7 rzeczy, których Twój ginekolog nie powie Ci o ciąży

Ale jest więcej niż pewne, że ich doświadczysz!
7 rzeczy, których Twój ginekolog nie powie Ci o ciąży
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/603763893773401170//https://pl.pinterest.com/pin/844495367598093490/)
02.07.2019

Ciąża to piękny, ale i specyficzny stan. To 9 długich miesięcy, w trakcie których kobieta zmaga się z wahaniami nastrojów i nieuzasadnioną płaczliwością, zachciankami kulinarnymi, których nie sposób wyjaśnić czy zastanawianiem się jaką mamą będziesz dla swojego dziecka. To zupełnie normalne i przechodzi przez to każda kobieta w ciąży. Te wszystkie rzeczy wiadomo chociażby z rozmów z innymi matkami albo z poradników na temat ciąży i macierzyństwa.

Zobacz również: Jak wygląda brzuch matki 24 godziny po porodzie? Mocny widok

Ale są też rzeczy na temat ciąży, których nie dowiesz się ani z książek, ani od swojego lekarza. Nie oznacza to jednak, że ci się nie przytrafią, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak właśnie się stanie. O czym na temat ciąży nie mówi się głośno?

#1: Będziesz myśleć tylko o jednym 

Ciąża, a zwłaszcza jej początki, to okres, w którym kobieta ma znacznie zwiększone libido. Dzieje się tak szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, ale ten stan może się utrzymać także dłużej. Wszystko za sprawą podwyższonego poziomu hormonów, a także zwiększonego ukrwienia organów płciowych, łechtaczki i warg sromowych oraz piersi, co znacznie zwiększa seksualne doznania. 

#2: Fit-ciężarne będą doprowadzać cię do szału 

W dobie Instagrama nie brakuje fit-matek, a nawet fit-ciężarnych, które mogą się pochwalić niemal idealnie płaskim brzuchem mimo faktu, że właśnie wkraczają w 9. miesiąc ciąży. Trudno się z nimi nie porównywać, ale eksperci są zgodni - najważniejsze to nie dać się zwariować. Trzeba pamiętać, że ciąża to indywidualna sprawa dla każdej kobiety, a wzrost wagi u każdej z nich przebiega nieco inaczej. Ponadto próba zachowania szczupłej sylwetki podczas ciąży może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. 

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/65231894587689799/)

#3: Możesz zachowywać się bardzo nieracjonalnie 

Słyszałaś kiedyś o pojęciu “pregnezja”? W języku angielskim funkcjonuje określenie “pregnancy brain” albo “baby brain”. Ten stan charakteryzuje się skłonnością do zapominania, zaburzeniami koncentracji i ogólnym roztargnieniem, który sprawia, że przyszłe mamy zachowują się co najmniej nieracjonalnie. Pregnezja jest charakterystyczna zwłaszcza dla wczesnego etapu ciąży i jest efektem wysokiego poziomu progesteronu we krwi, ponieważ ten hormon ma działanie uspokajające i wyciszające. Najlepszym przykładem, który ilustruje “baby brain” jest poniższa wypowiedź jednej z młodych mam: “Kiedy byłam w ciąży, włożyłam do lodówki klocki Lego mojego starszego syna, a potem próbowałam dać mu do picia klucze od domu” - wyznała kobieta w rozmowie z portalem Bored Panda. 

#4: Każdy będzie miał dla ciebie “dobrą radę” 

Kiedy oznajmiasz rodzinie i znajomym, że jesteś w ciąży, najpierw spada na ciebie lawina gratulacji i dobrych życzeń, a potem – niechcianych rad i wskazówek. Nagle okazuje się, że każdy ma coś do powiedzenia na temat twojej ciąży, tego, co powinnaś jeść, jak odpoczywać, co jest dobre dla dziecka, a czego za wszelką cenę powinnaś unikać. Oczywiście część z tych rad na pewno jest pomocna, ale wiele z nich zapewne okaże się bezsensownym “mędrkowaniem”. 

#5: Będziesz odczuwać lęk 

Przynajmniej 1 na 10 kobiet zmaga się z poczuciem niepokoju oraz stanami lękowymi podczas ciąży. Wszystko za sprawą zmian hormonalnych, które mają wpływ na mózg ciężarnych, wywołując m.in. niepokój. Ciąża to okres ogromnych zmian w organizmie kobiety, więc wszelkie tego typu uczucia są całkowicie normalne. 

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/190136415503225424/)

#6: Wiele osób będzie cię traktować tak, jakbyś miała wakacje 

“Marzę o tym, żeby całymi dniami leżeć w domu i nic nie robić, tak jak ty” - całkiem prawdopodobne, że będąc w ciąży będziesz słyszeć tę śpiewkę. Zwolnienie z pracy na czas ciąży oraz urlop macierzyński to dla wielu osób powód do zazdrości. Niestety niewiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, że dni wypełnione na “leżeniu w domu” oznaczają nieustanne mdłości, spuchnięte kostki, wahania nastroju, rozdrażnienie, płaczliwość, bóle piersi i pleców powodujące wieczne niewyspanie i ogólne zmęczenie. 

#7: Będziesz w centrum uwagi bardziej, niż byś chciała 

Gdy tylko twój ciążowy brzuszek stanie się dość pokaźny, nie będziesz w stanie opędzić się od niechcianych rąk, które będą chciały cię po nim dotknąć, pomasować, albo przyłożyć do niego ucho, żeby posłuchać dziecka. Niestety nie wszyscy ludzie mają w sobie tyle taktu, aby zdawać sobie sprawę z tego, że takie zachowanie powinno być zarezerwowane tylko dla najbliższych osób z otoczenia przyszłej mamy.  

Zobacz również: 10 dziwnych i niezbyt przyjemnych rzeczy, które dzieją się z miejscami intymnymi w czasie ciąży

12-latka zostanie mamą. Z dumą pokazuje ciążowy brzuch
12-latka zostanie mamą. Z dumą pokazuje ciążowy brzuch - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 2 / 5
gość (Ocena: 2) 02.07.2019 12:39
Nie doświadczyłam w ciąży żadnej z tych rzeczy, no może poza problemem z koncentracją. Libido miałam takie samo jak przed ciążą, nikt mnie nie doprowadzał do szału tym, że jest szczupły, bo sama byłam szczupła i miałam mały brzuch, nikt nie dawał mi rad, nie miałam żadnego lęku, nikt nie traktował mnie "jakbym miała wakacje", bo całą ciąże pracowałam i nie byłam w nadmiernym centrum uwagi, bo o ciąży wiedzieli tylko ci co mieli wiedzieć i oni traktowali mnie normalnie. Tytuł artykułu też średnio dobraliście, bo ginekolog to lekarz, a nie psycholog, więc całkiem normalne, że nie będzie tego mówił.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie