10 dziwnych i niezbyt przyjemnych rzeczy, które dzieją się z miejscami intymnymi w czasie ciąży

Wygląda i działa trochę inaczej, niż wcześniej.
10 dziwnych i niezbyt przyjemnych rzeczy, które dzieją się z miejscami intymnymi w czasie ciąży
Fot. pexels.com
04.06.2019

Każdy świadomy człowiek powinien doskonale wiedzieć, jak jest zbudowany i w jaki sposób działa jego organizm. Anatomia, nawet najbardziej intymna, nie może być tematem tabu. Niewiedza budzi strach, na co najlepszym dowodem jest nasza powszechna niechęć do lekarzy i ogólnie medycyny. Wychodzimy z założenia, że lepiej się nie badać, bo zawsze coś wyjdzie.

Zobacz również: Tak wygląda pełne rozwarcie w czasie porodu. Nawet matki są w szoku

Czas skończyć z takim myśleniem. Im lepiej rozumiemy swoje ciało, tym lepiej znosimy ewentualne niedogodności. A tych w czasie ciąży nie brakuje - przekonuje metro.co.uk. Portal wylicza 10 objawów charakterystycznych dla stanu błogosławionego. Każda przyszła mama musi liczyć się z tym, że jej pochwa zmieni się nie tylko wizualnie, ale zacznie także inaczej działać.

Zazwyczaj to nic przyjemnego, ale raczej nie ma się czym martwić.

fot. Thinkstock

#1 Plamienie

W ciąży wytwarza się więcej śluzu, który musi znaleźć swoje ujście. Jeśli plamienie jest jasne i niemal bezbarwne - nie ma się czymś przejmować. To zupełnie normalny objaw. Wydzielina brązowa, różowa lub z widoczną krwią wymaga konsultacji z lekarzem. Tak na wszelki wypadek.

#2 Nadwrażliwość

Objaw ten ma dwie strony. Czasami czujemy dyskomfort, ale w sytuacjach intymnych - znacznie większą przyjemność. Z tego powodu wiele ciężarnych ma ogromny apetyt na igraszki. Przyszłe mamy szczytują częściej i mocniej, a efekt ten może utrzymywać się także po rozwiązaniu.

#3 Grzybica

W czasie ciąży układ odpornościowy ulega osłabieniu, dlatego kobiety znacznie bardziej podatne są na infekcje intymne. Swoje robi też podwyższony poziom estrogenów, który wpływa na szybszy rozwój bakterii. Swędzenie, zmiana wyglądu i niepokojąca wydzielina wymagają konsultacji lekarskiej.

Zobacz również: Przed porodem nie wykonano u niej lewatywy. To skończyło się bardzo źle

#4 Gazy

Tak, to nie pomyłka. Puszczanie gazów może się odbywać także tą drogą, czego świadoma jest chyba każda kobieta. Portal przekonuje, że w ciąży zdarza się to zdecydowanie częściej i zazwyczaj nie jest oznaką niczego niepokojącego. Może jednak prowadzić do dyskomfortu w czasie zbliżenia.

#5 Poziom pH

Skala kwasowości pochwy zdrowej kobiety wynosi ok. 4,5 lub trochę mniej. W czasie ciąży wagina staje się środowiskiem bardziej kwaśnym, co zazwyczaj nie jest odczuwalne. Jeśli wyczujesz nieco inny zapach, niż zazwyczaj, to może być tego objaw.

#6 Kolor

Krocze zmienia się także pod względem wizualnym. Wargi sromowe zazwyczaj ciemnieją, co nie jest objawem żadnej choroby. W ciąży do pochwy pompowane jest więcej krwi, przez co tkanki nabierają intensywniejszej barwy. Wszystko powinno wrócić do normy po rozwiązaniu.

#7 Żylaki

Te występują nie tylko na nogach. Z uwagi na silniejsze ukrwienie tej części ciała, żylaki mogą powstawać także w pochwie. Zwłaszcza ciężarnej kobiety. Tego typu zmiany zawsze warto pokazać lekarzowi. Istnieje szansa, że problem minie, kiedy dojdziesz już do siebie po porodzie.

#8 Rozmiar

Pochwa zachowuje się dokładnie tak samo jak jak nasze stopy czy palce. Im więcej w niej krwi, tym bardziej puchnie. Delikatna opuchlizna jest czymś normalnym i wiele kobiet wręcz ją sobie chwali, bo dzięki niej wagina staje się ciaśniejsza. Jeśli jednak jesteś zaniepokojona skalą tego zjawiska - specjalista powinien rzucić na to okiem.

#9 Nietrzymanie moczu

To chyba najmniej przyjemny efekt uboczny ciąży. Może się zdarzyć, że nie wszystko będzie działało prawidłowo i zaczniesz popuszczać niewielkie ilości moczu. To bardzo stresujące i wstydliwe, ale najprawdopodobniej minie po rozwiązaniu. Warto ćwiczyć wtedy mięśnie Kegla i zasięgnąć opinii specjalisty.

Zobacz również: Wyznania ginekologów: „Pacjentki doprowadzają nas do odruchów wymiotnych”

O tym efekcie ubocznym ciąży nie mówi się głośno. A jest BARDZO widoczny...
O tym efekcie ubocznym ciąży nie mówi się głośno. A jest BARDZO widoczny... - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (11)

Ocena: 4.64 / 5
gość (Ocena: 5) 04.06.2019 01:06
Ciążą to syf i tylko debilki się na nią zgadzają. Wiele powikłań wychodzi na jaw w późniejszych latach.
zobacz odpowiedzi (10)

Polecane dla Ciebie