CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Podwójne szczęście, podwójne wyzwanie!

Bliźniacza ciąża wymaga szczególnej dbałości o zdrowie swoje i maluszków. Dowiedz się, jak zatroszczyć się o siebie w tym wyjątkowym okresie!
CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Podwójne szczęście, podwójne wyzwanie!
21.04.2010
Na początek mamy dla ciebie niezwykłą nowinę. Jeśli jesteś w podwójnej ciąży, należysz do grona prawdziwych szczęściar! Bliźniaki rodzą się tylko raz na osiemdziesiąt porodów, a wiele kobiet marzy o tym, aby za jednym zamachem urodzić dwójkę maluszków, odchować je i bez zobowiązań wrócić do pracy. Jednak bliźniacza ciąża to nie tylko podwójna radość, ale i podwójne wyzwanie. Jak o siebie zadbać w tym szczególnym okresie?

Odpoczynek razy dwa

Każdy ginekolog jest w stanie stwierdzić bliźniaczą ciążę około 6 tygodni po terminie ostatniej spodziewanej miesiączki. Mimo że pierwszy trymestr przebiega bardzo podobnie jak w przypadku normalnej ciąży, już wtedy powinnaś więcej odpoczywać, wprowadzić zmiany do jadłospisu oraz unikać wyczerpujących aktywności.

Zaleca się, aby od 13. tygodnia ciąży kobiety spodziewające się bliźniąt częściej odwiedzały ginekologa i regularnie robiły USG. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy dzieci mają wspólne łożysko lub worek owodniowy, a w efekcie wzrasta ryzyko nierównego rozwoju. Powinnaś wtedy dbać o zwiększenie przepływu krwi przez łożysko, która umożliwi idealne dotlenienie i odżywienie maluchów. W tym celu ucinaj sobie drzemki w ciągu dnia, najlepiej w pozycji horyzontalnej. Regularny odpoczynek dobrze wpłynie także na twoje nogi. Narażone na większy ciężar niż zwykle, mogą puchnąć i boleć, a w skrajnych przypadkach możliwe jest pojawienie się żylaków oraz obrzęków. Aby tego uniknąć, jak najwięcej odpoczywaj, zapewnij sobie spokojny, ośmiogodzinny sen i kilka razy dziennie unoś nogi do góry.

Nie oznacza to oczywiście, że w czasie ciąży nie możesz uprawiać sportów. Wręcz przeciwnie – lekarze zalecają mamom spodziewającym się bliźniaków regularny ruch. Bez obaw możesz chodzić na basen -  pływanie czy aquaaerobik to sporty wręcz wskazane dla kobiet w ciąży, ponieważ relaksują i skutecznie rozluźniają mięśnie. Jednak aby nie doszło do zakażenia dróg rodnych, do każdej kąpieli zakładaj tampon, a po wyjściu z basenu używaj maści przeciwgrzybicznej. Twój nastrój i kondycję poprawi również joga - doskonale przygotuje cię do porodu i pomoże odzyskać kontrolę nad ciałem, szczególnie jeśli miewasz bóle pleców, czujesz się spięta i zmęczona. Możesz również poszukać specjalnych zajęć gimnastycznych organizowanych w fitness klubach czy szkołach rodzenia. W całym okresie ciąży powinnaś wykonywać lekkie ćwiczenia, które wzmocnią i uelastycznią mięśnie oraz pomogą utrzymać dobrą formę fizyczną.

Jeść za trzech…

Przybieranie na wadze podczas ciąży to w pełni normalny, zdrowy objaw, ale jako mama nosząca dwoje maluchów musisz być przygotowana na to, że już w 8. miesiącu będziesz ważyć tyle, co inne kobiety tuż przed porodem. Z drugiej strony mitem jest, że w bliźniaczej ciąży przybywa nawet kilkadziesiąt kilogramów. Jeśli będziesz się zdrowo odżywiać,  twoja waga dodatkowo zwiększy się jedynie o ciężar drugiego dziecka. Zrezygnuj więc ze słodyczy i tuczących przekąsek (fast foodów, białego pieczywa), a jedz jak najwięcej ryb, świeżych warzyw i owoców oraz chudego mięsa. Tłumaczenie „jem za troje” nie ma zupełnie racji bytu, a jedyne, czego powinnaś teraz więcej dostarczać  swojemu organizmowi, to witaminy, żelazo, wapń, a przede wszystkim kwas foliowy.

Pierwszy krzyk

Ze statystyk wynika, że nawet 75% bliźniaczych ciąż kończy się  przedwczesnym porodem, dlatego torbę z rzeczami niezbędnymi do szpitala warto spakować już kilka tygodni przed spodziewanym terminem rozwiązania.  Może również zdarzyć się tak, że w szpitalu spędzisz cały ostatni trymestr ciąży, dlatego do szkoły rodzenia zapisz się już około 20. tygodnia.  

Pamiętaj także, że Bliźniaki nie zawsze rodzą się przez cesarskie cięcie. Jeśli maluszki są w położeniu główkowym, istnieje duża szansa, że przyjdą na świat siłami natury. Sam poród trwa w takim przypadku niemal tyle samo co poród pojedynczy, a drugie dziecko rodzi się w odstępie około 20 minut po narodzinach pierwszego. Przygotuj się jednak, że dłużej potrwa faza parcia, gdyż kobiety w bliźniaczej ciąży mają słabsze skurcze. W takich sytuacjach lekarze podają pacjentce oksytocynę, która przyspiesza akcję porodową i pozwala zwiększyć intensywność skurczy.

Gabriela Mostowicz-Zamenhoff

Zobacz także:

Ciąża bez tajemnic: Ile można przytyć przez 9 miesięcy? (SONDA) 

Sprawdź, co jeść i w jakich ilościach, żeby w ciąży i po rozwiązaniu nie wyglądać jak balon. 

Ciąża po ciąży. Jak o siebie zadbać?

Dowiedz się, jak zaplanować jedną ciążę po drugiej!

 

Polecane wideo

Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2011 13:53
Jestem mamą bliźniaczek:-) Bardzo szczęśliwą mamą! Przyszłe mamy nie bójcie się to naprawdę wygrany los na loterii. Jedynie ciąża faktycznie w ciągłym strachu, pod szczególnym nadzorem..fakt całą prawie przeleżałam, miałam szewek, i dwa pobyty w szpitalu...Ale wszystko dobrze się skończyło. Przytyłam tylko 14 kg, wyglądam jak każda inna kobieta po ciąży.Nie bójcie się tego!!! A teraz każdego dnia dziękuję za tak ogromne szczęście.. patrzeć jak się zaczepiają, smieją do siebie i głaskają..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2010 16:31
moj chlopak chce miec blizniaki ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2010 21:50
ja jestem mamą bliźniąt ,parki ;))) "dwoje wspaniałych" tak je nazywam :) i chć nieraz jest cholernie ciężko,to jedno wiem na pewno ,nie zamieniłabym tej ciąży na pojedynczą !!! Dziewczyny te które maja bliź...na pewno zgodzą się za mną.Pozdrawiam wszystkie mamy:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2010 23:13
ja mam braci bliźniaków pawel i piotr , wszyscy mówi ja tez będe chciala bliźniaki ale nieźle wam dadza popalic ;!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2010 21:04
ja jestem z bliźniaków:) mam brata :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie