Sprawdź, jak rozwija się ciąża w określonych tygodniach

Świadomość zmian, jakie zachodzą w jej organizmie, ułatwi zbudowanie więzi z rozwijającym się maluszkiem.
Sprawdź, jak rozwija się ciąża w określonych tygodniach
fot. materiały prasowe
01.06.2019

Ciąża niesie ze sobą radość oczekiwania na dziecko. Budzi w nas ciekawość, jak wygląda ono w określonych tygodniach i jak się rozwija. Co przyniesie 6. a co 9. tydzień ciąży? Czego może spodziewać się przyszła mama w kolejnych trymestrach?

Ciąża to zwykle okres intensywnych przygotowań na przyjście dziecka na świat. Przyszli rodzice dokładają wszelkich starań, aby móc jak najlepiej zatroszczyć się o wszystkie potrzeby maluszka. W tym czasie w ciele kobiety tworzy się i rozwija nowe życie. Ma na to zaledwie dziewięć miesięcy! Czterdzieści tygodni – tyle zazwyczaj trwa ciąża i niemal żadna kobieta po pewnym czasie nie będzie miała problemu ze wskazaniem zmian, jakie zachodzą w jej ciele. Co się jednak dzieje przez ten czas z dzieckiem? Kiedy zaczyna bić jego serce? Kiedy zaczyna kopać, mimo że wciąż jest w brzuchu mamy? Wiedząc, jak rozwija się dziecko w konkretnych tygodniach czy trymestrach, przyszła matka z jednej strony może zaspokoić ciekawość i załagodzić stres towarzyszący zmianom, a z drugiej – ma szansę budować relację ze swoim potomkiem, jeszcze zanim wyda on z siebie pierwszy krzyk. Rolę przewodnika po tygodniach ciąży może pełnić lekarz ginekolog, a także rozmaite kalendarze czy kalkulatory, które pozwalają śledzić przebieg ciąży na każdym z jej etapów.

Dopiero 6. tydzień ciąży? Wszystkie narządy maluszka są na miejscu!

W 3. tygodniu ciąży zagnieżdżony w macicy zarodek nie jest większy niż główka od szpilki, a już bije w nim serce. Wciąż jednak możesz nie odczuwać żadnych ciążowych objawów, a nawet pomylić je z tymi, które zwiastują miesiączkę. Bądź spokojna, zmiany zarówno w twoim ciele, jak i organizmie maluszka przebiegają w niewyobrażalnym tempie – pomimo, że nie zawsze je widać! Doskonałym tego dowodem jest 6. tydzień ciąży – moment, w którym twój maluszek ma już wstępnie wykształcone wszystkie narządy, a ty być może zaledwie chwilę wcześniej dowiedziałaś się, że będziesz mamą. W tym czasie rozwijają się nerwy wzrokowe, a serce i wątroba zaczynają już doskonalić swoją pracę. To także czas, kiedy mogą pojawić się u ciebie pierwsze mdłości, kłopoty ze snem i zmienne nastroje będące efektem burzy hormonów. Jeśli do tego czasu nie odwiedziłaś ginekologa, 6. tydzień ciąży to odpowiedni moment na pierwsze badanie USG, a wraz z nim – na pierwsze zdjęcie maluszka do rodzinnego albumu.

Między 10. a 12. tygodniem rozwijający się płód zwykle harmonijnie porusza już rączkami i nóżkami, łapie za pępowinę, dotyka swojej buzi, a nawet ssie kciuk. Pod koniec pierwszego trymestru możesz także zobaczyć twarz maluszka. W tym okresie być może poczujesz też pierwsze ruchy dziecka. Nie spodziewaj się jednak jeszcze kopnięć – będą to raczej delikatne muśnięcia. 12. tydzień ciąży wiele mam uznaje za moment powrotu sił życiowych i energii po pierwszym trymestrze.

Kolor oczu maluszka – 22. tydzień ciąży!

Czas między 13. a 25. tygodniem to okres intensywnego rozwoju wszystkich narządów i zdobywania coraz nowszych umiejętności. Ok. 16. tygodnia po poczęciu dziecko zaczyna słyszeć i reagować na światło, mimo że jego oczy pozostają zamknięte jeszcze do około 27. tygodnia. W tym samym czasie powstają też struny głosowe i zawiązki zębów stałych. Zastanawiasz się, jaki kolor oczu będzie miał maluszek? To właśnie na 22. tydzień ciąży przypada moment określania się koloru oczu dziecka – w tęczówkach zaczyna gromadzić się barwnik. Warto przy tym pamiętać, że dużo dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, a ich rzeczywisty kolor pojawia się dopiero kilka tygodni po narodzinach.

W tym okresie zadbaj przede wszystkim o kręgosłup – dolegliwości z jego strony mogą zacząć doskwierać ci coraz bardziej. Nic dziwnego - maluszek stale się rozwija, potrzebuje więc coraz więcej miejsca. Zadbaj więc o wygodną pozycję na co dzień, nie rezygnuj jednak z prostych ćwiczeń, które pomogą ci zachowywać prostą postawę. Pamiętaj także o diecie i odpowiedniej ilości wody spożywanej w ciągu dnia.

Ostatnie przygotowania

Trzeci trymestr ciąży to czas, w którym intensywnie rozwija się mózg dziecka, wzmacnia układ kostny, a na paluszkach pojawiają się paznokcie. W ostatnich tygodniach życia płodowego układ oddechowy przygotowuje się powoli do samodzielnej pracy. Z racji swej wielkości dziecko rusza się coraz rzadziej, pod koniec ciąży ustawiając się główką w dół i w tej pozycji czekając na narodziny.

Masz jeszcze sporo czasu, aby na spokojnie, bez niepotrzebnych nerwów i stresu przygotować się do porodu. Warto rozpocząć ten proces wcześniej, aby w momencie, gdy maluszek zdecyduje się na przyjście na świat, nie zapomnieć o niczym w drodze do szpitala. Warto przygotować szpitalną wyprawkę, w której powinny znaleźć się m.in. karta przebiegu ciąży, wyniki niezbędnych badań, ubrania dla ciebie i dziecka, pieluszki, podpaski i pozostałe akcesoria.

Ciąża to czas oczekiwania. Zanim jednak dziecko przyjdzie na świat, warto oswajać się z jego obecnością i dowiadywać o jego postępach w rozwoju. Stała opieka ginekologa i odpowiednia wiedza pozwolą ci odpowiednio przygotować się na powitanie nowego życia.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie