Ginekolog wyjaśnił, dlaczego kobiety rodzą przez cesarskie cięcie. Rozpętał burzę

Bardzo kontrowersyjna teoria.
Ginekolog wyjaśnił, dlaczego kobiety rodzą przez cesarskie cięcie. Rozpętał burzę
Fot. iStock
15.11.2019

Z roku na rok wzrasta liczba kobiet, które rodzą dzieci poprzez cesarskie cięcie. Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, że większości z nich można uniknąć. Liczba ta nie powinna przekraczać kilkunastu procent przypadków, a dziś niemal co drugi poród odbywa się w ten sposób. Dlaczego?

Zobacz również: W czasie porodu z kobiecym ciałem dzieje się coś dziwnego. Uchwycono to na zdjęciu

Wydaje się, że podstawową przyczyną jest strach przed bólem. Młode mamy wierzą, że zabieg chirurgiczny okaże się dla nich mniej traumatycznym przeżyciem, niż rodzenie siłami natury. Inne wolą mieć bliznę na podbrzuszu, niż rozciągnięte i uszkodzone narządy płciowe. W tym temacie wciąż rządzą stereotypy.

Te dotyczą jednak nie tylko pacjentek, ale także lekarzy. Udowadnia to kontrowersyjna wypowiedź brytyjskiego ginekologa.

Słowa doktora Marco Gaudoina, wypowiedziane na antenie radia BBC, wywołały powszechne oburzenie. Zwłaszcza wśród kobiet, które poczuły się obrażone i upokorzone. W rozmowie z dziennikarzem ekspert wyznał, dlaczego jego zdaniem tak bardzo wzrosła liczba cesarskich cięć.

Wszystkiemu winna jest otyłość. Wraz z nadwagą powiększa się warstwa tłuszczowa w kanale rodnym, przez co dziecko ma utrudnioną drogę wyjścia. Mamy wtedy do czynienia z niewspółmiernością porodową

- twierdzi.

Wytłumaczmy, że niewspółmierność porodowa to „sytuacja położnicza, która związana jest z wystąpieniem dysproporcji między wielkością główki płodu, a wielkością płaszczyzny wchodu miednicy”. Inaczej mówiąc: kiedy noworodkowi brakuje miejsca, by wydostać się na świat.

Zobacz również: „Moja żona zamierza urodzić przez cesarskie cięcie. Chciałbym jej tego zabronić”

Słowa lekarza wywołały falę protestów i to także wśród koleżanek i kolegów po fachu. Jedną z nich jest cytowana przez thesun.co.uk dr Virginia Beckett, która zaprzecza, by niewspółmierność porodowa miała cokolwiek wspólnego z „otłuszczeniem pochwy”.

Ta sytuacja nie jest spowodowana wielkością waginy i poziomem tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj chodzi o sytuację, gdy dziecko ułożyło się w nieodpowiedniej pozycji albo kanał rodny jest węższy od główki

- przekonuje.

Co nie oznacza, że nie ma w tym ziarenka prawdy. Według niej kobiety z nadwagą częściej rodzą duże dzieci, a te nie obracają się tak sprawnie, jak mniejsze. Wtedy faktycznie może dojść do sytuacji, gdy konieczne będzie cesarskie cięcie. Należy jednak zaznaczyć, że przyczyną nie jest tłuszcz odkładający się w drogach rodnych, jak twierdzi dr Gaudoin.

Zobacz również: Opowiem Wam o najgorszych rzeczach, które dzieją się na porodówce

Chcesz wiedzieć, jak naprawdę wygląda blizna po cesarce? Młode mamy pokazują zdjęcia bez cenzury
Chcesz wiedzieć, jak naprawdę wygląda blizna po cesarce? Młode mamy pokazują zdjęcia bez cenzury - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (23)

Ocena: 5 / 5
BENIA (Ocena: 5) 21.11.2019 14:12
Ja także po cc, a nawet dwóch, rok po roku. Byłam pewna, że urodzę siłami natury: aktywna do końca ciąży typowa dziewczyna ze wsi, która niejedno przeżyła to i z porodem naturalnym sobie poradzi. a tu niespodzianka. Przed pierwszym cc próbowałam porodu przez kilka godzin z różnymi dodatkami na rozwarcie, czy też przebijaniem wód płodowych i nic. W końcu expresem na cesarkę, bo dziecko się dusiło. Gdyby nie cesarka, nie miałabym córeczki (4 kg), a i tak miała 9 pkt bo była już sina. Za rok znów byłam w ciąży i poszłam na cc tydzień przed porodem, bo bali się żeby przy ewentualnych bólach nie postrzelały mi szwy po pierwszym cc (znowu córeczka 4 kg). A gdyby nie cesarki to nie urodziłabym siłami natury, bo mam wadę szyjki macicy i moje rozwarcie to max. 3 cm. CC RATUJE CZASEM ŻYCIE DZIECKA.
odpowiedz
Majka (Ocena: 5) 16.11.2019 09:06
Źle napisane w tytule nie rodzą tylko Mają cesarskie cięcie Uważam że ze względów medycznych to ok , ale niestety większość kupuje cesarkę i jeszcze twierdzą że cesarka gorsza ....😂😂😂
zobacz odpowiedzi (3)
Megi (Ocena: 5) 15.11.2019 20:04
Należę do osób dość drobnych, ale ze względu na bezpieczeństwo dostałam wskazanie do cc. I dzieki Bogu bo syn ważył 4,5 kg. Porób naturalny mógłby być niebezpieczny zarówno dla mnie jak i dla niego.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.11.2019 17:06
moj siostrzeniec ma problemy z krazeniem po porodzie sn, mimo ze siostra miala wskazania do cc, naciskali na sn i tak sie skonczylo. po tym, co widze w szpitalach to ja chyba za granica bede rodzic cc
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 15.11.2019 10:06
Ja ubrałam cesarkę na życzenie, najlepszy wybór. Koleżanka uparła się na naturalny poród i mając 25 lat ma nietrzymanie moczu oraz szeroką pochwę. Ja takiego problemu nie mam :) kobietki nie bójcie się cesarki. Blizna u mnie jest niemal niewidoczna
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie