Ciąża bez tajemnic: Ile można przytyć przez 9 miesięcy? (SONDA)

Ile powinna wskazywać waga w miarę upływu ciąży? Czy przybranie 20 kilogramów jest normalne? Jak się odżywiać, by dzidziuś rósł w siłę, a biodra nie obrastały tłuszczem?
Ciąża bez tajemnic: Ile można przytyć przez 9 miesięcy? (SONDA)
10.03.2010

Przybieranie na wadze podczas ciąży, to w pełni normalny, zdrowy objaw. Najlepiej ważyć się regularnie (lekarze sugerują raz w tygodniu) oraz wyniki zapisywać w notesie, a później konsultować je z ginekologiem lub położną. Doktor zresztą także będzie cię ważył i wpisywał zgromadzone dane do karty ciąży.

Na początku, w pierwszych trzech miesiącach ciąży nie powinnaś zbyt wiele przytyć, około kilograma lub dwóch. Niewykluczone jednak, że schudniesz, a to w efekcie… wymiotów. Nie przesadzaj wówczas z jedzeniem, bo nabyte w początkowych tygodniach kilogramy nie sprawią, że dziecko urośnie szybciej czy będzie zdrowsze, ale odłożą się w twoim ciele.

Tłumaczenie „jem za dwoje” nie ma zupełnie racji bytu. Od czwartego do szóstego miesiąca przyszłe mamy zwykle przybierają na wadze około sześć kilogramów (po dwa na każdy miesiąc). W ostatnim trymestrze normalnym zjawiskiem jest przyrost dodatkowych 4 albo 6 kilogramów.

Jak to możliwe, że dziecko waży jedynie 3-4 kg, a my tyjemy ponad 10? Na ciążowe kilogramy składa się więcej składników niż nasz maluch. Poradnikzdrowie.pl wyjaśnia,  że już na początku ciąży zaczynają rosnąć piersi i powiększa się macica. W organizmie płynie więcej krwi, więcej jest też innych płynów ustrojowych. Potem wykształca się łożysko, które utrzymuje dziecko przy życiu.

Dzieciaczek otoczony jest płynem owodniowym, chroniącym go przed urazami. Na pośladkach, biodrach i udach pojawia się grubsza warstwa tłuszczu – to zapewnia mamie i dziecku zapasowe źródło energii. Wszystkie te zmiany są więc uzasadnione, nawet przyrost tkanki tłuszczowej! Po urodzeniu dziecka od razu ubędzie więc  ok. 6 kg!

Zbyt mały przybór wagi może spowodować, że dziecko przyjdzie na świat z niską masą urodzeniową (poniżej 2500 g), a takie dzieci częściej chorują – zarówno w niemowlęctwie, jak i w wieku późniejszym. Zwiększa również prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego.

Z kolei, gdy waga kobiety ciężarnej urośnie nadmiernie, wzrasta ryzyko powikłań: cukrzycy ciążowej, nadciśnienia indukowanego ciążą, porodu przedwczesnego czy cesarskiego cięcia. Duży przyrost wagi wiąże się też po prostu z większą niewygodą (bóle pleców, szybsze męczenie się, obrzęki), no i trudniejszym powrotem do sylwetki sprzed ciąży.

Więcej przybierają na wadze palaczki, które rzuciły nałóg dopiero wtedy, gdy dowiedziały się o swoim odmiennym stanie, oraz przyszłe mamy, które przekroczyły 30. rok życia. Jeśli zaliczasz się do którejś z tych grup, starannie dbaj o swoje menu. Oczywiście, nie ma teraz mowy o odchudzaniu, ale jedz z głową, unikając pustych kalorii, i staraj się zażywać ruchu – dużo spaceruj, gimnastykuj się (jeśli nie ma przeciwwskazań). Nie wykazano zależności, że jeśli kobieta dużo przytyje w ciąży, to urodzi dziecko z dużą masą urodzeniową (powyżej 4 kg). Wielkość noworodka jest uwarunkowana przede wszystkim genetycznie.

Uwaga!

Jeśli spodziewasz się bliźniąt, twoja waga może się zwiększyć jedynie o ciężar drugiego dziecka. Także więcej mogą przytyć bardzo szczupłe kobiety, nawet 17 kg. Panie z nadwagą powinny natomiast uważać – w ich przypadku najlepiej nie przekraczać granicy dziesięciu dodatkowych kilogramów.

PAMIĘTAJ, WAŻNIEJSZE OD TEGO ILE JESZ, JEST TO CO JESZ!

Dietetyczna ściąga przyszłych mam (na podstawie M jak Mama, nr 3/2010):

Czego unikać?

Konserwowanych warzyw, zupek w proszku, gotowych zup w kartonach, soli, słonych przekąsek (chipsy, paluszki), ryb z puszki, podsuszanych oraz mocno wędzonych wędlin, pasztetów, krojonych wędlin w folii, mięs gotowych do pieczenia, konserwowanego pieczywa w folii, płatków śniadaniowych (szczególnie tych w polewie), słodzonych soków owocowych, napojów gazowanych, jogurtów, słodyczy, nadziewanych czekoladek.

Co kupować i jeść?

Świeże warzywa, mrożone mieszanki warzywne na zupę, przyprawy ziołowe, ziarna słonecznika, pestki dyni, migdały, świeże ryby (najlepiej przyrządzić je na parze), szynkę dobrej jakości, pieczone mięsa, świeże pieczywo, płatki owsiane i jęczmienne, świeże soki jednodniowe, woda mineralna, naturalne twarożki, świeże i suszone owoce (pamiętaj o ich umyciu!), gorzką czekoladę.

Artykułów z cyklu CIĄŻABEZ TAJEMNIC szukajcie na Papilocie  w każdą środę. W zeszłym tygodniu wyjaśniałyśmy, jakie sporty można uprawiać w stanie błogosławionym.

Gabriela Mostowicz - Zamenhof

Zobacz także:

W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę zdaniem Polek?

Ambicja nie pozwala nam odpuścić i „stanąć przy garach” z bobasem pod pachą i wałkami na głowie.

REKORD: Najszybszy poród świata

Do szpitala dojechali około dwie godziny później. Rebeca zdążyła usiąść na wózku i wejść do windy wraz z mężem, pielęgniarką i przypadkową osobą.

Polecane wideo

Komentarze (100)
Ocena: 5 / 5
Dietetyk online (Ocena: 5) 26.02.2019 17:02
Moja znajoma z siłowni poleciła mi Foodwise i szczerze mówiąc uważam, że nowa dieta ułożona specjalnie dla mnie działa fantastycznie - masz jedną, telefoniczną konsultację miesięcznie z dietetykiem klinicznym, swoje wyniki badań regularnie ładujesz na profil na stronie internetowej. Od niedawna też regularnie czytam artykuły, które publikują, bo są naprawdę super - https://www.foodwise.pl/zdrowa-rozrywka W sumie to nawet lepsze niż mój stacjonarny dietetyk, bo nie musze do niego jeździć. Wszystko sprawniej i taniej.
odpowiedz
Ona28 (Ocena: 5) 23.09.2015 10:04
Jestem w 30tyg,ostatnio lekarz pytał jaka byłam ja i mąż jak się urodziliśmy(czy nie byliśmy wcześniakami)... Zmartwiło mnie to trochę ,choć powiedział,ze maluszek waż ok 1.5kg. Ja urodziłam się z wagą 2.300 i każdy mowił mojej mamie ,ze nie przeżyje bo za malutka i za drobna jak na normalny poród w terminie. Za 3 tyg,kolejna wizyta i już czekam z niecierpliwością aby zadać parę pytań związanych z wagą. Przed ciążą ważyłam 75 kg, teraz 82:) Jestem wysoka i widać mi tylko brzuszek. Pozostał jeszcze niecałe 10 tyg. nie wiem co to będzie:) Mam tylko nadzieję ,że Bartoszek nabierze tłuszczyku i będzie wszystko w porządku. Pozdrawiam wszystkie wytrwałe mamy:)
odpowiedz
sabi (Ocena: 5) 18.08.2015 10:54
ja w całej ciąży przytyłam 2 kg moje dziecko urodziło sie 3.750 kg teraz aktualnie przytyłam 7 kg po ciąży
zobacz odpowiedzi (1)
Monika (Ocena: 5) 11.02.2015 10:54
Jestem w 31 tygodniu ciąży przytyłam 12 kg mam 156 cm wzrostu i ważę teraz 75 kg czy to bardzo dużo? To moja pierwsza ciąża i boję się że to zostanie a przed ciążą schudłam 18 kg
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.08.2013 19:13
mam 23 lata i 156 cm .Jestem w 8 miesiącu ciąży a przytyłam tylko niecałe 5 kg jem normalnie boje sie ze to za mało
odpowiedz

Polecane dla Ciebie