Zaszłam w nieplanowaną ciążę... Jak powiedzieć o tym partnerowi?

To trudna sytuacja dla obu stron.
Zaszłam w nieplanowaną ciążę... Jak powiedzieć o tym partnerowi?
Fot. iStock
14.12.2019

Nieplanowana ciąża może być ogromnym szokiem dla obu stron. Kobietom szczególnie ciężko jest powiedzieć o niej partnerowi, nie wiedzą, jaka będzie jego reakcja i czego mają się spodziewać. Ten strach sprawia, że kobiety albo w nieskończoność odkładają rozmowę i wciąż czekają na "lepszą" okazję albo robią to w kompletnie nieodpowiednim momencie. Psycholodzy zdradzają najlepszy sposób na rozmowę o nieplanowanej ciąży.

Zobacz też: „Zaszłam w nieplanowaną ciążę. Wtedy mój partner…” (3 historie, które wydarzyły się naprawdę)

Jak powiedzieć partnerowi o nieplanowej ciąży?

Zanim przekażesz tę wieść ojcu dziecka, daj sobie czas na opanowanie emocji i oswojenie się z nową sytuacją. Kiedy będziesz czuła się spokojna, rozmowa pójdzie zdecydowanie łatwiej. Następnie musisz zadać sobie kilka ważnych pytań: jak czujesz się z tą wiadomością? czy jesteś gotowa na dziecko? czy cieszysz się, że zostaniesz mamą? jak zmieni się Twoje życie? jak zmieni się życie waszej dwójki? jak planujecie wychować dziecko? Po przetworzeniu nowej rzeczywistości i poukładaniu sobie w głowie najważniejszych rzeczy, przychodzi czas na rozmowę z partnerem.

Jak wybrać ten odpowiedni moment? Na pewno doskonale znasz swojego partnera, wiesz, co go drażni i kiedy lepiej nie zaczynać poważnej rozmowy. Wybierz dzień, w którym będzie zrelaksowany i w dobrym humorze, nie rób tego po całym dniu pracy. Postaraj się zachować spokój i przekazać mu tę wiadomość. Nieplanowana ciąża jest ogromnym zaskoczeniem i szokiem, dlatego Twój partner może zareagować wręcz rozpaczliwie. Musisz być na to gotowa, ale nie nastawiaj się negatywnie.

Pamiętaj, aby dać mu czas na przetworzenie. Zamiast od razu wyrzucać z siebie emocje, zachowaj spokój i nie wkładaj mu słów do ust. Ludzki mózg jest tak zaprogramowany, że często sugerujemy się emocjami innych. 

fot. unsplash

Pierwsze słowa mogą okazać się dla Ciebie krzywdzące, jednak weź na to poprawkę i pamiętaj, że emocje biorą górę. Dajcie sobie czas, a kiedy oboje uspokoicie się i oswoicie się z sytuacją, może się okazać, że dzień, w którym zostaliście rodzicami będzie najpiękniejszy w Waszym życiu.

Powodzenia!

Zobacz też: Młody tata towarzyszył żonie na porodówce. Podsumował to mocnym wpisem

Nie chcą ukrywać, co zrobiła z nimi ciąża. Inne matki mają im to za złe
Nie chcą ukrywać, co zrobiła z nimi ciąża. Inne matki mają im to za złe - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (13)

Ocena: 4.69 / 5
gość (Ocena: 5) 14.12.2019 18:15
Powiedzieć normalnie. Chyba informacja o dziecku powinna ucieszyć. Jak się nie zabezpieczaliście bądź słabo to i tak ciąża była planowana. Takie są konsekwencje seksu. Dorosła osoba powinna być tego świadoma.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 14.12.2019 17:15
Co to za związek, gdzie kobieta boi się powiedzieć mężczyznie o ciąży? Jak się chciało seksu to trzeba brać pod uwagę ciążę
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.12.2019 16:58
Spytaj go, co chce dostać na dzień ojca.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.12.2019 10:47
I moze jeszcze trzeba go przeprosic za to? Rozumie, ze kobieta ma obowiazek wziac wszystko na klate a facet, który ma byc oparciem dla kobiety w kazdej sytuacji musi miec specjalna forme traktowania, bo nie daj Boże sie zdenerwuje albo co gorsza... wystraszy....
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 14.12.2019 10:11
Ja wiem jak: jestem w ciąży. (Nie ma za co.)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie