde baby jesteśmy. Jak chcecie pogadać(o cukrzycy i nie tylko;): edzia118@op.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2010 18:05
ja tak samo. mam 19 lat i od 2,5 roku mam cukrzyce typu pierwszego. Ciąża tez trochę mnie przeraza ze względu na zdrowie dziecka. Chciałabym, zęby dziecko sie dobrze rozwijalo, bo jak wiadomo to najważniejsze, no i zeby nie bylo obciążone genetycznie bo nie chcialabym zeby tak jak ja musialo tak sie pilnowac. Jednak z rozmow, i wypowiedzi ciezarnych z cukrzyca dowiedzialam sie ze troche wieksza samokontrola i odpowiedni styl zycia w czasie ciazy mogą zdzialac cuda. Podobno gdyby kazda kobieta miała tyle samozaparcia do utrzymywania dobrych poziomow cukrow w normalnym zyciu jak podczas ciąży, to powikłań nie byłoby i za 100 lat :) Także moje słodkie kobietki, wszytsko przed nami :) Mimo cukrzycy i macierzyństwo jest nam pisane :) wszystko zalezy tylko od nas :) jesli chce kots pogadac to iza9119@wp.pl :) pozdrawiam, Iza
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.04.2010 17:46
Cukrzyca w ciązy wiąże się z pewnymi komplikacjami - trzeba bardzo dbać o dietę a w niektórych przypadkach (tak jak to było u mnie) konieczne jest stosowanie insuliny. Jednak dzięki odpowiedniemu prowadzeniu przez diabetologa i ja i moje maleństwo przeszliśmy przez wszystko bez większych komplikacji - synek urodził się z prawidłową wagą (3480) i bez konieczności interwencji lekarza a ja już po 24h od porodu miałam prawidłowe poziomy cukrów :) Więc jeśli wykryją u Was cukrzycę ciężarnych - nie załamujcie się, wszystko może skończyć się szczęśliwie :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie