W tym wieku Polki rodzą pierwsze dziecko. To jeden z najniższych wyników w UE

Na Zachodzie kobiety dłużej zwlekają.
W tym wieku Polki rodzą pierwsze dziecko. To jeden z najniższych wyników w UE
Fot. Unsplash
28.05.2019

Ze wszystkich stron słyszymy o starzeniu się społeczeństwa. Europa, a zwłaszcza Polska, praktycznie wymiera. Młodzi obywatele niechętnie powiększają rodziny, a jeśli się na to decydują - to zazwyczaj bardzo późno i wystarcza im tylko jedno dziecko. Nasz kraj podawany jest za jaskrawy przykład negatywnych zmian zachodzących w społeczeństwie.

Zobacz również: 29-latka ma już 6 dzieci. Usłyszała potworny komentarz na swój temat

W rzeczywistości wcale nie jest z nami aż tak źle, bo sąsiedzi z Zachodu mają jeszcze więcej powodów do niepokoju. Potwierdzają to wyniki badania zrealizowanego przez Eurostat. Z raportu dowiadujemy się w jakim wieku kobiety ze Starego Kontynentu pierwszy raz zostają matkami.

Nikogo nie zdziwi chyba, że coraz później. Ale w Polsce i tak wcześniej, niż w Hiszpanii czy Włoszech.

Najmłodsze matki w Unii Europejskiej mieszkają w Europie Środkowo-Wschodniej. Prym wiedzie Rumunia - mieszkanki tego kraju rodzą dziecko, mając średnio zaledwie 27,6 lat

- informuje „Business Insider”.

Niemal 28 lat to zdaniem portalu „zaledwie”, ale w porównaniu z innymi nacjami to rzeczywiście niewiele. Wcześnie na dziecko decydują się również Bułgarki (27,9 lat) i Słowaczki (28,8 lat).

Na którym miejscu znalazły się Polki?

Zobacz również: Wyznanie 17-latki poruszyło wszystkich. To dlatego zdecydowała się usunąć ciążę

Nasze rodaczki zajęły czwarte miejsce w rankingu matek rodzących najwcześniej. Średni wiek, kiedy na świecie pojawia się nasze pierwsze dziecko, to dokładnie 29,5 roku. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że wkrótce wskaźnik ten przekroczy 30 lat.

To stało się już m.in. w Irlandii i Hiszpanii, gdzie średni wiek kobiety na porodówce to ponad 32 lata (dokładnie 32,1). Tylko trochę wcześniej rodzą Włoszki - 31,9 lat.

Oznacza to, że statystyczna Polka zostaje matką 2,5 roku wcześniej, niż nasze koleżanki z Zachodu. To może się jednak szybko zmienić, bo nasz styl życia coraz bardziej przypomina „zachodnie standardy”.

Średni wiek dla całej Unii Europejskiej to 30,7 lat.

Zobacz również: Pokazała bez cenzury swój pierwszy poród. Trwał 30 godzin i coś poszło nie tak

Dzieci w ciąży. Uczennice podstawówki chwalą się rosnącymi brzuchami
Dzieci w ciąży. Uczennice podstawówki chwalą się rosnącymi brzuchami - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (45)

Ocena: 5 / 5
Ania (Ocena: 5) 29.05.2019 22:11
30 lat na karku, obecnie trzecia ciąża, pierwszą córkę urodziłam 5 lat temu i troszkę żałuję się nie udało się wcześniej...
zobacz odpowiedzi (1)
Karolina (Ocena: 5) 29.05.2019 19:25
Ja mam 30 lat i w ogóle nie zamierzam rodzić. Do tego jestem szczęśliwą i spełnioną osobą :)
zobacz odpowiedzi (5)
gość (Ocena: 5) 29.05.2019 16:05
a ja się wyszalałam i urodziłam w wieku 36 lat
odpowiedz
Mama (Ocena: 5) 28.05.2019 22:00
Urodziłam pierwsze dziecko w wieku niecałych 26 lat, drugie jak miałam niecałe 28. Bardzo się cieszę, że ciąże i początki już za mną, bo było bardzo trudno. W tym roku kończę 30 lat. Synek 4 latka, córeczka 2, domek jest, teraz czas na pracę ;) nie ma co czekać. Jeśli ktoś ma w planach dzieci to lepiej wcześniej niż za późno. Choroby, im człowiek starszy, tym się bardziej przyzwyczaja do spokoju i luksusu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.05.2019 19:18
ze urodziłam w wieku 24 ; (
odpowiedz

Polecane dla Ciebie