Podróżowanie samolotem w ciąży

Większość kobiet twierdzi, że podróż samolotem w ciąży jest kategorycznie zabroniona. Czy przyszła mama może jednak udać się w daleką podróż, gdy ciąża przebiega prawidłowo i nie jest zagrożona?
Podróżowanie samolotem w ciąży
03.08.2009

Lekarze ginekolodzy radzą, by kobieta w ciąży unikała latania samolotem. Jedynym odstępstwem może być prawidłowo rozwijająca się ciąża i dobre samopoczucie przyszłej mamy. Istnieją jednak pewne zagrożenia, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Przede wszystkim należy pamiętać, że podróżowanie samolotem w pierwszych trzech miesiącach ciąży jest bardzo ryzykowne. Duże zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogą zaszkodzić dziecku, wpłynąć na kształtujące się organy wewnętrzne, a nawet wywołać poronienie!

Najbezpieczniejsza jest połowa drugiego trymestru, czyli okres między 18. a 24. tygodniem ciąży, kiedy większość narządów jest już w pełni ukształtowana. Należy pamiętać, że kobieta w zaawansowanej ciąży, tj. powyżej 34. tygodnia, nie zostanie wpuszczona na pokład samolotu. Taki zapis znajduje się w regulaminie większości linii lotniczych. Długotrwała podróż w tym okresie ciąży może spowodować kłopoty z krążeniem, zasłabnięcia, a różnice ciśnień nawet przedwczesny poród! Oprócz tego podkurczone nogi i podróż w pozycji siedzącej nie są komfortowe dla kobiety, która lada dzień spodziewa się dziecka.

Niezależnie od trymestru ciąży, nie powinno się podróżować dłużej niż trzy godziny. Ponadto mamy, które spodziewają się bliźniaków bądź trojaczków, powinny zrezygnować z podróży samolotem, ponieważ ich stan traktowany jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Jeżeli przyszła mama zdecyduje się na taką podróż, wcześniej upewniając się, że nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, powinna pamiętać o kilku podstawowych środkach ostrożności. Przede wszystkim ruch - ćwiczenia nóg i rozluźnienie mięśni w fotelu. Nie można zapomnieć o przyjmowaniu płynów czy zastosowaniu profilaktycznie kwasu acetylosalicylowego. W podróży mogą pomóc uciskowe rajstopy, które zmniejszą obrzęk opuchniętych stóp.

Każda ciężarna musi być przezorna, dlatego w podróż powinna zabrać ze sobą kartę przebiegu ciąży, niezbędne badania i książeczkę zdrowia.

Ewelina Bajek

Zobacz także:

Co zabrać do szpitala na poród?

Już 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu przygotuj torbę, którą weźmiesz ze sobą do szpitala. Podpowiadamy, co spakować, aby niczego nie zabrakło dla ciebie i maluszka.

Bezpieczne podróżowanie w ciąży

9 miesięcy z dzieckiem w brzuszku to wyjątkowy czas w życiu każdej z nas. Jak zachować wtedy bezpieczeństwo za kierownicą?

Polecane wideo

Komentarze (39)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2009 09:09
ja lecialam w szostym miesiacu ciazy z usa do polski, lot trwal prawie 10 godzin. dostalam rozwarcie na pol centymetra i miesiac przed porodem lezalam w szpitalu na fenoterolu. urodzilam na poczatku dziewiatego miesiaca. nie wiem czy to lot mial na to wplyw. ale nie polecam latania jak ja...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2009 13:40
A ja mam takie pytanie.. czy można zajść w ciążę, jeżeli wytrysk był po wyjęciu penisa z pochwy..?
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 06.08.2009 23:01
ja w 6 miesiacu polecialam na wczasy do egiptu i nie zaluje niczego. lekarz nie widzial przeciwskazan a wrecz kazal leciec i odpoczywac. takze nie bujcie sie i latajcie jezeli oczywiscie macie przyzwolenie lekarza. pozdrawiam mamuski.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2009 21:29
Kobieta w ciazy ktora leciala kiedys ze mna na pokladzie samolotu poronila nie byl to przyjemny widok
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2009 20:46
a ja w 10tym tygodniu ciazy polecialam na wycieczke do turcji, oczywiscie samolotem. i moj lekarz - ginekolog nie widzial zadnych przeciwskazan. Z reszta mi tez nic zlego sie nie stalo. CIĄŻĄ TO NIE CHOROBA!!!! Dlaczego my kobiety, musimy sobie z tego powodu wszystkiego odmawiac?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie